VÁNOČNÍ TRHY 2015: SPOKOJENOST

0

Letos se opět Vánoční trhy přesunuly zcela na náměstí Českého ráje. Po dvou ročnících ve Skálově ulici a v části areálu muzea panovala jistá nespokojenost, náměstí, i přes problematickou tranzitní dopravu, nepůsobí tak stísněně a trhy včetně doprovodného programu probíhaly v příjemné kompaktní atmosféře. Plno bylo před pódiem při pátečním tradičním vystoupení pěveckých sborů zdejších základních škol. Občanská sdružení typu Fokus či Slunce všem, základní školy, skauti a další neziskové organizace mají každoročně na náměstí své stánky. Ti všichni po celý podzim vyrábějí věci, kterými se potom na trzích prezentují a dělají radost sobě i nakupujícím, kteří vědí, že peníze dávají na dobrou věc. To je jeden z velkých fenoménů turnovských trhů.

A byl na trzích přímo i jeden ze stánků, který se jmenoval „Pro dobrou věc“. Měli ho turnovští skauti, kteří se letos zcela zaměřili na vybírání peněz na příspěvek na nákup elektrického vozíku pro malého Honzíka Mohelského. Potřeba je sehnat něco přes 90 tisíc korun. A že se během dvou dnů trhů podařilo mezi lidmi vybrat částku ve výši 80 tisíc, to zní skoro neuvěřitelně! Inu, právě k Vánočním trhům patří vrchovatě i velká míra empatie. Dar Honzíkovi a jeho rodičům skauti předají při rozdávání Betlémského světla 23. prosince navečer.

201512151627_rep_241_015_vantrhy

Trhy pořádají město Turnov, Kulturní centrum a Muzeum Českého ráje, výběr stánkařů probíhá pod dohledem muzejníků, letos ve větší míře i kvalitě, své zboží většinou prodávali samotní výrobci. Kromě pódia na náměstí probíhal i doprovodný program v muzeu, kam z náměstí vedla „Kapří stezka“. V Kamenářském domě byla tvůrčí dílna s odléváním olova, v galerii muzea je k vidění vánoční výstava zasvěcená rybám a rybářům, pro děti se tu hrálo divadlo.

201512151627_rep_242_015_vantrhy

Letošní 17. ročník Vánočních trhů, které probíhaly v pátek 11. a v sobotu 12. prosince, byl ve znamení vysoké návštěvnosti. Hlavně prosluněnou a teplou sobotu bylo po celý den plno mezi stánky i u pódia. Vrcholem trhů byla závěrečná večerní Rybova Česká mše vánoční v podání Pěveckého sboru Antonín Dvořák a doprovodného orchestru. Plné náměstí je výzvou, jestli by právě tohle neměla být nová tradice – v ideální podobě třeba při pro dopravu uzavřeném náměstí, jako je to při rozsvěcování vánočního stromu!

201512151627_rep_243_015_vantrhy

„Měla jsem tu možnost být u všech ročníků vánočních trhů v našem městě Turnově. Dle mého názoru a názoru mnoha návštěvníků, kteří mne během dvou dní na náměstí oslovili, byl tento ročník v mnohém jiný, s novými nápady, pohodový a klidný. Doprava, zdá se, tolik nevadila, výborné bylo propojení s muzeem Kapří stezkou. Sobotní den byl příznivější na počasí, nálada byla opravdu adventní, lidé se na sebe usmívali, měli dobrou náladu a chválili si celkový průběh trhů. Díky všem, kdo se o zdárný průběh trhů zasloužili,“ rekapituluje akci tradiční moderátorka trhů Eva Kordová.

Další snímky najdete ve fotoalbu na Facebooku TvA – ZDE

201512151628_rep_244_015_vantrhy

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.