VÍC NEŽ JEN KOLEKCE FOTOGRAFIÍ OSOBNOSTÍ TURNOVSKÉHO SPORTU

0

Roky ubíhají, vždycky se na jejich konci divíme, jak rychle to zase uteklo. Doba už je taková, času na zastavení a vydechnutí je málo. A pak jsou zde v průběhu roku počiny, většinou je spočítáte na prstech jedné ruky, které vás k tomu zastavení a přemýšlení donutí. A jedním z nich je kolekce prvních dvanácti fotografií osobností turnovského sportu, které pod patronací TJ Turnov pořídil zdejší fotograf Jan Staněk. Představena byla na hojně navštívené vernisáži ve sportbaru TJ Turnov ve Skálově ulici ve středu 11. října.

Vznikl soubor unikátních inscenovaných portrétů lidí, kteří chodí mezi námi a většinou ani nemají pocit, že by se měli někde prezentovat. „Pro první kolekci portrétů jsme vybrali sportovce z řad TJ Turnov. Pokud bude mít ohlas, postupně bychom ji rádi doplnili o osobnosti zdejšího sportu z dalších oddílů,“ říká Filip Stárek z TJ Turnov. Snímky jsou trvale vystaveny ve foyer sportcentra.

Portrét Václava Zakouřila uprostřed dětí z kroužku orientačního běhu

Jan Staněk na snímcích pracoval po celý rok, nikam nespěchal. Jak říká, snažil se pro každého vybrat jiné prostředí, které předtím pečlivě hledal. Ani samotné snímky nevznikaly reportážním způsobem. Od instalace světel do chvíle, kdy byl fotograf spokojen, uběhly mnohdy hodiny a sportovci se museli obrnit nejen trpělivostí, ale především se otevřít a spolupracovat. Výsledkem je dvanáct vhledů do duší lidí, které potkáváme v turnovských ulicích.

Jak se povedlo vypodobnit legendu orientačního běhu nejen Turnova, ale i České republiky, VÁCLAVA ZAKOUŘILA, to až dojme. Za rok pětasedmdesátník v obležení dětí, které zasvěcuje do tajů orientačního běhu a ve tváři se mu zračí klid a mír naplněného života. „Vašek Zakouřil začal jako horolezec, byl mistrem republiky v národní házené, reprezentačním trenérem orientačního běhu; do tohoto sportovního odvětví zasvětil stovky dětí, kterým vštípil základy přímého a čestného jednání,“ přiblížil svůj pohled na fotografii i samotnou osobnost Filip Stárek. Snímek vznikl v parcích na Šetřilovsku. Život se dá naplnit sportem, zní životní krédo Václava Zakouřila.

Láďa Pasecký ukazuje, jak se zvedá činka v tahu

Ladislav Pasecký

LADISLAV PASECKÝ, skromný silák z Daliměřic. Nestor silového trojboje s osobním rekordem 290 kg v mrtvém tahu. Je veteránským mistrem světa. Snímek vznikl v tělocvičně na Daliměřicích, jeho motto je: Pokud možno co nejdéle zachovat setrvalý stav!

MAREK RIEGER z oddílu házené. Učitel tělocviku v ZŠ v ulici 28. října, házenkář tělem i duší. Prošel všemi výběry Turnova, dodnes je oporou týmu mužů, za Železný Brod hrál druhou nejvyšší soutěž. Hýbat se, dokud to jde – zní jeho motto.

Marek Rieger

MICHAELA OMOVÁ, několikanásobná mistryně světa a Evropy v radiovém orientačním běhu, dnes je asistentkou reprezentačního trenéra klasického orientačního běhu. „Je to nesmírně skromný a tichý člověk, věděl jsem, že budu fotit i jejího bráchu, a tak jsem chtěl, aby na snímku bylo něco, co její sport charakterizuje. Nakonec jsou v pozadí antény na střeše domova důchodců, pro mě, který trpí závratěmi, to bylo náročné fotografování,“ přibližuje vznik snímku Jan Staněk. Neexistují žádné problémy, všechno jde překonat – zní krédo Míši Omové.

Michaela Omová s bratry Janem a Ondřejem Staňkovými

Michaela Mlejnková

MICHAELA MLEJNKOVÁ, česká reprezentantka ve volejbale, v současné době hráčka německého Stuttgartu. Volejbalistka, která prošla všemi týmy Turnova a nedá na své rodné město dopustit. Na vernisáži ji zastoupil její otec.

Kanoista JAN MÜLLER, drsný, svérázný vodák jezdící na singlkánoi, několikanásobný mistr republiky ve veteránské kategorii. „Na tuhle fotku v loděnicích jsem docela pyšný, trvalo dvě hodiny, než se scénu povedlo dokonale nasvítit. Je tam jak svatý mezi loděmi,“ glosuje s nadhledem Jan Staněk. Sportuj, dokud to jde, zní Müllerovo motto.

Kanoista JAN MÜLLER

…a ještě v loděnici

Florbalistka LEONA MÜLLEROVÁ, vynikající hráčka, která má bronz s juniorskou reprezentací na mistrovství světa, hrála extraligu za Elite Praha. Když nemůžeš, tak přidej víc! – zní její krédo.

Leona MÜLLEROVÁ

Několikanásobní mistři světa a Evropy v kickboxu, dvojčata PETR A JAN KAZDOVI. Vernisáže se zúčastnil Honza, který vysvětlil, proč se s bráchou nikdy v ringu neutkali – jejich maminka jim to totiž zakázala, a tak každý závodí v jiné váhové kategorii. Každý soupeř má jen dvě ruce a dvě nohy, říkají si prý vždycky, když vstupují do zápasu, a je to i jejich životní motto. Pozadí vzniku dvojice snímků přiblížil fotograf Staněk: „Přál jsem si drsnou atmosféru, fotili jsme ve slévárně Marka Kyncla přímo u pece. Za provozu a za pomoci všech zaměstnanců slévárny, kterým chci moc poděkovat.“

Jan Kazda odhaluje snímek svého dvojčete

Bratři Kazdovi

ILONA ERLEBACHOVÁ z turnovského oddílu musherů, který je největší a nejúspěšnější v republice. Fotka závodnice, která dříve reprezentovala ve sjezdovém lyžování, vznikla na běžeckém oválu na Hruštici. Její pes prý sedět v pozoru vydržel celé fotografování.

Snímek Ilony Erlebachové odhalil sám autor

JAKUB OMA, radiový orientační běh. Několikanásobný mistr světa a Evropy, netřeba představovat. Snímek vznikl u Vustry, malého rybníčku v lesích mezi Podhájí a Všení.

Jakub Oma

…a ještě jednou u Vustry

Nezvladatelný, 203 cm, 95 kg jateční váhy. Tak charakterizoval basketbalistu HONZU JIŘÍČKA jeho dlouholetý trenér Tomáš Mareš. Honza je turnovský odchovanec, mj. hrál extraligu za Děčín, nyní hraje druhou nejvyšší soutěž v Hradci Králové. Kde je cíl, tam je cesta, zní jeho motto.

Honza Jiříček byl překvapený, málokdo z aktérů totiž dopředu svůj snímek viděl

… foto vzniklo v tělocvičně gymnázia

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.