SRÁŽKA VLAKŮ BYLA VE ZNAMENÍ DESÍTEK ZRANĚNÝCH A NĚKOLIKA MRTVÝCH

0

Naštěstí šlo pouze o cvičení, věděl o tom ale málokdo. Na turnovském nádraží v prostoru u překladiště za poštou došlo ve středu 24. června k simulované srážce vlaků. Několik desítek studentů zdejších středních škol se proměnilo ve figuranty s realisticky ztvárněnými zraněními. Tržné rány, otevřené zlomeniny, bíle nalíčení mrtví. Kolem půl jedenácté na místo v ostrém výjezdu dorazily jednotky profesionálních hasičů z Turnova a okolních měst, byli zde i příslušníci turnovské poloprofesionální hasičské jednotky. V areálu vlakového nádraží už čekali zdravotníci, cílem cvičení bylo prověřit souhru jednotek integrovaného záchranného systému.

„Především šlo o školení hasičů, kteří v případě velkých nehod musí umět zraněné roztřídit do několika skupin a pomoci tak zdravotníkům. Metoda se oficiálně jmenuje Start a poprvé byla použita u vlakového neštěstí, ke kterému došlo vloni ve Studénce na Moravě. Od té doby se tato metoda prověřuje na různých místech republiky,“ přiblížil Radek Vojík z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Podobná simulace vlakového neštěstí se na území kraje uskutečnila vloni v Brništi na Českolipsku, před týdnem v Tanvaldě, na podzim se velké cvičení uskuteční v Liberci.

n200906241500_rep_121_09_cviceni

n200906241500_rep_122_09_cviceni

n200906241501_rep_123_09_cviceni

Metoda Start spočívá v rychlém roztřídění zraněných. Příslušníci jednotek integrovaného záchranného systému musí vyhodnotit čtyři úrovně zranění. Každému přidělí barevnou kartu formátu A4. Černá je pro ty, kteří při nehodě zahynuli, červenou kartu dostanou těžce zranění, kteří mají být prioritně transportováni do zdravotnického zařízení, žlutou kartu mají lidé s lehčím a středně těžkým zraněním, kteří nejsou v akutním ohrožení života a zelenou ti s lehkým poraněním nebo bez zranění.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.