JAKÉ JE TO NA „LAJNĚ“?

0

„Když lezete na skále nebo na horolezecké stěně někde v tělocvičně, máte vše v rukou, dotýkáte se stěny či skály. Na lajně člověk musí vystoupit nad prostor, jediný styčný bod má pod sebou. Je to jako když vás vystřelí do vesmíru. Mně osobně to dává pocit obrovské svobody,“ přibližuje nové sportovní odvětví jeden z jeho propagátorů Matyáš Veselý.

Lajna v těsném kontaktu s diváky

Nová forma provazochodectví zvaná „slackline“ vznikla před několika desítkami let v Yosemitském národním parku v USA. Chodí se po „lajně“, asi dva a půl centimetru široké speciální stuze, která je zavěšená ve výšce a ukotvena pouze na začátku a na konci. „Mekkou českého chození na lajně na hradech je Kost. Vloni jsme poprvé vyzkoušeli Trosky, kam jsme se letos na začátku prázdnin vrátili. V tomto roce probíhají na Kosti stavební práce, proto jsme zkusili Valdštejn. Je to samozřejmě vždy na dohodě s kastelány a majiteli památky, musí mít pro naše snažení pochopení,“ doplňuje Veselý. On, i jeho společníci byli z Valdštejna nadšeni a velmi pravděpodobně se sem vrátí ještě na podzim a „lajny“ rozvěsí kromě hradu i v okolních skalách.

„Tenhle sport přitahuje mladé, je na vzestupu, každým rokem je naše komunita větší. Člověk ani nutně nemusí mít lezecké základy, stačí natáhnout lajnu někde mezi stromy a učit se chodit. Základní vybavení přijde na tisícovku, takže to není ani nijak nákladný sport,“ láká zájemce Matyáš Veselý.

Subulcus

Markytánky pekly lokše

Slacklineři na Valdštejně o posledním červencovém víkendu natáhli celkem tři trasy. První před klasicistním domem, druhou nad terasou nad biliárním sálem a třetí nad údolím nad příjezdovou cestou ke hradu. Ta měřila 80 metrů, zbylé dvě 30 a 16 metrů. „Čím delší lajna, tím je to složitější, ta osmdesátimetrová už vyžaduje nějaké zkušenosti, má poměrně velké kmity, lezec musí být hodně koncentrovaný. Je to jako běžet maraton. Krátká lajna je zase jako struna a ani ta není pro lezce úplně lehká technicky,“ uzavřel Veselý.

Na Středověký víkend na Valdštejně se v sobotu 28. a v neděli 29. července přišlo podívat na dvanáct stovek lidí, což je jedna z největších letošních návštěv. Kromě slacklinerů se ve vystoupeních střídaly ještě skupina historického šermu Rytíři turnovského meče a hudební skupina Subulcus. A protože se jednalo o vnímání středověku všemi smysly, návštěvníci si pochutnávali na staročeských lokších. Ty pekly na ohni dámy rytířů – markytánky.

Nejdelší lajna měla 80 metrů

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.