JARNÍ VÝSTAVY, PROGRAM KINA

0

Ve čtvrtek 16. března byla v turnovském muzeu zahájena výstava, kterou by měl vidět každý, kdo se zajímavá o vědu a výzkum, kdo se třeba i jen myšlenkově zabývá novými technologiemi. Navštívit by ji měli i učitelé technických a přírodovědných oborů – nejlépe i s žáky. Výstava mapuje osm desítek let pěstování syntetických krystalů v Turnově, návštěvníky seznámí s těmi nejmodernějšími technologiemi, kterým se nyní věnuje firma Crytur Turnov.

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Kino Sféra ve Střelnici patří mezi premiérová kina, program se koncipuje aktuálně vždy na dva týdny dopředu. Více ZDE: https://www.kcturnov.cz/kino

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea je denně kromě pondělí v době 9.00–16.00 hod.
Probíhající výstavy:
* VÝTVARNÝ ČESKO-POLSKÝ SALÓN DĚTSKÉ TVORBY. Přehlídka nejlepších a nejzajímavějších výtvarných prací dětí a mládeže z turnovských a jaworských škol za uplynulý rok. Projekt nabízí širokou škálu námětů a technik, a je tak velmi inspirativní nejen pro samotné tvůrce, ale především pro jejich pedagogy. Výstava v Kamenářském domě potrvá do 23. dubna.
* KRYSTALY – 80 LET VE SLUŽBÁCH TECHNICKÉHO POKROKU. Syntetické krystaly z Turnova přispívají k rozvoji techniky už 80 let. Češi patří mezi absolutní světovou špičku v pěstování monokrystalů granátu pro technické využití. Od založení Výzkumného ústavu pro drahokamy v Turnově uplynulo letos už 80 let a turnovský Crytur si letos toto výročí připomíná výstavou, kterou chce veřejnosti představit, čím se tato technologická společnost zabývá. Výstava provede návštěvníky expozicí, která jim pomůže pochopit princip výroby monokrystalů i jejich použití v reálné technice. Vysvětlí, proč jsou potřeba krystaly v elektronové mikroskopii, medicinálních laserech, v osvětlovací technice nebo na částicových detektorech v CERNu.
Velká část exponátů je interaktivní, aby si návštěvníci mohli na vlastní kůži osahat, k čemu se přístroje obsahující krystaly z Turnova opravdu používají. Samozřejmostí je i shrnutí historie pěstování krystalů v Turnově. Každý návštěvník po zhlédnutí této výstavy bude mít mnohem jasnější představu, co se za zdmi CRYTURu vlastně děje. Neuvěřitelně zní, že se bez něj neobejdou ve švýcarském CERNu, ale ani v medicíně, mikroskopii, geologii, v rentgenových kamerách nebo třeba, když chcete odstranit staré tetování.
Společnost Crytur je ryze česká technologická společnost se zaměřením na technická řešení pro vyspělé vědecké a náročné průmyslové aplikace. Svým působením navazuje na tradici pěstování krystalů v Turnově sahající až do roku 1943 a v současné době zaměstnává téměř 400 lidí z regionu.
Výstavní sál muzea do 18. června. Komentované prohlídky výstavy: úterý 21. 3., 18. 4. a 23. 5. (vždy v 17.00 hodin), soboty 1. 4., 29. 4. a 13. 5. (vždy ve 14.00 hodin), pátek 16. 6. (v 17.00 a ve 20.00 hodin).

Úvodní slovo k výstavě pronesl Jan Bitman, marketingový manažer firmy Crytur Turnov. S ním se zájemci budou moci setkat v rámci zasvěcených komentovaných prohlídek. Jak na slavnostním zahájení ve čtvrtek 16. března řekl starosta Turnova Tomáš Hocke, Crytur směřuje do oblasti pro náš kraj a celou zemi velmi důležité. „Zabývá se těmi nejnovějšími technologiemi, zaměstnává lidi s tou nejvyšší formou vzdělání, což je přínosné i pro naše město. V současné době prošla náročnou úpravou část areálu v Koškově ulici. Do budoucna by tady ještě v nové hale, která má vzniknout na místě jedné ze stávajících, mělo být umístěno prestižní pracoviště na výrobu polovodičů a čipů. Crytur usiluje o vládní pobídku na tuto specializaci, což jak město, tak Liberecký kraj podporují.“

* OTEVŘENÍ EXPOZICE TURNOVSKÉ KAMENÁŘSTVÍ PO REVITALIZACI – úterý 28. března od 17.00 hodin. Součástí „oslavy“ otevření expozice Kamenářství bude projekce nového propagačního filmu o turnovském muzeu, nominačního filmu k návrhu na zapsání tradičního kamenářství na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky a filmu o tradici sklářské výroby v našem regionu.

