BŘEZNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Nabídka je průběžně doplňována Z dubnových nabídek je tu například festival na téma buddhismu, který je v současnosti nejen moderním filozofickým a náboženským směrem, ale i prostorem k zastavení a zamyšlení. V březnu můžete navštívit hned několik akcí, spojených s tímto fenoménem. V tomto měsíci také na Turnovsku koncertují hudební legendy, jako jsou Petr Spálený (ten hned dvakrát!), Mňága a Žďorp, Tři sestry či Vojta Kiďák Tomáško. Konají se i dvě tradiční akce pro děti – Turnovský štěk a Mateřinka. Závěr měsíce je již plně jarní – na Dlaskově statku můžete oslavit Velikonoce.

Čtvrtek 28. února až neděle 3. března
* MODRÝ KOCOUR 2013.
Soutěžní divadelní přehlídka. Program v samostatném textu ZDE.

Pátek 1. března
* VEČER HUDBY A POEZIE.
Josef Kainar, Václav Hrabě, okénko žáků ZUŠ Turnov, Mackie Messer Band. Začátek v 19.54 hodin v turnovské restauraci Divizna.

Sobota 2. března
* SETKÁNÍ S DECHOVKOU.
Dechovka Turnovanka hraje k tanci a poslechu. Víceúčelová budova (hasičárna) v Daliměřicích, začátek v 16.00 hodin, vstupné 50 Kč. Více na www.turnovanka.cz.
* EROTICKÝ PLES. KC Turnov – velký sál, začátek ve 20.00 hodin, předprodej v recepci KC Turnov na Střelnici. K poslechu a tanci hraje  skupina Luboše Odháněla a Monika Agrebi.

Pátek 8. března
* PÁKISTÁN
– o dvou měsících pomoci pod himálajskými vrcholy. Promítá Jana Zadražilová. Pořádá Klub českých turistů, promítání a povídání začíná v 18.00 hodin v Sokolovně ve Skálově ulici v 1. patře v zasedací místnosti.
* MUZIKANTKY – DÁMY – ŽENY. Občanské sdružení Napříč vás srdečně zve na výjimečný koncert, tentokrát výhradně v dámském obsazení. Vystoupí Lucie Redlová, Beata Bocek, Jitka Šuranská. KC Střelnice, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 80 Kč, na místě 120 Kč.

n201302281528_vakci_34_013_akcebrezenSobota 9. března
* CIRKUS BUDE.
Artistická skupina Mistral uvádí moderní cirkusovou show. Artisté, akrobaté, fakír, kouzelník, žongléři, klaun Cattíto a další. Městské divadlo v Turnově, začátek v 15.00 hodin. Mimořádná akce: Jeden platí 100 Kč, druhý jde zdarma; ke každé vstupence navíc vstupenka do aquaparku zdarma!
* VYPSANÁ FIXA A MŇÁGA A ŽĎORP – dvojkoncert rockových kapel. KD v Pěnčíně, začátek ve 20.00 hodin.

Neděle 10. března
* (NE)PRODEJNÉ MANŽELKY
– lechtivá komedie v podání společnosti Vojan Český Dub. KD Podháj, začátek v 16.00 hodin, vstupné 25 Kč, nevhodné pro děti do 12 let.

Úterý 12. března
* Cestovatelský klub: INDONÉSIE
. Po kouzelných místech exotické Indonésie nás provede MUDr. Boháčová. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI. Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát na téma PROČ NAŠE DÍTĚ ZLOBÍ? Přednáší Mgr. Stanislava EMERLINGOVÁ. Místem setkání je Základní škola na Všeni, začátek v 17.00 hodin.

n201302281528_vakci_35_013_akcebrezenStředa 13. března
* PETR SPÁLENÝ, MILUŠKA VOBORNÍKOVÁ A APPOLO BAND.
Koncert zpěváka s nezaměnitelným hlasem, který na scéně české popmusic působí už víc jak 40 let. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin, vstupné od 230 Kč.

