LOUTKÁŘSKÁ POUŤ NA DLASKOVĚ STATKU A OSLAVY SOUBORU NA ŽIDLI

0

Loutkářský soubor Na Židli slaví 40 let. Založen byl v roce 1978 jako divadlo bez stálé scény, a tak je tomu dodnes. Divadlo hraje na různých místech, kde rozdává radost malým i velkým divákům. Jejich počet se ročně šplhá do několika tisícovek. Soubor zpracoval a hrál 56 inscenací a krátkých scének, které ve své historii několikrát reprízoval. Repertoár samozřejmě procházel proměnami a některé inscenace musely být staženy, a to většinou z důvodu odchodu některých členů ze souboru. Některé inscenace s odstupem času nastudoval soubor s úpravami znovu a některé stále zůstávají na repertoáru.

Soubor se účastní také řady loutkářských festivalů a přehlídek, z těch nejznámějších je to Loutkářská Chrudim, ale nechyběl ani na postupových přehlídkách v Turnově, Hradci Králové, Vysokém Mýtě, Ústí nad orlicí, Liberci, Praze ad. Svá představení hraje soubor převážně maňásky, ale v minulosti to byly také marionety, javajky či různé předměty. Autory loutek jsou domácí výtvarníci: Jana Hrazdirová Farská, pánové Vybíral a Bičík, Jana Kůdelová, Helena Jindřichová Hronešová, Markéta Roušarová Hlubůčková a Petr Záruba.

Loutkářský soubor Na Židli je také aktivním pořadatelem regionální loutkářské přehlídky pro Liberecký kraj a Český ráj TURNOVSKÝ DRAHOKAM a také velmi úspěšné akce „Loutkáři dětem na zámku Hrubý Rohozec“ a od roku 2013 „Loutkáři dětem na Dlaskově statku v Dolánkách“. S prázdninami se pojí další krásná akce, které je soubor od roku 2009 spolupořadatelem, a sice První turnovské železniční divadlo. Pro diváky je připraven divadelní (nákladní) vagon z roku 1905 připojený k parnímu vlaku, ve vagonu samozřejmě nechybí jeviště a hlediště. Nostalgické jízdy Českým rájem se konají o prázdninách.

Počet členů v souboru v minulosti kolísal od čtyř do 25 lidí ve věku od 6 do 70 let. Principály v průběhu let byli: Jaroslav Ipser (1978-1980), Jana Hrazdirová Farská (1980-1989), Věra Pokorná (1990-1992) a od roku 1993 je to Petr Záruba.

V současné době má soubor 20 členů a vychoval několik generací loutkoherců. Za dobu působnosti souboru vznikly tři dětské soubory. V letech 1982–1985 asi 10 dětí, mezi nimi i Petr Vydra, v současnosti herec a dramaturg divadel v Praze. V letech 1992–1997 v dětském soubor působilo zhruba 15 dětí, mezi nimi i Jiří Kůdela, který účinkuje v muzikálech Fantom opery, Ples upírů ad. Po roce 1998 začal pracovat další dětský soubor (16 dětí), aktivní byl až do roku 2011, kdy děti dospěly a zařadily se mezi dospělé.

PÁTEK 28. ZÁŘÍ: LOUTKÁŘSKÁ POUŤ NA DLASKOVĚ STATKU
Ve statku i na pouti – takový nese název program, který proběhne ve svátek sv. Václava na Dlaskově statku v Dolánkách. Návštěvníci tak budou moci zhlédnout nejen pestrou přehlídku loutkářských souborů na Loutkářské pouti, ale zároveň se seznámit s obřady a obyčeji, kterými naši předkové děkovali za výdobytky úrody. Loutkářská pouť bude také oslavou 40. výročí založení Loutkářského souboru Na Židli z Turnova.
Program loutkářů doplní Dožínková slavnost, která představí velkou událost každého hospodářství. Součástí programu pro děti budou řemeslné dílny – výroba prstového maňáska, dožínková dekorace ze slámy ad.
Program Loutkářské pouti na Dlaskově statku v Dolánkách:
10.30 Loutkářský soubor Srdíčko Jičín, Bubák Kája (od 4 let, 40 min.)
12.00 Folklorní soubor Šafrán Jablonec nad Nisou – Dožínková slavnost
13.30 Loutkářský soubor Vozichet Jablonec nad Nisou – Ruda Hancvencl, V jednom lese, v jednom domku (od 8 let, 30 min.)
14.30 Loutkářský soubor Šíro Lázně Bělohrad, Čertovské pohádky (od 4 let, 25 min.)
15.30 Loutkářský soubor Maminy Jaroměř, O draku Bazilíškovi (od 4 let, 35 min.)
16.30 Loutkářský soubor Čmukaři Turnov, Jak se víla … (od 4 let, 20 min.)
Mezi jednotlivými pohádkami vystoupí turnovská hudební skupina Mackie Messer Klezmer Band.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.