JIZERA OTEVŘENA, SEZONA ZAČÍNÁ

0

Aktualizováno: „Otáčím klíčem poprvé, aby vaše cesty byly plné pohody a slunce. Otáčím klíčem podruhé, aby Jizera byla vždy čistá a živá. Potřetí klíčem otáčím a odemykám tebe, Jizero, abys vždy hodná byla a nikoho neutopila.“ To byly repliky dvou vodníků a jedné vodnice na zahájení letošní vodácké sezony na Jizeře v Malé Skále v sobotu 16. dubna. Vodníky si s chutí zahráli ochotníci z blízkých Rakous. Akci uspořádala půjčovna lodí Klokoci.cz, na základně této půjčovny nedaleko hlavního maloskalského mostu přes řeku se sešla zhruba stovka lidí.

„Mám velkou radost, protože kromě našich přátel se tu sešli lidé zblízka i zdaleka, kteří nás kontaktovali a chtěli letos poprvé vyrazit na vodu. A není lepšího zahájení v podobě odemykání řeky, než že vodáci také okolí vodního toku pořádně uklidí. Je to historicky poprvé, co se řeka tímto způsobem otevírá a zároveň čistí,“ uvedl za pořadatele Tomáš Hudský z půjčovny Klokoci.cz. Podle něho se jednalo o první zahajovací ročník, na který by postupně měla navázat nová tradice setkávání vodáků. Na řeku na trase Malá Skála  – turnovská Zrcadlová koza vyrazila víc než dvacítka kanoí a čtyři plně obsazené rafty.

n201104162250_rep_46_011_jizera

n201104162251_rep_47_011_jizera

n201104162251_rep_48_011_jizera

Podle Jana Mocka, vedoucího Správy CHKO Český ráj, který byl na místě také přítomen, ochranáři tuto akci vítají, protože v tomto předjarním období vodáci pomohou s čištěním řeky a negativně neovlivní okolní vegetaci. Na čištění břehů řeky se podíleli turnovští turisté a tomíci, členové maloskalského sdružení Tvrdá skála, ze břehů pak rodiny s dětmi ze Semil (Centrum pro rodinu MED Semily). Odbor životního prostředí turnovské radnice poskytl pytle na odpadky, které budou ze sběrných míst odvezeny na sběrný dvůr technických služeb.

 

V cíli u Zrcadlové kozy byl pořadateli od 18.00 hodin připraven koncert folkové skupiny Bokomara. Jako hosté si zahráli turnovští Magdalena Brožková a Marek Gerlich.

 

Vlastní odemykání řeky uspořádali sobotu před tím také v sousední maloskalské Žluté plovárně.

n201104171755_rep_49_011_jizeraAktualizace:
Aktivně se na čištění Jizery podílelo 74 dobrovolníků (53 z lodí a 21 pěších uklízečů). „Za pořadatele můžu říct, že jsme nečekali tak aktivní přístup, nasbíralo se opravdu velké množství odpadu, odhadujeme to na 1,5 tuny, nejvíc nepořádku se přivezlo na sběrné místo do Rakous, pak dobrovolníky čekal ještě další úsek k Zrcadlové koze a i sem přijížděly kánoe plné pytlů s odpadem, kabelů, drátů a pneumatik. Účastníci přijížděli do cíle špinaví a unavení. Všichni potvrzují, že nejde o nepořádek z jedné velké vody, ale o letitý odpad, který nikdo neodváží. Další svědectví jasně říkají, že z řeky se podařilo odvézt jen zlomek nečistot, proto bude myslím každoroční akce Otevírání a čištění Jizery, jejíž tradice právě začala, pro udržitelný rozvoj kolem řeky důležitá,“ shrnul Tomáš Hudský.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.