Čtvrtek 14. března
* VOJTA „KIĎÁK“ TOMÁŠKO.
Písničkářská legenda, zakladatel skupiny Roháč, držitel několika Port. KC Střelnice, začátek v 19.30 hodin, vstupné 90 Kč.

Pátek 15. března
* DENISA ISLOVÁ – MLADÝ SVĚT.
Zahájení výstavy obrazů se uskuteční v turnovské městské knihovně v 16.00 hodin.
* TŘI SESTRY – koncert legendární kapely. KD v Pěnčíně, začátek ve 20.00 hodin.
* MATURITNÍ PLES SUPŠ Turnov. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

Pátek 15. až neděle 17. března
* TURNOVSKÝ DRAHOKAM.
Tradiční přehlídka loutkových divadel s postupem na Loutkářskou Chrudim. Program přineseme v samostatném článku.

Sobota 16. března
* DRÁTOVÁNÍ VELIKONOČNÍCH KRASLIC.
Dílna pro veřejnost v Muzeum Českého ráje v Turnově. Začátky dílen v 10.00, 12.00 a 14.00 hodin, dílna potrvá vždy 1,5 hodiny. Vstupné na dílnu 40 Kč.
* SETKÁNÍ S DECHOVKOU. Dechovka Turnovanka hraje k tanci a poslechu. Víceúčelová budova (hasičárna) v Daliměřicích, začátek v 16.00 hodin, vstupné 50 Kč. Více na www.turnovanka.cz.
* Divadelní spolek Jirásek z Olešnice zve na reprízu představení MADAM COLOMBOVÁ ZASAHUJE a na divadelní bál v sále hospody v Olešnici. Program:
18.00 hodin – Madam Colombová zasahuje
20.00 hodin – Divadelní bál

K tanci a poslechu hraje Weltmaestro band – banátská kapela, lidové české písničky a trocha balkánských rytmů. Bohatá tombola v průběhu večera
* GOODFELLAS (předkapela  RozumBrothers). Vzestup akustické rokenrolové  kapely Goodfellas zaznamenala i Akademie populární hudby, která ji zvolila Objevem roku 2011 za debutové album Robbery Blues, které nahrála v Kalifornii pod dohledem známého amerického producenta Chrise DiBeneditta. Skupina RozumBrothers vznikla v roce 2012 spojením skvělých muzikantů Jana Maliny (basa), Tomáše Štefánka (kytara), Michala Pecky (bicí) a písničkáře Jiřího Ištvánka. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin, vstupné 110 Kč v předprodeji, 160 Kč na místě.
* SOKOLSKÉ ŠIBŘINKY, ráz „Vesmírná setkání“. Sokolovna Přepeře, začátek ve od 20.00 hodin, hraje skupina Prorock. Vstupné 80 Kč (50 Kč masky). Akci pořádá TJ Sokol Přepeře.

Pondělí 18. března
* LETOPISY A KRONIKY TURNOVSKÉ.
Pořad o starých kronikách a letopisech města Turnova s průvodním slovem Alžběty Kulíškové. Hudební doprovod  Petr Jan Kostka, citace textů Eva Kordová. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin. Pořad bude ve stejnou dobu zopakován 27. března v Domově důchodců Pohoda a 28. března v penzionu na Výšince.
* VÝBĚR Z BESÍDEK – Divadlo Sklep. Sklizeň nejlepších plodů posledních let. Sestavu aktuální Besídky doplňují David Vávra, Tomáš Hanák, Lenka Vychodilová, Václav Marhoul, Robert Nebřenský, Hana Pafková a Bára Trojanová. Městské divadlo, začátky představení v 17.00 a 19.30 hodin, vstupné 220 Kč v předprodeji, na místě 240 Kč.

