PO KOCOUROVI PATŘILO DIVADLO ŠTĚKU

0

Tedy, abych vše uvedl na správnou míru: Převážně nešlo o žádný zvěřinec, ale o další divadelní postupovou přehlídku TURNOVSKÝ ŠTĚK 2011, která se v turnovském divadle uskutečnila ve čtvrtek 10. března. Zda tomuto oblastnímu kolu přehlídky dětských divadelních souborů předcházela ještě nějaká jiná, třeba školní kola, nevím, nicméně pořadateli této přehlídky ze Žluté ponorky Střediska volného času dětí a mládeže v Turnově se podařilo na již 10. ročník přilákat celkem sedm účastníků.

A již první novinka mi vyrazila dech. Poprvé ve své letité historii mohli mladí divadelníci okusit opravdové jeviště s divadelním osvětlením v městském divadle, které nahradilo zcela nevyhovující sálek pořadatele. Samozřejmě tato změna se do určité míry mohla podepsat pod výkony některých vystupujících souborů, protože okamžitě vzrostly požadavky nejen na větší prostorové vnímání „velkého jeviště“, ale rovněž na důraz a srozumitelnost přednášených textů. Ale to je vše, co k divadlu patří, a první zkušenost většiny dětí nemusí být tou poslední.

n201103152010_rep_31_011_stek

n201103152011_rep_32_011_stek

n201103152011_rep_33_011_stek

Přehlídku zahájil soubor JIZERÁNEK z Benešova u Semil, který předvedl dětskou komickou operku Sněhurka, jejíž libreto a hudbu pro ně připravil Jaroslav Vávra. I další účinkující byl hostující. Z Lomnice nad Popelkou se představil soubor Domu dětí a mládeže RARÁŠCI s hrou O Budulínkovi. Hned po nich se na jevišti objevil první domácí soubor, kterým byl dramatický kroužek ze Základní školy v ulici 28. října s textem podle Astrid Lingrenové Pipi na ostrově Kurekuredutů. V dalším představení vystoupilo další domácí uskupení MYŠ-MAŽ Základní umělecké školy, které předvedlo autorské představení loutkového divadla Pohádková televize. Jejich kolegové, kteří je na jevišti vystřídali, opět patřili do domácí stáje ZUŠ. Staré pověsti české A. Jiráska a M. Drijverové pro soubor KÁMOŠ DRÁMOŠ upravila Alena Tomášová. V předposledním vystoupení se opět představil soubor JIZERÁNEK z Benešova u Semily, který přednesl text K. J. Erbena Zlatý kolovrat se zpěvy na hudbu Jaroslava Vávry. Závěr přehlídky obstaral loňský vítěz soubor PAMPALIN ze ZUŠ Turnov. Jejich autorské představení v úpravě Aleny Tomášové Když nemůžu spát již neslo znaky opravdového divadla. Hodnotit představení mi nepřísluší, to měla na starosti porota složena z Dády Weissové, Dášy Landrové a Kristy Bláhové. Ta jako nejlepší autorský text vybrala představení souboru Pampalin Když nemůžu spát, cenu diváků si odnesl soubor Kámoš drámoš za Staré pověsti české.

 n201103152011_rep_34_011_stek

n201103152011_rep_35_011_stek 

 n201103152011_rep_36_011_stek

Jak již bylo řečeno, Turnovský štěk je postupovou oblastní přehlídkou pro okres Semily v rámci celostátní akce Dětská scéna, která zahrnuje nej­za­jí­ma­věj­ší diva­del­ní, lout­kář­ské a reci­tač­ní insce­nace dět­ských sou­borů. Ta se pravidelně koná v červnu v Trutnově a pořádají ji NIPOS-ARTAMA, Sdru­žení pro tvo­ři­vou dra­ma­tiku a Dům kultury Trut­nov ve spo­lu­práci s kated­rou výchovné dramatiky DAMU. Zda do této celostátní přehlídky nahlédne i některý z účastníků letošního ročníku Turnovského štěku, není prozatím jasné. Nominaci na ni bude předcházet krajské kolo, které se pro Liberecký kraj uskuteční letos v Eurocentru v Jablonci nad Nisou ve dnech 8. – 10. dubna. Mohlo by se to poštěstit hned dvěma domácím souborům, které byly na toto krajské setkání porotou vybrány. Z prvního místa souboru PAMPALIN se hrou Když nemůžu spát a z druhého místa postupujícímu KÁMOŠ DRÁMOŠ se Starými pověstmi českými.

 

Rodiče, děti i diváci si mohou další fotografie stáhnout v albu na facebooku TvA ZDE.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.