DALIBOR CIDLINSKÝ ZÍSKAL PRESTIŽNÍ EVROPSKOU CENU

0

 Dalibor Cidlinský, před lety pořadatel nezaměnitelných Folkových nocí na Frýdštejně, muzikant, pedagog, jehož hudební školou prošly desítky mladých lidí, majitel penzionu na nádherném místě Českého ráje v Ondříkovicích a také hlava rodiny, do které patří manželka Zuzana, synové Dalibor a Jan a také už dvě vnoučata. Když se občas všichni sejdou na jednom pódiu, je to velký muzikantský zážitek. Velká rodina, která stále něco chystá a něčím žije. Nyní třeba kulturním programem ve stylové restauraci Kovárna na Frýdštejně, kterou nedávno otevřeli a jejíž interiér a nabídka stojí opravdu za vidění!

A ještě něco, co možná ani tolik nepřekvapí, ale potěší všechny, kteří Dalibora a jeho rodinu znají. Dalibor si totiž před pár týdny udělal výlet do německého Mnichova, kde převzal prestižní cenu EMBA (European Bluegrass Music Association – www.ebma.org). Muzikant z Českého ráje je teprve čtvrtým Čechem, který tuto cenu obdržel. Před dvěma lety ji mj. dostal Jan Macák in memoriam, zakladatel Banjo Jamboree v Kopidlně, resp. v současnosti v Čáslavi. „Bluegrass je v Evropě velmi populární v Holandsku, Irsku, Francii, Dánsku, v Německu, bluegrassovou velmocí je dlouhodobě naše republika. U nás se tato muzika rozvíjí již od 60. let minulého století a dodnes má tady tento původem severoamerický styl hudby hodně fanoušků,“ přibližuje Dalibor Cidlinský.

n201505062132_vakci_92_015_cidlinskyCenu Dalibor přebíral v Mnichově v rámci hudebního setkání muzikantů z celé Evropy. Cenu pro pionýra ve smyslu propagátora bluegrassového hnutí nejen převzal, ale také publiku v sále naživo vystřihl jednu ze známých melodií. „Nikdy jsem si nepomyslel, že bych se v šedesáti letech mohl stát pionýrem,“ glosuje s úsměvem převzatou cenu. „Nikdy jsem si nepomyslel, že setkání v roce 1972 s Janem Macákem a naše celoživotní přátelství přivede na svět dnes nejstarší evropský bluegrassový festival Banjo Jamboree. Nikdy jsem si nepomyslel, že s kapelou V modrém stínu – 1977 zažijeme tolik radosti, nejvyšších ocenění a také zatracení z kruhů nejvyšší tehdejší československé oficiální kultury,“ přibližuje Cidlinský. „Nikdy jsem si nepomyslel, že se svojí ženou Zuzanou založíme folkové duo CIS, budeme natáčet desky, vytvoříme vlastní hudební festival ve Frýdštejně, založíme soukromou hudební školu Ciskotéku a budeme mít dva syny, kteří od malička vyrůstali v hudebním prostředí a oba se muzice profesionálně věnují,“ dodává Dalibor Cidlinský. Syn Jan mj. doprovází písničkářku Radůzu, oba můžete na pódiu vidět s Xindlem X a s kapelou Slza, Dalibor jr. skládá hudbu, komponuje, produkuje a nahrává ve vlastním studiu DC SOUND.

S písničkářem a muzikantem Daliborem Cidlinským se můžete setkat také osobně. Nejbližší jeho vystoupení v našem regionu se uskuteční v rámci poutě na Valdštejně v pátek 15. května. Koncert na hradě – Zpívání s Daliborem – začíná v 18.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.