Pondělí 18. března – úterý 26. března
* TÝDEN ČTENÍ ANEB ČTENÍ SLUŠÍ KAŽDÉMU.
Čtení v knihovně, na školách, v kulturních institucích, v penzionech, z děl spisovatelů, kteří mají v tomto roce významná výročí. Vše pod patronací Městské knihovny A. Marka.

Úterý 19. března
* DIVOČINY S GRAFIKOU
. Výtvarná dílna pro veřejnost. Přijďte si vyzkoušet kouzlo grafických barev formou netradičních grafických technik jako jsou muchláž, malba různými pomůckami, monotyp, vytírání přes šablonu a další. Kreativní tvorba pro každého, kdo má chuť užít si barev a tvoření. Výtvarná dílna v přízemí Žluté ponorky v době od 14.00 do 18.00 hodin.
* POHÁDKOVÝ PODVEČER – TŘI KLUBÍČKA POHÁDEK. Oblíbený pohádkový podvečer nad knížkami s obrázky Heleny Zmatlíkové. Dvě klubíčka pohádek z knížek. Třetí klubíčko bude loutková pohádka. Na děti se těší Eva Kordová a její hosté. Dětské oddělení knihovny, začátek v 16.00 hodin.
* JAK MEDITACE MĚNÍ VÁŠ MOZEK – přednáška. Pořádá jablonecká buddhistická skupina Shambhala. Dozvíte se udivující informace o nových unikátních objevech – vlivu meditace na lidský mozek. Vstup volný. Přednášku vede psychoterapeut a dlouholetý student tibetského buddhismu Antonín R. Machander. Městská knihovna v Turnově, začátek v 18.00 hodin.
n201302281528_vakci_36_013_akcebrezen* BUDDHOVÉ V ČESKÉM RÁJI – festival. O životě laických praktikujících a buddhistických metodách pohovoří cestující učitelé, kteří se intenzivně věnují tibetskému buddhismu již řadu let. Přednášky doprovodí promítání filmů s následným prostorem pro dotazy. Přednáška „Buddhismus na Západě“ – Karel Trachta, film „Wintertour“, T. Barudin, K. Zerebiec (Pol. 2012, 50 min.). KC Střelnice, kino Sféra, začátek v 19.00 hodin, vstupné 70 Kč, studenti 50 Kč.


Středa 20. března
* BUDDHOVÉ V ČESKÉM RÁJI – festival.
Den otevřených dveří v Centru buddhismu Diamantové cesty (Markova ul. čp. 9) v 11.00, 17.00 a 20.00 hodin – krátká meditace s vysvětlením.
* POHOVKA. Tentokrát  Ivo Šmoldas přivítá čínskou zpěvačku žijící v Čechách Feng-yűn Song  a šamanku Pavlínu Brzákovou. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné 200 Kč, pro seniory 140 Kč (k vyzvednutí na odboru sociálních věcí radnice).

n201302281528_vakci_37_013_akcebrezenČtvrtek 21. března
* TURNOVSKÝ ŠTĚK 2013
– 12. ročník oblastní divadelní přehlídky dětí a mládeže DĚTSKÁ SCÉNA. Městské divadlo, začátek v 8.30 hodin, vstupné děti zdarma, dospělí 50 Kč.

Pátek 22. března
* SENEGAL
– Výpravy do Afriky za záchranou antilopy Derbyho. Promítá Kateřina Hozdecká. Pořádá Klub českých turistů, promítání a povídání začíná v 18.00 hodin v Sokolovně ve Skálově ulici v 1. patře v zasedací místnosti.
* VEČER NA SBOŘE – BIBLE A ČAS. Komponovaný pořad slova a hudby v podání známého herce a recitátora Alfréda Strejčka k 400. výročí Bible kralické (vystoupí i legendární kytarista Štěpán Rak!). Zároveň je tento večer věnován významné turnovské osobnosti malíři Janu Solovjevovi k životnímu jubileu. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.
n201303112154_vakci_50_013_skauti* SKAUTSKÝ PLES. Sál SUPŠ ve Skálově ulici, začátek ve 20.00 hodin, vstupenky v předprodeji od 10. března v Kitty módě v Hluboké ulici, cena 120 Kč v předprodeji, 150 Kč na místě. Hrají Veselí pozůstalí.

