DEN ARCHITEKTURY V TURNOVĚ 2021

0

Říjnový festival Den architektury se v Turnově uskuteční v sobotu 2. října. Od 14.00 hodin je připravena procházka bývalou židovskou čtvrtí. Účastníci budou seznámeni s historií, současností i s výhledem do možné budoucnosti tohoto zajímavého místa v našem městě.

V rámci republiky se jedná již o 11. ročník, který v zapojených městech bude probíhat v týdnu od 1. do 7. října a nabídne na 300 akcí. Tématem letošního ročníku jsou dopravní spojnice a připomenutí zakladatele moderní architektury u nás – architekta Jana Kotěry, od jehož narození letos uplyne 150 let.

Tomuto tématu se budeme věnovat i v Turnově. Krajířova ulice, která židovskou čtvrtí prochází, a kde se nachází Synagoga Turnov, v minulosti rozdělovala Turnov mezi dvě panství, hruboskalské a hruborohozecké. Ale rozdělení Turnova na dvě části nemělo na rozvoj Turnova zase tak velký vliv, a tak jej spíše spojovala. I osídlení této části židovským obyvatelstvem mělo vliv na dění v Turnově.

A víte, že i v Turnově najdete stavbu, která byla postavena podle Kotěrova návrhu? Jedná se o rodinný dům, který podle plánu Jana Kotěry (1871–1923) nechal postavit akademický malíř Karel Vik. Dům stojí v Komenského ulici a jedná se o jednu z posledních realizací tohoto architekta.
Jan Kotěra byl nejen architektem, ale i urbanistou, malířem a návrhářem nábytku. Architekturu vystudoval ve Vídni a jeho první samostatnou prací je průčelí Peterkova domu na Václavském náměstí v Praze. Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří Okresní dům pro Hradec Králové (1902), Národní dům v Prostějově, soubor budov vodárny pro pražské Vršovice či nejrozsáhlejší projekt budov dnešní Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Mezi jeho zahraniční díla patří návrhu pro hotel Peppina ve městě Opatija či hotelu Imperial v Dubrovníku.

Hlavním organizátorem republikové akce je spolek KRUH pod záštitou České komory architektů. Jsme rádi, že se do této zajímavé akce zapojilo i město Turnov a má návštěvníkům co nabídnout.
Eliška Gruberová, TPCR, a Václav Hájek, zastupitel města

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.