TURNOVSKO ŽILO ADVENTEM: FORTUNA, ZUŠ, KNIHOVNA, ILMA, PROVAZ A SKAUTI…

0

První adventní neděle – jízda parního vlaku s Mikulášem a rozsvícení vánočních stromů, stromků a stromečků ve většině obcí v regionu. A od té doby sled akcí, které snad ani všechny nelze zaznamenat. Turnovské Vánoční trhy, koncerty na Střelnici a i třeba v kostele v Loučkách či na Valdštejně. Některým akcím jsme se již na TvA věnovali, zastavme se obrazem u těch dalších. Je to třeba adventní koncert pěveckého sboru Musica Fortuna v kostele sv. Františka na turnovském náměstí. Ten byl třetí adventní neděli plný do posledního místečka, sbor pod vedením Vítězslava Čapka navodil krásnou předvánoční atmosféru. Vánoční koncert žáků ZUŠ Turnov v divadle. Tříhodinový průřez od poezie přes hru na různé nástroje a zpěv až po vrchol v podobě žákovského orchestru, který nastudoval směs písní legendární skupiny ABBA. Závěrečný skandovaný potlesk diváků patřil všem vystupujícím.

201412221336_rep_172_014_advent

201412221336_rep_173_014_advent

A co třeba každodenní pořady v městské knihovně, ve kterých Eva Kordová s Alešem Resslerem dětem přibližovali kouzlo Vánoc? Turnovské orchestrální sdružení a pěvecký sbor Carmina na Střelnici, setkání u kapličky na Prackově…

201412221337_rep_174_014_advent

201412221337_rep_175_014_advent

A také vánoční profilový program Taneční a pohybové školy ILMA Ilony Šulcové v kulturním domě v Pěnčíně. Poslední adventní neděli zažila tato obec při příjezdu a podvečerním odjezdu diváků malý dopravní kolaps. Není divu, protože v průběhu odpoledne a podvečera se na pódiu, které vzniklo uprostřed sálu, představily snad všechny taneční formace, které tato škola má. A došlo i na velkou děrovačku všem lektorům, jsou to především oni, kdo dělají této prestižní taneční škole vynikající jméno. Ilona Šulcová může být pyšná na to, co za více než dvě desetiletí vybudovala… (Fotografickou ochutnávku setkání v Pěnčíně najdete na Facebooku TvA – ZDE.)

201412221337_rep_176_014_advent

Kacanovy, Skokovy, Vyskeř, Všeň, Valdštejn, Skalany… Tady všude se v průběhu adventu objevili členové kacanovsko-vyskeřského Sousedského spolku PROVAZ (Spolek PRO VÁnoční Zpívání). Když se před pár lety sešlo pár kamarádů, že si před Vánoci společně zazpívají, asi málokdo z nich tušil, že zakládají novou tradici. Jejich společné zpívání začíná již neodmyslitelně patřit ke koloritu předvánočního času na Turnovsku. Jejich aktivita je o to potěšující a zaznamenání hodná, že ji konají mimo město v menších obcích…

201412221337_rep_177_014_advent

A co zbývá? Fenomén, který by se dal nazvat „turnovští skauti“. Tady je jistá paralela se spolkem PROVAZ. Když před více než deseti lety do Turnova poprvé přijelo Betlémské světlo, zasvěcení chodili maximálně k brněnskému rychlíku na nádraží. Pak kohosi ze skautů napadlo, že by nebylo od věci si k tomu zazpívat koledy. Vznikl skautský dětský pěvecký sboreček, který rozdává radost v okolí města a v čase vrcholícího adventu je jeho počínání spojeno právě s rozdáváním Betlémského světla, bez kterého si už velká část zdejších rodin nedokáže sváteční štědrovečerní stůl ani představit. Nejvíce lidí se schází den před Štědrým dnem v podvečer na náměstí. Letos tady již potřetí skauti předvedou i živý betlém (velké díky!).

A pak už následuje klid a pokoj vánoční. Važme si, milí čtenáři, že žijeme v čase a době, kdy naprostou většinu rozhodnutí máme ve svých rukou. Nemusí to tak vždycky být!
Krásné a spokojené svátky všem!

201412221337_rep_178_014_advent

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.