Sobota 23. a neděle 24. března
* VELIKONOČNÍ TRHY NA STÁTNÍM ZÁMKU SYCHROV.
Akce probíhá vždy od 9.00 do 16.00 hodin na čestném dvoře Státního zámku Sychrov. Na devadesát prodejců zde bude prodávat české zboží, které se tematicky váže k nadcházejícím velikonočním svátkům. Někteří z nich budou předvádět i ukázky svého řemesla. O program se postarají folklorní soubory Horačky, žonglér Vojta Vrtek, pro nejmenší budou zpestřením pohádky divadla „Koňmo“ či vystoupení famózních divadelníků, loutkoherců rodiny Marčíků.  V průběhu trhů bude možnost prohlédnout si i trasu A sychrovského zámku s velikonočně vyzdobenými interiéry. Pro nejmenší návštěvníky je otevřena výstava „Pohádkové srdce Evropy“ od známé spisovatelky, ilustrátorky a grafičky paní Vítězslavy Klimtové.
* JARNÍ PRODEJNÍ VÝSTAVA RUČNÍCH PRACÍ A KREATIVITY v prostorách obecního úřadu v Karlovicích. Vidět můžete spoustu zajímavých věcí, jako například výrobky ze šustí, patchwork, včelí produkty, perníčky, pletení, ubrousková technika, jarní květinové a velikonoční dekorace a spoustu dalších. Otevřeno v sobotu od 9.00 do 17.00 a v neděli od 10.00 do 17.00 hodin.

Sobota 23. března
* VÍTANÍ JARA
na hřišti u KD v Kacanovech od 15.00 hodin. Soutěže a hry pro děti a jejich rodiče, vynášení a pálení Morény, první jarní opékání špekáčků. Srdečně zvou Radosti o.s., vstupné dobrovolné.

Neděle 24. března
* PÍSMENKOVÁ DÍLNA A TVOŘÍME KNIHU.
Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi na téma písmenka a  knížky. Seznámíme se také s židovskou abecedou a písmem. Lektorky Terezie Dubinová, Lada Capoušková a Iva  Dalerová. Dětské oddělení knihovny, začátek v 10.00 hodin. 
* JAZZOVÝ PODVEČER V PIZZERII MAŠKOVKA. Opět se můžete těšit na jazzovou Maškovku, hrát vám bude LÉDL JAZZ Q ve složení: Jiří Stránský – sax, Ivan Hájek – bass, Robert Tomáš – drums a Bohuslav Lédl – piano. Jako host vystoupí MAREK BUBLE – saxofon (člen Big Bandu F. Slováčka).  Začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.

Úterý 26. března
* KONCERT VE ŠKOLE.
Vystoupí absolvent ZUŠ Turnov, violoncelista  Daniel PETRÁSEK, který v současné době studuje hru na violoncello na AMU Praha. Vstupné 50 Kč, žáci školy zdarma. Koncertním sále ZUŠ Turnov, začátek v 18.00 hodin.
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI. Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát DIASHOW Petra Niesiga na téma INDIE. Místem setkání je Základní škola na Všeni, začátek v 17.00 hodin.
* BUDDHOVÉ V ČESKÉM RÁJI – festival. O životě laických praktikujících a buddhistických metodách pohovoří cestující učitelé, kteří se intenzivně věnují tibetskému buddhismu již řadu let. Přednášky doprovodí promítání filmů s následným prostorem pro dotazy. Přednáška „Meditace“ – Karolína Pospíšilová, film „Hledání starého Tibetu“, M. Przyjemska, T. Schmidt (Něm. 2007,76 min.). KC Střelnice, kino Sféra, začátek ve 20.00 hodin, vstupné 70 Kč, studenti 50 Kč.

