DIVADELNÍCI REPREZENTOVALI TURNOV V NĚMECKU

0

V pořadí 65. reprízu hry Tři sestry odehráli turnovští ochotníci nedávno na divadelním festivalu v německém Lörrachu, městě na dohled od švýcarské Basileje. „Byl to již sedmnáctý ročník festivalu. Zvány jsou soubory, které mají nějakým novým a netradičním způsobem zpracovánu klasickou látku. Ve výběru pořadatelů jsme byli čtyři roky, jsme rádi, že jsme se tam nakonec podívali, bylo to velmi inspirativní,“ uvádí známý turnovský divadelník Petr Haken. Na festivalu vystupovaly amatérské soubory z Polska, Ruska, Číny, Švýcarska a Německa. Turnovské Studio A. Marka bylo teprve druhým českým souborem, který se na tuto přehlídku dostal.

„Myslím, že se nám podařilo skloubit známou Čechovovu hru s naší současností. Mnoho lidí se dnes cítí v zajetí, v jisté bezvýchodnosti a hledá cestu, jak z toho ven. A jak už hru několik let hrajeme, podařilo se nám dostat se na jistou úroveň, že nám většinou ani nevěří, že jsme amatéři. To je právě největší bolest ochotnického divadla, že ne všichni herci jsou na stejné úrovni,“ doplňuje Haken. Kdo hru viděl, může potvrdit, že pánové Pekař, Dvořák, Kunetka a Haken opravdu pomyslnou laťku nastavili hodně vysoko. Nejlépe o tom svědčí i množství cen, které hra na různých festivalech a přehlídkách posbírala.

„Mnoho lidí se pozastavuje nad tím, že jsme v Německu hráli v češtině. Všechny soubory hrály ve svém jazyce. Je-li ale divák poučený a hra zdařilá, jen se potvrzuje fakt, že moderní divadlo je srozumitelné všude na světě. Jen třeba musíte být připraveni na to, že zahraničí divák reaguje trochu jinak a třeba i jinde, než jste zvyklí doma,“ glosuje Haken.

Turnovští si v Německu zahráli i na vyslance Českého ráje. Jak herci doplňují, podařilo se jim i díky propagačním materiálům u německého publika podnítit zájem o jiné lokality než jsou tradiční Praha a Karlovy Vary. Soubor na festivalu získal také další pozvání do Polska a do Německa, ve vzduchu visí pozvánka na vystoupení v Moskvě…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.