Tři hodiny v autobuse tam, tři hodiny zpět. Tak dlouhá je cesta do nejbližšího partnerského města Turnova, polského Jaworu. Z obou stran hranice ji absolvovalo již hodně lidí, tedy hlavně dětí, protože kde nejlépe by mělo partnerství fungovat než ve vzájemné výměně a návštěvách budoucích generací. Až dnešní mladí dorostou, bude pro ně tohle partnerství už samozřejmé. Aby to tak bylo, o to se intenzivně stará pár lidí…
Zatím poslední cestu přes hraniční přechod v Harrachově podnikl autobus plný nadějných dětských výtvarníků z Turnovska v úterý 23. října. V regionálním muzeu v Jaworu se konalo slavnostní vyhodnocení mezinárodní výtvarné soutěže na téma „Portréty – město, lidé, krajiny“.
„Tato výtvarná soutěž pro děti má v Polsku již asi čtrnáctiletou tradici, děti z Turnovska se jí letos účastnily po šesté,“ řekl Miroslav Cogan z turnovského muzea (Muzeum Českého ráje je partnerem projektu). Spolu s ním od letošního ročníku na přípravě soutěže spolupracovala Lada Capoušková z turnovské Žluté ponorky. Výtvarná soutěž je vyhlašována každoročně na jaře, v létě je uzávěrka a na podzim vyhodnocení v Jaworu společně s velkou výstavou, katalogem v podobě nástěnného kalendáře, společného setkání oceněných ad. Repríza výstavy se koná vždy v zimě nebo na jaře v Turnově. Letos porota v několika věkových kategoriích vyhodnocovala stovky obrázků, z Turnovska se zúčastnily děti z osmi škol, včetně několika mateřských. A nejlepší z nich jely za odměnu do Polska si osobně vyzvednout cenu. Pro některé to byla první cesta za hranice a první kontakt s jiným prostředím, byť Čech a Polák se asi domluví vždy, na věku nezáleží.
V čem je smysl podobných soutěží? „Je to velký stimul, dítě může být stokrát pochváleno od paní učitelky, že je obrázek pěkný. Ale slavnostní vyhlášení na polské půdě, plný kostel, který je součástí jaworského muzea, velký mládežnický smyčcový orchestr, to vše je pro dítě ohromný zážitek, který je může motivovat k další práci,“ dodal Miroslav Cogan.