n201302281528_vakci_38_013_akcebrezenStředa 27. března
* TURNOVSKÁ MATEŘINKA 2013
– 12. ročník Turnovské Mařinky za účasti devíti mateřských škol z Turnova a okolí. KC Střelnice, začátek v 15.00 hodin, vstupné dospělí 50 Kč, děti zdarma.
* ČESKOSLOVENSKÉ KOMORNÍ DUO. Duo založili v roce 2004 český houslista Pavel Burdych a slovenská pianistka Zuzana Berešová. Oba umělci jsou pravidelnými hosty hudebních festivalů v zahraničí. Letos připravili program na oslavu dvou německých skladatelů Johannesa Brahmse a Maxe Regera. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 90 Kč, na místě 110 Kč.

n201303221829_vakci_56_013_rotštejnČtvrtek 28. – neděle 31. března
POZOR! Jak nám organizátoři sdělili, akce je vzhledem k předpovědi počasí ZRUŠENA!
* VESELÉ HRADNÍ VELIKONOCE NA HRADĚ ROTŠTEJNĚ V KLOKOČSKÝCH SKALÁCH. Na co se v případě příznivého počasí můžete těšit:
– Zelený čtvrtek – Velikonoční papírová dílna s Verunkou a Barborkou
– Velký pátek – Perníčková dílna – malování perníčků
– Bílá sobota a Velikonoční neděle (Hod boží velikonoční)
– šermířská skupina Panteři a kejklíř Luboš spolu s dobrovolníky z občanského sdružení předvedou veselou pohádku se zpěvy O Honzovi, Bětušce a darebných loupežnících z pera kastelánky hradu Hany Talli Hlubučkové (začátky představení 11.00, 13.00 a v 15.15 hodin)
– Proutěná dílna s Lubošem – pletení pomlázek dokud stačí proutí
– Drátková dílna s Bětuška – zdobení vejdumků drátkováním
Až do pondělí pak bude na hradě probíhat malá výstava kraslic a velikonočních dekorací. Každý den se hradní brána otevírá v 10.30 a zavírá v 16.30 hodin. V případě sněhových přeháněk, mrazů, deště a podobně „příjemného“ počasí se AKCE NEKONÁ!!! Veřejnost zve občanské sdružení Ochrana Klokočských skal.

Pátek 29. března
* PETR SPÁLENÝ.
Koncert jedné z legend české popmusic. Kulturní dům Tatobity, začátek v 19.00 hodin. Předprodej vstupenek na OÚ Tatobity. Více na www.tatobity.cz.

