ČTYŘICET MINUT S PREMIÉREM

0

Přesně čtyřicet minut trvala dnešní ranní blesková návštěva premiéra České republiky Mirka Topolánka v Turnově. Za tu dobu stihl vidět rentgenové oddělení městské nemocnice a porodnici a potom ještě asi dvacet minut besedovat s vedením města, zastoupeném místostarostou Jaromírem Pekařem a vedením nemocnice v čele s ředitelem Tomášem Slámou a náměstkem Martinem Hrubým.

n200705291041_zap_114_07_premierMinisterský předseda se se zájmem nechal zasvětit do konkrétních skutečností systému poskytování zdravotní péče na území kraje a zejména v okrese Semily. Popravdě: Z toho, že na tak malém území fungují v jednom okrese hned tři poměrně velmi dobře vybavené nemocnice, které ještě v dojezdové vzdálenosti mají krajskou nemocnici v Liberci a velkou nemocnici v Jablonci nad Nisou, byl poněkud rozpačitý. Až po argumentaci o počtu ošetřených pacientů a spádovosti, která znamená, že turnovská nemocnice vzhledem ke své poloze na hranici tří krajů nemá o pacienty nouzi, poněkud pookřál.

Premiér se zajímal i o formu vlastního fungování zdravotnického zařízení a k tomu, že turnovská nemocnice je dosud příspěvkovou organizací města, měl větší výhrady. „Jakákoli forma je lepší než příspěvková organizace města,“ uvedl premiér. Mirek Topolánek byl též seznámen s faktem, že v Libereckém kraji jsou pouze dvě krajské nemocnice, ostatní jsou většinou městské, což znamená, že na případné změně systému poskytovaných výkonů se všichni musí vzájemně domluvit a nemůže to rozhodnout jen kraj ve své kompetenci.

n200705291042_zap_115_07_premier„Musíme změnit systém fungování současného zdravotnictví, zejména úhradovou vyhlášku zdravotních výkonů, musíme přesně definovat, co znamená všem zaručený standard ústavní péče,“ odpověděl předseda vlády na otázku, jak problémy českého zdravotnictví vyléčit. „Máme čas do roku 2015, kdy víme, že by se současný systém zhroutil. Odhaduji, že během pěti let bychom měli vidět výsledky toho, co se v následujících dvou letech nově nastaví,“ dodal premiér Topolánek.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.