DEN ČTENÁŘŮ NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ 2014

0

Tato akce proběhla v úterý 17. června jako slavnostní ukončení 6. ročníku projektu „Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka“. Zároveň byla spojena s pasováním nejlepších čtenářů dětských oddělení knihoven Libereckého kraje na Rytíře řádu čtenářů. Dále byli nejlepší účastníci projektu „Kde končí svět“ ze zapojených knihoven regionu pasováni na Rytíře řádu krásného slova. Byla to odměna pro ty, kteří se nemohli zúčastnit slavnostního pasování v Zrcadlové kapli Klementina v Praze 3. června. Za velebného znění fanfár byli pasováni v hradní kapli sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně také zástupci knihoven a škol a všichni získali čestná uznání a glejty.

Oceněni byli také zástupci turnovských škol, například ZŠ Žižkova za  ilustrovanou knihu „Ty jsi ale číslo“, namluvenou i do zvukové podoby a gymnázium za dvě vytvořené knihy „Pohádky pro Marii Kubátovou“ a „Pohádky kolem nás“. Pro zúčastněných 180 dětí byl za odměnu připraven bohatý kulturní doprovodný program.
Všechny děti si také prohlédly hrad v doprovodu loupeživého rytíře Šofra. Všem se také dostalo audience u vévody Albrechta z Valdštejna v neobyčejné hodině dějepisu, kde se děti seznámily nejen se životem vévody, ale také dobou, ve které žil. Za správné odpovědi uděloval Albrecht z Valdštejna pamětní mince.

Na počest spisovatele Eduarda Petišky k jeho nedožitým 90. narozeninám byla na nádvoří hradu v prostorách malé galerie zahájena výstava  „Kde končí svět – Nejmoudřejší je číslo“. Tato výstava bude prezentovat projekt výchovy ke čtenářství po celou turistickou sezonu, kdy hrad Valdštejn navštíví tisíce návštěvníků.

Děkuji všem zapojeným knihovnám, školám a dalším pomocníkům při této akci. Vynaložené úsilí mělo svůj smysl.                       
Eva Kordová, městská knihovna A. Marka, EvaKordova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.