Velký sraz absolventů turnovského gymnázia, nejprestižnější zdejší školy, proběhl v pátek 12. a v sobotu 13. října. „Oslavy jsme připravovali zhruba rok, konaly se v podobném duchu jako stoleté oslavy před deseti lety. Už od jara probíhaly koncerty kapel spřízněných se školou v kavárně KUS na Střelnici. V pátek 12. října večer se uskutečnil v kostele v Přepeřích pod patronací našeho absolventa profesora Kříže koncert, na které vystoupili Jiří Stivín a Robert Hugo, na sobotu byl připraven program ve škole a poté velké setkání v sále Střelnice,“ rekapituluje ředitel školy Miroslav Vávra.
Každý z příchozích absolventů se mohl zaregistrovat, načež získal almanach a další materiály vydané k výročí, v rámci prohlídky školy se mohli bývalí studenti seznámit s moderními vyučovacími metodami a pomůckami. Nechyběla samozřejmě ani tabla a historické fotografie – každý tedy mohl hledat a pravděpodobně i najít tu „svoji“ třídu. Společenskému setkání na Střelnici vévodilo vystoupení Big Bandu ZUŠ, ve které hraje hned několik současných studentů, moderátory setkání byli absolventi školy, Adamové Švancar a Syrovátka. Ti vyzpovídali některé bývalé studenty a třeba i starostu města T. Hockeho, který přítomné pozdravil a slíbil dokončit opravu fasády budovy školy (město je vlastníkem objektu). Poté se účastníci rozešli po jednotlivých ročnících do restaurací ve městě a jeho okolí. Velký sraz školy tedy končil až v pozdních nočních hodinách.
Účast letos sice nebyla až taková jako před deseti lety, kdy škola přivítala na dva tisíce absolventů, nicméně se organizátoři shodují, že zhruba tisícovka někdejších studentů dorazila, což je velký úspěch. Nejstarším účastníkem byl pan Rozinek z Jesenného, který na gymnáziu maturoval v roce 1943!
Historie turnovského gymnázia se začala psát v září 1908, kdy byla otevřena první třída státní reálky na „chlapecké“ škole. Již 20. října toho roku se ale ústav přestěhoval do budovy čp. 5 na náměstí (dnešní ZUŠ), kde setrval 22 roků. V letech 1929–1930 byla nákladem 5 milionů Kč postavena budova na Výšince, ve které sídlí gymnázium dodnes. V roce 1933 byla škola přeměněna na reálné gymnázium. V období Protektorátu Čechy a Morava obsadili němečtí vojáci nejprve suterén budovy a v lednu 1944 se celá budova proměnila v německou vojenskou nemocnici. V září 1945 se konalo slavnostní znovuotevření budovy. Po roce 1948 se měnila pravidla středního vzdělávání, část dnešních absolventů nemá proto maturitu na gymnáziu, ale na Střední všeobecně vzdělávací škole (k návratu k původnímu názvu došlo v roce 1971). Ve školním roce 1990–1991 se podařil návrat k víceletému gymnáziu, v současnosti existuje osmiletá a čtyřletá forma studia.