VÁNOČNÍ TRHY, ROČNÍK 02

0

Popravdě se letos o druhém prosincovém víkendu jednalo již o 16. ročník turnovských Vánočních trhů. Podruhé se změnilo místo, trhy se přesunuly opět do Skálovy ulice a do areálu muzea. Oproti loňskému ročníku se zdá, že akce se zde již definitivně zabydlela. Co bylo nejvíc kritizováno vloni: úzký průchod mezi dvěma řadami stánků, pódium na konci ulice, ulice bez ozvučení čili bez atmosféry, to vše, zdá se, že letos bylo napraveno. Sníh sice jako vloni nebyl, ozvučení, stánky a pódium na lepším místě ano. Jak akci vidí ti, co k ní mají nejblíže?

Eva Kordová, která třídenní trhy moderovala, je stále spíš pocitově vidí na náměstí u kašny. „Bohužel je Turnov na tom dopravně tak, že na dva dny prostě z náměstí dopravu vymístit nelze, tak je nakonec Skálova ulice a areál muzea lepší. Mezi lidmi jsem zaznamenala oba názorové proudy, někomu se současná podoba líbí, další navrhovali trhy rozšířit ještě o půlku náměstí…“

n201412142347_rep_163_014_vantrhy

n201412142348_rep_164_014_vantrhy

n201412142348_rep_165_014_vantrhy

„Já mám poměrně ohlasy jednoznačné, lidé oceňují ryneček u pódia s občerstvením a klidnou ulici bez aut, kde se můžou zastavit a popovídat si,“ řekla Daniela Weissová, dramaturgyně Kulturního centra Turnov.

Podle ředitelky Muzea Českého ráje Vladimíry Jakouběové byly letošní trhy určitě lepší než loňské. „Trochu mě mrzí, že jsme se definitivně, že stánkaře budeme mít na starosti my, dozvěděli poměrně pozdě. Budeme-li ke spolupráci přizváni i v příštím roce, je třeba začít dříve. V pestrosti nabídky prodejců tak letos bohužel vidím slabinu,“ hodnotila Jakouběová. Určitě akci prospěl přesun pódia, ředitelka si pochvalovala i dobrou spolupráci s kulturním centrem, které mělo na starosti doprovodný program a ozvučení. „Na co zatím nedošlo, je výzdoba Skálovy ulice a prostoru s pódiem. Vadilo mně, že když se kulturní program přesunul do galerie, hlavní scéna osiřela, myslím, že příště by program mohl probíhat paralelně na dvou scénách, jedné venku a druhé uvnitř. Mohla by to být příležitost pro místní spolky, aby se tady víc prezentovaly,“ uzavřela Vladimíra Jakouběová.

n201412142348_rep_166_014_vantrhy

n201412142348_rep_167_014_vantrhy

n201412142348_rep_168_014_vantrhy

A co říkali samotní prodejci? Tady je směsice jejich názorů:

* Letos jsem od lidí neslyšela nic záporného, pro nás je lepší, že jsou stánky jen po jedné straně, nové uspořádání se mně líbí.
* Letos o něco lepší, ale náměstí mně stejně chybí.
* Náměstí mělo lepší atmosféru, lidé nakupovali a současně sledovali kulturní program, je tam vánoční strom, který tady úplně chybí.
n201412142348_rep_169_014_vantrhy* Doprava by se měla jednou do roka podřídit Vánočním trhům. Tohle připomíná pasáž se stánky jako v obchodním centru…
* Mám jen příjemné ohlasy od lidí, velká spokojenost. Objíždím hodně podobných trhů, zajímavostí Turnova je, že tady nejsou prakticky vůbec naštvaní lidé. Jen milí a usměvaví…
* Už bych debaty ukončil, Skálovka je lepší, jen vyladit pár věcí, hlavně zlepšit výběr prodejců. Skálovka bez aut je daleko příjemnější než náměstí.
* Vrátit se na náměstí by bylo lepší, ale muselo by se uzavřít pro dopravu, je třeba častěji „rozsvěcet vánoční stromek“.

n201412142349_rep_170_014_vantrhyA ještě jeden samostatný fenomén k turnovským Vánočním trhům patří. Velká míra solidarity. Na trzích tradičně mají své stánky občanská sdružení typu Fokus nebo Slunce všem, stánky tady mají zdejší základní školy i turnovští skauti. A lidé se u nich zastavují a nakupují. Stává se, že zboží z těchto stánků mizí rychleji než z ostatních. Třeba turnovští skauti letos všechen výtěžek z prodeje věnovali na nákup polohovací židle pro postiženou desetiletou Terezku. Potřebovali deset tisíc. Že potřebnou částku z prodeje zboží na Vánočních trzích získali, je hodně dobrá zpráva pro zdejší občanskou společnost!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.