ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM POMYSLNĚ STARTUJE LETNÍ AKCE V REGIONU

0

Celkem 21 řezbářů z celé republiky vyslyšelo výzvu turnovského muzea a sjelo se na jednu z prvních společných letošních akcí na Dlaskův statek do Dolánek. Zde od středy 10. do soboty 13. června společně tvoří, povídají si, poslouchají muziku, vyměňují si zkušenosti. Červen řezbářům na statku patří již dlouhá léta a všichni přítomní ocenili hlavně skutečnost, že díky uvolnění po epidemii koronaviru se akce vůbec mohla uskutečnit.

Řezbáři na Dlaskově statku (snímky jsou z pátku 12. června)

„Jsem na řezbářském sympoziu na Dlaskově statku poprvé, hodně jsem už o zdejší atmosféře slyšela. A je to pravda, místo má hodně co do sebe, snoubí se zde lidová architektura a práce se dřevem. Dost účastníků znám, takže je o čem si povídat hluboko do noci,“ uvedla Magdaléna Malá ze Dvora Králové (na titulním snímku), která se věnuje spíše větším věcem, kromě dlát pracuje i s motorovou pilou. Její zatím největší realizací je tři a půl metrů vysoký medvěd.

Muzeum Českého ráje se pořádáním řezbářských sympozií snaží prezentovat svým návštěvníkům řemeslo s dávnou tradicí. Dřevo bylo odnepaměti jedním z nejpoužívanějších materiálů. V oblasti Pojizeří bylo hlavním stavebním materiálem i materiálem pro hotovení předmětů denní potřeby. Vedle toho se však dřevo používalo k vytvoření předmětů a objektů, které sloužily k uspokojení uměleckých či citových potřeb člověka. A právě na tuto tradici navazují umělci, kteří se scházejí na Dlaskově statku.

Jejich um můžete přijít sledovat ještě po celou sobotu 13. června, většina řezbářů odjíždí domů až v neděli.

Na statku pracují také žáci waldorfské školy z Prahy…

…a také tam koncertují

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.