FK TURNOV ANGAŽOVAL MISTRA SVĚTA TOMÁŠE NOSKA

0

Ještě před posledním podzimním kolem v Hejnicích odstoupil po dohodě s vedením Fotbalového klubu Turnov poněkud překvapivě úspěšný trenér Emil Šafář, který se pod postup Turnova do divize v minulosti již podepsal. Ač to trvalo déle, než bylo avizováno, v pátek 14. ledna byl vedoucímu týmu krajského přeboru představen nový trenér, kterým se stal Tomáš Nosek (52) z Liberce, akademický mistr světa z univerziády v USA v roce 1993.

Bývalého turnovského ligistu z let 1990–1997, který pak nabíral první trenérské poznatky vedle Josefa Hlouška či Milana Ulihracha a posléze i samostatně právě v srdci Českého ráje, asi netřeba dlouze představovat. Ovšem vzhledem k jeho pestré fotbalové kariéře není určitě na škodu si pár věcí připomenout.
Nesmlouvavý bek zažil osmiletou stáž v sousedním Německu, kde působil ve IV. Oberlize a poté i jako trenér FAČR mj. také čtyři měsíce v daleké Číně, což pro něj bezesporu byla zajímavá zkušenost. Po téměř patnácti letech působení u mládeže Liberce, sousedního Jablonce a naposledy i Příbrami, kde připravil pár talentů i pro ligové áčko, se teď vrací k dospělému fotbalu, aby vedl A-tým FK Turnov v jarních bojích za jeho cílem. Postupu!

* Vítej zpátky Tomáši. Co tě k nám po těch dlouhých letech přivedlo a co pro tebe návrat do fotbalového Turnova znamená?
V podstatě náhoda a taky velká výzva. Velká vzdálenost Příbrami a skoro tři roky působení u tamního dorostu si už žádaly změnu. Zcela náhodou jsme se na benzínce potkali s turnovskou výpravou na cestě do Hejnic a slovo dalo slovo. Po krátkém zvážení jsme to kolem Vánoc posunuli dál. Ještě musím dořešit svůj minulý pracovní vztah, abych se mohl plně vrhnout do toho nového. A protože přecházím z profi fotbalu do amatérského, sám zatím nevím, co od toho čekat. A v tom je ta výzva. Léta jsem zvyklý, že hráči přišli a odtrénovalo se. Teď budu muset zohledňovat osobní život svěřenců, jejich práci a školy, takže uvidíme, jak se s tím společně popasujeme.

* Jak jsi již v regionálních médiích prohlásil, spolu s vedením klubu chcete sladit vizi postupu do vyšší soutěže s dlouhodobější koncepcí, je tedy otázka postupu aktuální už letos?
Vzhledem k současnému umístění za mě určitě. Minimálně divize do Turnova patří, ale jednoduché to asi nebude. Stejně bodů má díky svému kvalitnímu týmu Skalice, na dostřel je s tříbodovou ztrátou i třetí Hrádek vedený Jeníkem a čtvrté jsou Velké Hamry B, které mají jen o bod míň. Navíc jarní los určil, že ta nejtěžší utkání nás čekají právě venku na hřištích největších rivalů.

* Turnov měl zpočátku celkem slušný náskok, ale v závěru podzimu o něj kvůli několika zaváháním přišel. Není to škoda?
Samozřejmě, že konec podzimu nebyl nic moc, ale doba je turbulentní a do výsledků promluvila spousta objektivních příčin, ať už jde o častější zranění klíčových hráčů po nucených tréninkových pauzách či osobní a pracovní problémy, nebo u některých také studium. Turnov má poměrně mladé hráče, takže tu mohla hrát v nezvládnutých zápasech roli i stránka psychická.

* Co s tím hodláš dělat? Je vidět, že jsi situaci na dálku sledoval, takže v jakém stavu vlastně mužstvo přebíráš, a jak vnímáš jeho jednotlivé řady?
Byl jsem osobně na posledním vítězném utkání v Hejnicích a myslím, že na této soutěžní úrovni má Turnov nadstandardní kádr. Bohužel brankář Kopal má vážné problémy s utrženým křížovým vazem v koleni, takže k dispozici jsou Filla a Kalous, ale abychom na jaře obstáli, musíme se asi poohlédnout ještě po někom zkušeném. Zkušenosti chceme přidat také v poli, kde by to měli doplnit dva až tři hráči. Vpředu dál spoléháme na gólového Beneše, jehož znám už z Varnsdorfu a dalších štací. V neposlední řadě jsou tu také dorostenci. Potenciál vidím v Parsim, šikovným obráncem je Rozkovec, a ještě jsem neviděl v akci Falkenberga. V každém případě se s mančaftem teprve seznamuji.

* Budeš chtít nějak zásadně měnit herní projev podle svých zkušeností a představ, nebo se přizpůsobíš zažitému stylu svých předchůdců? Máš třeba v zásobě nějaký převratný nápad, který by soupeře zaskočil a modrobílým získal užitečnou výhodu?
Nechci, aby to vyznělo jako klišé, ale chceme hrát fotbal, který by bavil jak kluky, tak i mě a samozřejmě také naše příznivce. Náš vztah musí být založen na vzájemném respektu. Nejsem tu od toho, abych někoho poučoval nebo dokonce urážel. Chci, až půjdeme na plac, aby všichni věděli, co mají dělat a jak se prosadit, a to vše podloženo bojovností na hrací ploše plnili. Zkrátka mým celoživotním krédem je jednat se všemi na rovinu tak, aby vždy věděli, na čem jsou. A co se týká poslední části otázky. Hrací neděle je fajn, jen se mně v hlavě honí třeba myšlenka odehrát jaro na stále ještě nové umělé trávě, která přinejmenším splňuje podmínku dokonale rovného hřiště.

* Když už jsme u toho. Nakolik se změnily podmínky v Turnově z pohledu Tomáše Noska při návratu na „místo činu“ po pětadvaceti letech?
Jak jsem řekl, hřiště určitě dělá moc. Konkrétně tím NEJ plusem je právě umělka, o jejíž kladech netřeba diskutovat. S posunem doby se logicky ohromně zlepšilo také sociální zázemí kabin včetně jejich blízkého okolí. Na rozdíl od minulosti je dostatek kvalitního tréninkového vybavení a náčiní. Super je nová klubovna a naši Fans by si určitě zasloužili novou tribunu. Myslím, že i to by zatraktivnilo celý areál a zvedlo v posledních letech klesající návštěvnost. A jak známo, právě tenhle dvanáctý hráč někdy dokáže pravé divy.

* Přinese s sebou tvůj příchod i nějaké změny v realizačním týmu? A jak vůbec vnímáš současné vedení klubu? Chceš mu třeba ještě s něčím nad rámec vaší dohody pomoci?
Upřímně, byl jsem z toho prostředí tak dlouho pryč, že krom Petra Koubuse jsou to pro mě noví spolupracovníci, s kterými se musím nejprve líp poznat. Vím, že svou práci dělají ve svém volném čase a snaží se, takže ode mě klobouček. Nehodlám se obklopovat někým jiným. Asistentem nadále zůstává Michal Jíra a vedoucím mužstva Tonda Gábr. Co se týká výboru – pokud se nám podaří sladit naše vize, bude to pro Turnov určitě přínosné. Rád bych se svým způsobem také alespoň částečně podílel na dalším zvednutí již tak dobře fungující mládeže. Už jsem tady kdysi nechal kus srdce, tak snad to bude vidět i teď.

Tomáš Nosek s jedním z mladých hráčů Turnova při zápase v rámci zimní přípravy

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.