VÝSTAVY, KTERÉ BYSTE MĚLI VIDĚT!

0

Ve čtvrtek 10. února byly v turnovském muzeu zahájeny hned čtyři výstavy najednou. Dopoledne byla v Kamenářském domě zahájena výstava výtvarných prací dětí z Turnova a polského Jawora, vpodvečer potom byly zahájeny ve výstavním sále ve třetím patře zásadní výstavy k 750. výročí města. Jak poznamenal ředitel muzea Jan Prostředník, čtyři výstavy v jednom dnu tady ještě nikdy zahájeny nebyly. „K výročí města uspořádáme celkem třináct výstav, z toho dvě budou v Oblastní galerii v Liberci. Na samotné realizaci výstav se podílejí všichni muzejníci, doufám, že návštěvníci ocení rozmanitost a nápaditost instalací,“ uvedl Prostředník.

Ředitel turnovského muzea Jan Prostředník, za ním starosta města T. Hocke a náměstek hejtmana Z. Miklík

Starosta Turnova Tomáš Hocke při slavnostní vernisáži ocenil úzkou spolupráci muzea a města, a to nejen v případě letošních výjimečných akcí a výstav. „Program letošního roku připravoval tým lidí, kteří se snažili ukázat to nejzajímavější z naší historie i současnosti. Vidíme třeba na výstavě proměn náměstí, jakou velkou historickou změnou Turnov prošel. Co je ale pro mě důležitější ještě víc než samotné stavby, je historie tvořená lidmi, spolky a organizacemi. Ti všichni kultivují společenský život a vytvářejí atmosféru města. Vnímám to třeba v některých městech v nedalekých Sudetech, kde byla právě ta společenská kontinuita přerušena. V tomhle máme ohromné štěstí, že Turnov byl vždy vnímám jako město ve vnitrozemí a tím zde také mají lidé daleko silnější vztah k místu, kde žijí,“ doplnil starosta. Ten také veřejnost pozval na jednotlivé akce v rámci oslav, hlavně potom na poslední květnový týden, kdy bude město nějakou akcí žít každý den.

Malý průvodce výstavami:

První výstava nese název TURNOV – MĚSTO DRAHÝCH KAMENŮ s podtitulem „Tradice trvající již 7 000 let“ a je pro návštěvníky připravena ve výstavním sále muzea až do 30. října. Autoři výstavy návštěvníky seznamují s historií města od nejstarších sídelních nálezů až po současnost.
Z Maškových zahrad, kde máme od 6.–5. tisíciletí př. n. l. potvrzeno nepřetržité osídlení, se přenesete až do doby před vlastním založením města po polovině 13. století. Objevíte první zahloubená obydlí v prostoru náměstí, odkud se osídlení rozprostíralo do širšího okolí. Všechny etapy života města provázela nějaká forma zpracování kamenů a polodrahokamů. Od použití v různých nástrojích pravěkých lidí až po práce dnešních brusičů a šperkařů.

Druhá výstava nese název NÁMĚSTÍ, KTERÝM ŠLY DĚJINY. Je příběhem centra města, rekapituluje jeho proměny. Prostor náměstí se stal přímým svědkem různých historických epoch českých zemí, náměstí zažilo několikeré stavební přeměny, proběhly tu mobilizace a okupace, náměstí zažilo různé oslavy, veselé i neveselé střídání režimů. Z původního rynku to bylo v průběhu let náměstí Masarykovo, Stalinovo, Pracujících a konečně Českého ráje. Náměstí se stalo nejzobrazovanějším místem města, z čehož čerpá i tato výstava, která pracuje s náměstím jakožto živým místem paměti města. K vidění jsou unikátní snímky. Některé jsou z nové kolekce zpracovaných historických skleněných negativů, což znamená, že ještě nebyly nikde prezentovány. Tato výstava je připravena do 29. května.

V Klenotnici v suterénu muzea se můžete seznámit s pracemi ANTONÍNA KARČE, od jeho úmrtí letos uplyne 70 let. Antonín Karč (1879–1952) byl profesorem a pozdějším ředitel turnovské uměleckoprůmyslové školy, všestranným cizelérem, sochařem, designérem a malířem. Svou návrhářskou prací významně usměrnil podobu šperků a klenotů ve stylu secese a následujícího art deco, za něž turnovská škola sklízela medaile a velké ceny na významných meziválečných evropských a světových výstavách. Výstavu v klenotnici můžete navštívit do 10. dubna.

Čtvrtou výstavou zahájenou 10. února je VÝTVARNÝ SALON DĚTÍ A MLÁDEŽE JAWOR – TURNOV 2021. Výstava je přehlídkou nejlepších a nejzajímavějších výtvarných prací dětí a mládeže z turnovských a jaworských škol za uplynulý rok. V Kamenářském domě je k vidění do 27. března.

Letošní výstavní aktivity muzea při vernisáži shrnul historik David Marek (vlevo)

Jeden z unikátních snímků turnovského náměstí v řece času…

Jeden z unikátních secesních šperků Antonína Karče

Snímky z vernisáže výtvarného salonu dětí z Jawora a Turnova

Jedna z oceněných dětských prací

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.