* GRANÁTOVÁ SADA ŠPERKŮ PANÍ MÍŠI HERMANOVÉ. Od 13. dubna do 20. června bude v Klenotnici turnovského muzea mimořádně vystavena „Granátová sada paní Míši Hermanové“, jak byly pojmenovány prsten a náušnice, které dostala paní Hermanová darem od svého manžela, pana Jiřího Hermana, posledního majitele turnovské brusírny drahých kamenů Herman & Palma, před jejím znárodněním v roce 1948. Sada není jedinečná jen využitím českých granátů mimořádné velikosti, ale také svým příběhem. Muzeum totiž obdrželo v minulém roce darem prsten, v jehož středu se nachází krvavě červený oválný briliantový brus českého granátu o rozměrech 8,8 x 7,0 x 4,13 mm a přibližné váze 2,00 ct, což z něj dělá jeden z největších veřejně známých českých granátů vůbec. Ten je spolu se 14 kulatými přírodními říčními perličkami o průměru 2,1–2,5 mm zasazen ve 14 karátovém zlatě. Dosud nikdo v turnovském muzeu ani sám dárce prstenu netušil, že k prstenu existovaly ještě náušnice. Ty totiž paní Míša Hermanová darovala jako svatební dar. Výstava bude doplněna o předměty a broušené kameny související s rodinou Hermanových a firmou Herman & Palma.

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH je do konce března uzavřen. Otevřeno bude od soboty 1. dubna, otevírací doba je stejná jako je v Muzeu Českého ráje.
– Od jara do zimy, rok hospodáře. Nová celoroční výstava na statku. Expozice, která v průběhu roku projde několika proměnami, bude doplněna o prezentaci téměř zapomenutých a opomíjených obřadů a obyčejů, které provázely od jara do zimy život našich předků v osobní i společenské rovině.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470, e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz.
Výstavy v knihovně:
* Putování židovskou historií. Výstava na motivy knihy Cha cha chá, zasmál se Mordechaj, kterou napsali Klára Smolíková a Tobiáš Smolík.
* Chvilka pro pohádku – ilustrace dětí z mateřských škol na motivy knížky Chvilka pro pohádku spisovatelky Ivony Březinové.
Chvilka pro pohádku – keramika. Práce dětí výtvarného oboru ZUŠ Turnov. S dětmi výstavu připravila učitelka Tereza Vokounová.
* Dubánci. Výstavní soubor fotografií Petra Václavka představuje ukázky ze tří dubánčích knížek: Dubánek a tajný vzkaz, Dubánek ve světě lidí a Dubánčí šprýmy. První dvě napsala spisovatelka Klára Smolíková, autorem básniček v knize Dubánčí šprýmy je Martin Kinc.
Všechny výstavy potrvají do června t. r.

FOTOKLUB SAFÍR. Výstava fotografií Petra Krejčího Universum skla II. Výstava probíhá ve foyer Střelnice do 28. března. Do 2. května probíhá ve výstavním prostoru na turnovském nádraží výstava fotografií Jiřího Stránského Nová tvář Španělska.

GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov.
Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Dozvíte se o granátu mnohé zajímavosti ve výkladu odborného průvodce o těžbě a zpracování českého granátu. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu.
Výstava obrazů Hany Čapkové „Na cestách“. Autorka je studentkou gymnázia v Turnově. V posledních dvou letech se stalo malování její velkou radostí. Ráda cestuje. Výstava je v galerii k vidění do konce března.
Otevřeno: pondělí 10.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin, úterý až pátek 9.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin.

Následující snímky jsou ze zahájení výstavy KRYSTALY – 80 LET VE SLUŽBÁCH TECHNICKÉHO POKROKU v turnovském muzeu ve čtvrtek 16. března. Výstavní prostor ve třetím patře pro tuto výstavu prošel nebývalou úpravou, už ta stojí za vidění!

Slavnostní zahájení, zástupci Cryturu, muzea, města a Libereckého kraje

….hovoří ředitel muzea Jan Prostředník

Duo BigBand

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.