VÝSTAVY ZAČÁTKU ROKU, PROGRAM KINA

0

V muzeu končí jedinečná výstava o téměř zapomenutém turnovském staviteli, nově ve výstavním sále najdete výstavu restaurovaných sbírek muzea. V Kamenářském domě bude na konci ledna zahájena výstava obrazů Pavly Soukupové. Výstava na téma cihel a cihelen je prodloužena do 21. ledna.

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Kino Sféra ve Střelnici patří mezi premiérová kina, program se koncipuje aktuálně vždy na dva týdny dopředu. Více ZDE: https://www.kcturnov.cz/kino

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea je denně kromě pondělí v době 9.00–16.00 hod.
Probíhající výstavy:

* VLADIMÍR KRÝŠ – TURNOVSKÝ STAVITEL. Výstava věnovaná turnovskému architektu a staviteli Vladimíru Krýšovi připomíná 125. výročí narození této významné turnovské osobnosti, která zanechala výraznou stopu na moderní zástavbě jak v samotném městě, tak i v jeho širším okolí. Ve výstavní sále turnovského muzea můžete výstavu vidět do 8. ledna.

* DOBA CIHELNÁ V TURNOVĚ – PANSKÉ, OBECNÍ I SOUKROMÉ CIHELNY V KATASTRU MĚSTA. Výzkum dějin cihelen a cihlářského odvětví je stále v plenkách, přestože probíhá na několika úrovních, ať už na akademické půdě, nebo formou soukromých aktivit. Jenom v Turnově již víme o sedmi cihelnách fungujících v různých dobách, včetně největší z nich – Excellenz Freiherr von Aehrenthal´sche Dampfziegelei Nudwowitz-Turnau, známé rozsáhlým sortimentem cihlářských výrobků, včetně několika inovativních postupů (např. střešní tašky s glazurou). Na místě této cihelny dnes stojí sídliště u nádraží. Další cihelny v okolí fungovaly u Pyrámu, v Přepeřích, v Karlovicích (resp. v Nové Vsi), ve Čtveříně, Pěnčíně, v Paceřicích, Borčicích, na Vyskři, v Rovensku pod Troskami, Lestkově, Kobylech, Hodkovicích nad Mohelkou, Loukově, na Loukovci, v Březině, Malechovicích, ve Veselé, Libuni a mnoha dalších místech. V Kamenářském domě můžete výstavu vidět do 21. ledna.

* VÍC NEŽ MAKE-UP aneb sbírky restaurované s podporou evropských fondů. V letech 2019–2022 se turnovské muzeum zapojilo do projektu záchrany kulturního dědictví Brána do světa sbírek financovaného v rámci programu IROP z evropských fondů. S partnerským Muzeem keramiky v polském Boleslawci připravilo široce koncipovaný projekt, který zahrnoval zlepšení uložení sbírek, jejich restaurování, dokumentaci a prezentaci na společném webovém portálu a publikace Skleněné negativy a Současný evropský šperk. Díky projektu byly zachráněny nejen stovky sbírkových předmětů, ale také rozšířeny a doplněny nové úložné systémy a klimatizační vybavení v depozitářích, nakoupen kvalitní obalový materiál a také pořízena dokumentační technika, fotoaparáty, skenery nebo vybaven fotoateliér muzea. Obě muzea také prezentovala své sbírky v sídle partnera. Turnovští vystavili v Boleslawci šperky a kamenářské suroviny, polští kolegové připravili pro Turnov výstavu Stvořeno z hlíny.
Pro veřejnost nejatraktivnější budou ale výsledky restaurování sbírek turnovského muzea, konkrétně rozsáhlých souborů kramářských tisků a skleněných negativů, původní opony z turnovského divadla, historických betlémů nebo staré malby, zejména barokních obrazů z turnovského kláštera. Pod názvem Krajiny zázraků byla plátna ze života sv. Františka za velké pozornosti médií vystavena už letos v létě v Oblastní galerii v Liberci. Připravovaná výstava „Víc než make-up“, jejíž název naznačuje složitost restaurátorské práce, však bude průřezem všemi restaurovanými sbírkami a doplní ji textové informace, restaurátorské zprávy i obrazový materiál. Výstavní sál muzea od 19. ledna do 5. března. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 19. ledna od 17.00 hodin

* V NOCI Z PÁTKU NA PONDĚLÍ. Obrazy Pavly Soukupové jsou originální po stránce tematického záběru i způsobem výtvarného provedení. Lidské vztahy jsou inspirací veškeré umělecké tvorby, ale už málo výtvarníků je dokáže komentovat s takovou empatií a laskavý humorem jako ona. Vnímavá je i ke krajině a květinám, které zobrazuje ve stylizované rytmické zkratce. K citlivému vyznění jejích prací přispívá i technika, kterou si během let, po ukončení akademie výtvarných umění, osvojila. Využívá stříbřitou fólií, do které kreslí, prorývá a doplňuje barvou, a její obrazy jsou tak plné světla a klidu. Výstavu Pavly Soukupové doplní smaltované náramky a ukázky z její ilustrátorské tvorby. Kamenářský dům od 26. ledna do 5. března. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 26. ledna od 17.00 hodin.

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH je do konce března uzavřen.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470, e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz.

Výstavy v knihovně:
* S KOMENSKÝM DO KOMIKSU. Mimořádná výstava provede originálním způsobem všechny návštěvníky celým životem Jana Amose Komenského.
* S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA: ILUSTRACE DĚTÍ Z MATEŘSKÝCH ŠKOL. Na motivy setkání s knížkou Chvilka pro pohádku spisovatelky Ivony Březinové děti malují průběžně obrázky ze známých pohádek.
* DĚTI TURNOVU. Výtvarné práce žáků základních škol a gymnázia.

FOTOKLUB SAFÍR. Výstava fotografií v nádražní hale v Turnově: Miroslav Trávníček – Za krásami slovenských hor (potrvá do 28. února).

GALERIE GRANÁT. Náměstí Českého ráje 4, Turnov.
Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Dozvíte se o granátu mnohé zajímavosti ve výkladu odborného průvodce o těžbě a zpracování českého granátu. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu.
Výstava obrazů Hany Čapkové „Na cestách“. Autorka je studentkou gymnázia v Turnově. V posledních dvou letech se stalo malování její velkou radostí. Ráda cestuje. Výstava je v galerii k vidění do konce března.
Otevřeno: pondělí 10.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin, úterý až pátek 9.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.