Sobota 30. března
* FILATELIE VE FOYER.
Burza sběratelů poštovních známek, pohlednic, mincí, bankovek, odznaků apod. KC Střelnice od 9.00 do 11.00 hodin.
* SKŘÍTKOVÉ. Hudební pohádka Lenky Šindelářové a Ivana Mládka o skřítcích a Červajsovi. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin, jednotné vstupné 50 Kč.
n201302281550_vakci_40_013_akcebrezen* POMLÁZKA TEČE OKOLO PECE – VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU. Akce navazuje v cyklu výročních svátků na předchozí masopust. Již tradiční součástí tohoto pořadu je vystoupení folklorních souborů, program pro děti, dílna velikonočních dekorací. Novinkou bude rekonstrukce obyčeje „Honění Jidáše“, ve které se představí děti z muzejního kroužku Malý etnograf. Připravena je pro všechny příchozí velikonoční zvykoslovná dílna – výroba Jidáše, drátovaných kraslic a pletení pomlázky, kluci i holky se naučí plést pomlázku, budou si moci vyrobit také tradiční dřevěnou píšťalku. Chybět nebudou ani tradiční velikonoční jarmark a občerstvení. Akce probíhá od 9.00 do 17.00 hodin.
Kulturní program:
10.30 – 11.00 hod. Folklorní soubor Šafrán z Brna s Cimbálovou muzikou Sylván
11.00 – 12.00 hod. Písničky a říkanky s Evou Kordovou, Velikonoční soutěže pro děti
12.00 – 12.45 hod. Divadlo Rolnička
13.00 – Honění a upalování Jidáše – staročeská velikonoční hra
13.45 – 14.30 hod. Divadlo Rolnička
15.00 – 16.30 hod. Hudební skupina DEVÍTKA
Velikonoce na Dlaskově statku otevřou letošní návštěvní sezonu. Návštěvníci tak mohou od 30. března navštívit stálou expozici „Už mou milou do kostela vedou“, která je věnována tradiční lidové svatbě. Dlaskův statek je otevřen od dubna do června v době od 9.00 do 16.00 hodin denně kromě pondělí.
* OVČIE KIAHNE a NOBODY KNOWS křtí svá nová CD! Očekávaný koncert nejslavnější kacanovské a liberecké kapely. Velkolepý mejdan nabitý punkem a rock´n´rollem. KD Kacanovy, začátek ve 20.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Neděle 31. března
* NEDĚLNÍ ODPOLEDNÍ ČAJE.
K tanci a poslechu hraje dechová hudba Plechařinka z Českého Dubu pod vedením kapelníka Pavla Čiháka. KC Střelnice, začátek v 15.00 hodin, vstupné 30 Kč.

Úterý 2. dubna
* AMERICKÁ DIVOČINA.
Zážitky z cest a víc než tisícovka fotografií. Představí se cestovatelé Václav, Lenka a Václav jun. Špillarovi. KC Střelnice, začátek v 18.00 hodin, vstupné dospělí 145 Kč, děti, senioři, ZTP 110 Kč. Více na www.gallery3a.com.

ZA HUMNY

n201302281529_vakci_39_013_akcebrezen* HISTORIE ČSAD SEMILY. V sobotu 9. března bude ve 13.00 hodin v semilském muzeu zahájena výstava o historii dopravního závodu ČSAD Semily a jeho střediscích v Lomnici nad Popelkou, Semilech, Jilemnici a Turnově. Zájemci zde uvidí většinu předmětů, které patřily k běžnému životu tohoto podniku. Vystaveny budou dobové uniformy, brašny, kleště, jízdenky, odznaky, fotografie vozidel i řidičů a mnoho dalších dokumentů. Jako doprovodný program je připravena projížďka městem historickým autobusem 706 RTO- Jelcz.

* VELIKONOČNÍ JARMARK NA BĚLIŠTI. Týden před velikonočním víkendem bude v největším roubeném stavení v Železném Brodě, v němž sídlí národopisná expozice městského muzea, probíhat tradiční Velikonoční jarmark.
Dům pro návštěvníky otevře své dveře již v pátek v 9.00 hodin. K výběru bude velké množství rozmanitého zboží, především jarní dekorace, kraslice, pomlázky, řehtačky a perníčky. Návštěvníci budou moci nakoupit i výrobky z dílny Sdružení zdravotně postižených Železný Brod, a tak podpořit jejich činnost. Lektorky z Domu dětí a mládeže Mozaika povedou výtvarnou dílnu – zájemci si budou moci vyrobit obrázky a přáníčka quilingovou technikou. V sobotu od 11.00 hodin zahrají žáci ZUŠ pod vedením Rudy Müllera na žesťové nástroje. V neděli se menší ale i velcí návštěvníci mohou těšit na divadelní představení souboru Matičky ze Semil. Pohádka „O Budulínkovi“, která začne v 10.00 hodin, se odehraje v případě hezkého počasí před domem, v případě deště či sněhu na půdě stavení.  Program obohatí předvádění lidových řemesel.
Velikonoční jarmark můžete navštívit od 22. do 24. března 2013 v době od 9.00 do 17.00 hodin na Bělišti v Železném Brodě.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.