DOPRAVA V PRÁZDNINOVÉM TURNOVĚ: CHAOS, BEZOHLEDNÍ ŘIDIČI A VANDALOVÉ

0

O letošních prázdninách čeká obyvatele a návštěvníky v ulicích Turnova zkouška nervů. Po celé léto bude uzavřena část Palackého ulice mezi Trávnicemi a Krajířovou ulicí kvůli rekonstrukci kanalizace v rámci projektu Čistá Jizera. U židovského hřbitova vyrůstá kruhový objezd, část Sobotecké ulice proto bude uzavřena až do podzimu. Jedete-li od nádraží autem do centra, musíte až na kruhový objezd u Lidlu, tam se vrátit a přes druhý kruhový objezd u bývalého „pionýráku“ pokračovat do centra. A to ještě na průtahu městem probíhají práce na opravě mostu, v jeho části je doprava svedena do jednoho pruhu. Copak domácí, ale letní návštěvníci města, těm nepomůže ani elektronická navigace!

Jak je průjezd městem čím dál složitější, hledají si někteří řidiči nové cestičky, jak rychle projet. Ty jsou ale velmi často v rozporu s předpisy. Na jeden takový nešvar upozornil velitel městské policie Luboš Trucka. „Uzavřenou Palackého ulici někteří řidiči objíždějí Krajířovou ulicí a pokračují přes Trávnice ke kruhové křižovatce u Baťovny. V Krajířově ulici je ale pěší zóna, dovoleno sem vjet je možné pouze v případě nákupu v některém z obchodů, proto řidiče, kteří tuto ulici berou jako objížďku, budeme pokutovat,“ přiblížil Trucka. (Uzavřenou část Palackého ulice lze objet také přes parkoviště na Koňském trhu…)

Další místo, kde dochází k porušování dopravních předpisů, je křižovatka na Kamenci, kde je přikázaný směr jízdy z Výšinky směrem ven z města. Řidiči na to ale nedbají a odbočují zpět do centra. I tady na hříšníky čeká pokuta. Radniční odbor dopravy má nicméně za úkol hledat spolu s dopravní policií možnosti, jak po dobu stavebních prací ve městě umožnit na Kamenci řidičům odbočení do centra.

 

n200907022212_zap_309_09_tuMálo se také zatím ví, že bylo zprůjezdněno páté rameno kruhové křižovatky u bývalého „pionýráku“, které mohou řidiči legálně využít jako zkratku na Koňský trh a do Palackého ulice (provoz je obousměrný).

 

Ani uzavírky ulic a čilý stavební ruch však neznamenají, že řidiči zvolnili a městem se pohybují předepsanou padesátkou. Spíš naopak. Od počátku května, kdy byl obnoven provoz pevných radarů na měření rychlosti, bylo zaznamenáno 3200 přestupků (za období od 5. května do 12. června). Alarmující jsou případy, kdy radar zaznamenal řidiče na průtahu městem, který jel rychlostí 148 km/h. U nemocnice, kde se smí jet padesátkou, jel jeden řidič odpoledne ve 14.00 hodin rychlostí 117 km/h. „V červnu jsme na několika místech měřili rychlost i mobilním radarem. Během dvouhodinového měření jsme zaznamenali 30 porušení stanovené rychlosti,“ uvedl Trucka. Oblíbeným místem strážníků s mobilním radarem je Nádražní ulice u Hotelu Beneš, Kalužník a další místa. Pevné radary jsou v Turnově v Bezručově ulici, na silničním průtahu městem a v ulici 5. května. Další dva jsou v Radvánovicích a jeden ve Ktové. V nejbližší době se mají další radary objevit v Malé Skále a v horní části turnovské Nádražní ulice. Radary jsou označeny dopravními značkami, které stanovují začátek a konec měřeného úseku.

 

Podle velitele městské policie v poslední době přibývá také různých vandalských činů. Po víkendových diskotékách bývají v okolí Koňského trhu a v centru města poválené popelnice, ulámané dopravní značky, zaznamenáno bylo několik případů rušení nočního klidu. „Jedna událost byla však opravdu nebezpečná. V noci neznámí vandalové přestavěli dopravní značení na sjezdu z průtahu u židovského hřbitova a nic netušící řidiče navedli přímo do hlubokého výkopu stavby kruhové křižovatky. Jedno auto tam opravdu zajelo, jen s velkým štěstím se nikomu nic nestalo,“ komentoval tento zarážející čin zatím neznámých hříšníků Luboš Trucka.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.