PIVOVAR SVIJANY VE SVĚTLE JUBILEJNÍHO ROČNÍKU SLAVNOSTÍ

0

V pořadí 20. ročník Slavností svijanského piva uspořádá vyhlášený pivovar ve spolupráci s obcí Svijanský Újezd v sobotu 11. července. Program v areálu místního koupaliště začíná ve 13.00 hodin, pořadatelům se podařilo sestavit reprezentativní přehlídku, na hlavní scéně vystoupí mj. Jaroslav Uhlíř, Meky Žbirka, David Koller, Aleš Brichta a Děda Mládek Illegal Band, na vedlejší scéně potom plzeňská dechovka i místní Veselí pozůstalí. Na závěr je připraven velký ohňostroj.

Z kdysi vesnické zábavy, při které se točilo svijanské pivo, je dnes obrovská akce, která na dva dny zněkolikanásobí počet obyvatel obce. V posledních letech sem na slavnosti přijíždí přes 15 tisíc lidí!

„Příprava nám zabere skoro půl roku, z toho poslední dva tři měsíce pracujeme intenzivně, pivovar si musí připravit i dostatečnou zásobu piva. V areálu koupaliště budeme mít 22 stánků s pivem, točit budeme všechny druhy piv,“ přibližuje Vratislav Žitka, vedoucí obchodního oddělení Pivovaru Svijany.

 

n200906250812_zap_300_09_svijanySvijanskému pivovaru se bez nadsázky daří. Vloni zde zažili rekordní výstav 317 634 hektolitrů piva, což obnáší meziroční nárůst úctyhodných 20 procent. „Naše obchodní oddělení není příliš velké, spoléháme na lidi, že si mezi sebou řeknou, že naše pivo je dobré. Daří se nám expandovat po celé republice, vloni jsme například napevno zakotvili na jižní Moravě, začali jsme s vývozem na Slovensko, něco málo jde do Polska. Neklademe si ale nějaké vysoké exportní cíle, naši předchůdci základní filozofii charakterizovali jako slunce, což je pivovarský komín s varnou, odkud jsou vystřelovány jednotlivé paprsky. Dbáme především na kvalitu, myslím, že levným pivům v hypermarketech za tři koruny už odzvonilo,“ shrnul Žitka.

 

Pivovar má letos v plánu vyrobit 350 tisíc hektolitrů piva, přitom současná kapacita je už jen o něco málo větší. Technologicky by ve Svijanech mohli vystavit až 400 tisíc hektolitrů. To v současné době ale není na pořadu dne, letos se tu soustřeďují na úpravu sklepů a spilky, probíhá rekonstrukce čistírny odpadních vod. To vše si vyžádá náklady ve výši zhruba 80 milionů korun. Přesto se pivovar snaží působit v regionu i jako mecenáš spolků, podporuje některé akce a sportovní aktivity. „Vyrostli jsme v tomto regionu, je naší povinností část peněz do našeho kraje zase vracet, vážíme si podpory místních lidí,“ poznamenává k tomu Vratislav Žitka.

 

Standardně si některý z produktů pivovaru odnáší ceny z republikových soutěží. Letos na patrně nejprestižnějším pivovarnickém setkání, což byl 13. ročník degustační soutěže Pivo České republiky v Českých Budějovicích, kde bylo posuzováno na 200 vzorků piva ze 40 pivovarů, Svijanští zabodovali s tmavou třináctkou, která získala zlatou medaili, stejně tak patnáctistupňový Baron. První místo ze soutěže si odnesl i Kvasničák, ocenění získal také Vozka pro řidiče atd. „Ocenění odborníků samozřejmě potěší, vítězství v jednotlivých kategoriích ale pro mě, přiznám se, nebylo zase takovým překvapením, protože jsme v současné době největším českým výrobcem speciálních piv. Národ ale pije především jedenáctku, a tady mě těší, že naše Svijanská 11°, která vyplňuje celých 75 procent našeho výrobního programu, se v soutěži umístila ve velké konkurenci hodně vysoko,“ dodal Vratislav Žitka.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.