DVOŘÁKŮV FESTIVAL – KLASICKY I TROCHU JINAK… (6. – 23. ČERVNA 2009)

0

Letošní 54. ročník Dvořákova festivalu bude tradičně zahájen na zámku Sychrov 6. června. V 19 partnerských městech tří krajů bude uvedeno 22 koncertů různých žánrů od klasické hudby po jazz či lidovou píseň. Festival je nově koncipován jako vícežánrový a uvádí Dvořákovu hudbu nejen v klasickém podání, ale také v nových netradičních aranžích. Festival pořádá obecně prospěšná společnost České doteky hudby.

Podle ředitele společnosti České doteky hudby Miroslava Matějky bude velkým zážitkem letošního ročníku vystoupení Kvarteta Apollon v programu Jazz nad rybníčkem Brčálníkem pod otevřeným nebem v hotelu Galatea v Kosmonosích. Velkolepou podívanou bude také Dvořákova Stabat Mater v podání Filharmonie Hradec Králové s vynikajícími sólisty a smíšenými sbory z Turnova a Hradce Králové v turnovském chrámu P. Marie. Součástí festivalu je i vystoupení skupin Jablkoň, Hradišťan a Spirituál kvintet.

 

„Myšlenka na uspořádání pravidelných festivalů spojených s Antonínem Dvořákem a Sychrovem vznikla už v době druhé světové války a byla realizována v 50. letech 20. století. V dubnu 1951 se konal první ročník Dvořákova Turnova a Sychrova. V jubilejním roce 2000 byl festival oživen z podnětu Václava Feštra, ředitele Kulturního centra Turnov, a to nápadem pořádat hudební dílnu mladých. Vznikl Spolek přátel hudebního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov. Ten v roce 2007 navázal spolupráci se společností České doteky hudby, která založila prosperující a stále se rozšiřující Dvořákův festival, jehož je Dvořákův Turnov a Sychrov pevnou součástí,“ přiblížil historii a současnou podobu festivalu Miroslav Matějka.
(Celý rozhovor s Miroslavem Matějkou nejen o Dvořákově festivalu je otištěn v nejnovějším vydání Zpravodaje Sdružení Český ráj, který právě vychází. K dostání je zdarma v informačních centech regionu.)

 

DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV 2009

Program na Turnovsku:

 

* Sobota 6. června 2009

 – 17.00 – Slavnostní zahájení festivalu u pamětní desky Antonína Dvořáka – zámek Sychrov. Hostem je houslový virtuóz Josef Suk, pravnuk Mistra Dvořáka.

– 18.00 – Komorní koncert Ensemble Martinů – galerie zámku Sychrov. Zazní tvorba L. van Beethovena a A. Dvořáka – komorní úprava Slovanských tanců. Úvodní slovo Josef Suk.

 

* Středa 17. až sobota 20. června – 10. ročník Mezinárodní interpretační dílny mladých.

 

* Středa 17. června

– 19.00 – Vilém Blodek – V studni – Kulturní centrum Střelnice. Zahajovací koncert dílen, sóla E. Lédlová, S. Michálková, D. Balatka, K. Jakubů, klavírní doprovod B. Lédl.

 

* Pátek 19. června

– 19.00 – Jubilejní lektorský koncert – Galerie Muzea Českého ráje Turnov.

 

* Sobota 20. června

– 18.00 – Závěrečný koncert frekventantů dílny – Galerie zámku Sychrov.

 

* Úterý 23. června

– 18.00 – Antonín Dvořák – Stabat Mater – chrám Narození Panny Marie Turnov. Závěrečný koncert festivalu, účinkuje Filharmonie Hradec Králové, sbory Smetana Hradec Králové a Pěvecký sbor Antonín Dvořák Turnov. Hostem je americký muzikolog dr. David Beveridge.

Více na www.ceskedotekyhudby.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.