CHYBĚJÍCÍ SOCHA, VÁLEČNÝ ROK 1917, ZMATENÉ PENÍZE

0

Název článku nepatří černé kronice, ale jedná se o titulky a zajímavosti z nového vydání Muzejního čtvrtletníku, který vydává turnovské Muzeum Českého ráje. Socha P. Marie před Dlaskovým statkem v Dolánkách, která zde stojí od roku 1784. Všimli jste si, že na podstavci chyběla většinu loňského roku? Nebyla odcizena, ale podařilo se sehnat peníze na restaurování, takže se můžeme potěšit opět její krásou! Před 100 lety vrcholila tzv. Velká válka. V březnu 1917 už došly kostelní zvony, které se v hutích měnily na děla, takže musely být armádou zrekvírovány také mosazné kliky a kování ze dveří. Za války se také více šíří nemoci, takže dvakrát týdně probíhaly přísné kontroly dvou turnovských nevěstinců, pod lékařským dozorem byly také městský chudobinec, chorobinec a sirotčinec.

n201701101035_vakci_16_017_mcrTěšit se také můžeme na zajímavou výstavu. Za války a za krize chyběly peníze. V tomto případě jsou myšleny hlavně bankovky. Byly nahrazovány více či méně povedenými unikáty. Výstava, která bude v muzeu zahájena na začátku února, představí 250 papírových platidel z let 1803 až 1924, z nichž drtivá většina bude z první světové války. Pro zájemce bude připravena i výtvarná dílna, takže si budete moci vyrobit i vlastní peníze.

To a mnohem víc se dočtete v Muzejním čtvrtletníku, který v tištěné podobě dostanete v pokladně muzea nebo v infocentru na náměstí. V elektronické podobě je ke stažení ZDE.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.