OHLÉDNUTÍ ZA MEZINÁRODNÍM ŠPERKAŘSKÝM SYMPOZIEM

0

V Turnově se v první polovině července konal XXI. ročník mezinárodního šperkařského sympozia. Přišli jsme se podívat přímo do středu dění ve vile Šárka, kde umělci pracovali. Panovala tam velmi uvolněná atmosféra, každý se soustředil na svoji práci, ale i tak bylo znát, že mezi šperkaři vládne klid a pohoda. Toto sympozium má v Turnově velkou tradici, koná se již od roku 1984 a dává prostor pro vznik unikátních šperků. Ale nejen to. Sympozium je hlavně o setkávání významných umělců ze všech koutů světa. Možná to někoho překvapí, nicméně toto sympozium je stálou součástí šperkařské evropské scény. Máme být tedy jako Turnované na co hrdí.

Kurátora sympozia, Miroslava Cogana z Muzea Českého ráje, jsem se zeptala:

* Šperkařské sympozium má velkou tradici, letos se konal již 21. ročník. Je nějak tematicky zaměřené?

Není. Téma, to je věčná diskuse s mými kolegy. Souběžně totiž děláme od roku 2003 i zahraniční sympozia. Vzniklo to tak, že jsme chtěli atmosféru z Turnova přenést do dalších koutů světa. Poprvé to bylo právě v roce 2003 ve Španělsku.

Nicméně abych se vrátil zpátky k tématu. Součástí každého programu našeho sympozia je, že účastníkům ukážu náš kraj a seznámím je s kamenářskou a sklářskou tradicí. Není tedy třeba stanovovat nějaké konkrétní téma, protože většinou jsou účastníci nabuzení spoustou nových dojmů, které tady získají. Když k tomu připočtete kulturní historii našeho regionu, tak už opravdu není třeba nic víc vymýšlet a umělce svazovat nějakým tématem. Já bych skoro řekl, že by to bylo kontraproduktivní.

201007222158_rep_142_010_sympozium

 

* Co jiného ještě sympozium účastníkům nabízí?

 Uvolněnou a přátelskou atmosféru mezi lidmi, kteří se většinou vidí poprvé. Když se loučí, tak kolikrát i se slzou v oku. A to je pro mě jako pro kurátora po těch jednadvaceti ročních možná to nejúžasnější. Samozřejmě, potom jsou tu i hmatatelné výsledky v podobě prací, které po sympozistech zůstávají v Turnově, jenž má tak k dispozici jednu z největších sbírek moderního šperku v Evropě, ne-li na světě. Pokaždé se k nám sjedou jiní lidé, pokaždé mezi sebou jinak komunikují, pokaždé je jiné počasí, pokaždé jsou jiné okolnosti. Žádné sympozium není opakovatelné.

 

n201007222158_rep_143_010_sympozium* Jak vybíráte účastníky sympozia?

Vybírám je podle jejich prací. Ty znám z výstav, nebo si je najdu někde v katalozích či na internetu. Někdy, jako v tomto roce, kdy je sympozium trošku komornější než je obvyklé (bylo „jen“ šest účastníků – pozn. aut.), dám i na doporučení člověka, kterému věřím, u kterého vím, že je dobrý výtvarník a že zná úroveň a hodnotu turnovské kolekce, do které nové věci přijdou. Letos se sympozia zúčastnili tři Češi, studentka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, učitelka módního designu z univerzity v Buenos Aires a sochařka a sklářka z Jižní Koreje.

 

* Sympozium trvá dva týdny, co všechno účastníci stihnou?

Dvě vernisáže, tři celodenní exkurze, zbytek obnáší práce v dílně. Cenné je mimo jiné i to, že je každý účastník vyzván, aby si v průběhu symposia připravil půlhodinovou prezentaci. Mají tak možnost ukázat průřez svojí dosavadní prací a přestavit se kolegům.

 

* A jak účastníci tráví volný čas, pokud nějaký zbude?

Letos byla velká vedra, takže jsme se chodili koupat do Jizery. K Turnovu patří parky a okolní lesy, které dělají sympoziu tu správnou atmosféru. Vždy se snažím najít pár hodin a zavézt účastníky třeba na Kopicův statek, aby spatřili úžasné reliéfy Vojtěch Kopice.

201007222159_rep_144_010_sympozium

* Sympozium oficiálně pořádá muzeum, podílí se ještě někdo jiný?

Hlavním organizátorem je Muzeum Českého ráje. Už od roku 1993. Do té doby sympozium organizovalo družstvo Granát, se kterým se i nadále daří spolupracovat. Máme tedy možnost naším hostům ukázat, jak probíhá výroba klasického granátového šperku. Se stejnou vstřícností se setkáváme i na zdejší šperkařské škole, když například máme problém s materiálem nebo s nějakou technologií. Turnovské šperkařské sympozium je dnes už natolik respektovaná a zavedená událost, že nemáme větší problém oslovit kohokoliv se žádostí o pomoc nebo spolupráci.

 

n201007222159_rep_145_010_sympozium* A co se financování týká?

Podporuje nás město Turnov a v letošním roce i ministerstvo kultury. Občas se nám podařilo získat i prostředky z kraje. Nicméně vždy na muzeu zůstává největší tíha nákladů. Vážím si nicméně trvalé podpory města, což pro nás znamená nejen bezprostřední finanční efekt, ale samozřejmě i vědomí, že jsme respektovaní. A také to, že si město Turnov uvědomuje, že pro něj i pro Český ráj je sympozium důležitá akce a podle toho se k tomu staví. Právě za to jsme velmi rádi.

Sympozium v této podobě bychom však nemohli realizovat bez možnosti využít zlatnické dílny, ať už to bylo ve šperkařské škole, nebo soukromých firmách, především v RSG Turnov, která byla naším domovem celých deset posledních let.

 

* Děkuji za rozhovor.

 

Zuzana Kolářová

zuza.kolarova@gmail.com

201007222159_rep_146_010_sympozium


Účastníci sympozia (zleva): Lucia Gašparovičová (Slovensko), Mirek Cogan z turnovského muzea, Francisca Kweitel (Argentina), Song-Mi Kim (Jižní Korea), úplně vpravo Kateřina Řezáčová (Česká republika), vzadu vyčnívá Hanuš Lamr (ČR). Na snímku chybí další Čech Aleš John.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.