TURISTICKÁ SEZONA 2007? JE TADY PRVNÍ HODNOCENÍ

0

Hlavním hodnotícím kritériem úspěšnosti sezony by měla být konkrétní spokojenost návštěvníků, ta se ale zjišťuje složitě. Je to spíše o ústním podání a projeví se buď hned na místě v podobě pochvaly nebo výhrad, doma potom v tom, že lidé z Klatov řeknou přátelům: Do Českého ráje nejezdi, služby tam nejsou veškeré žádné… a nebo – je to tam super, tam musíš jet. Faktem je, že úroveň služeb je v našem regionu spíše kritizovaná, letos také turisté přišli o několik klasických pohledových záběrů, které si každý fotograf z Českého ráje rád odveze.

n200710190829_zap_266_07_sezonaV Rokytnickém rybníku se ve vodní hladině nezrcadlí silueta Trosek. Rybník připomíná zarostlou bažinu, je to nyní hodně nehostinné místo a přitom je jednou z bran do Českého ráje. Také hlavní přístupová silnice z Krčkovic k Věžickému rybníku se po dalším roce nečinnosti změnila v nebezpečnou komunikaci pro automobily, cyklisty a pěší. Ani žádná nová větší půjčovna kol letos nevznikla, pořádné koupaliště tu není, na nejnavštěvovanější hlavní turistické trase – Zlaté stezce Českého ráje – turisté mohli zaznamenat snad jedinou novou službu: Občerstvení na Hlavatici. A to je přece jen trochu málo. Co se zlepšilo, jsou tři areály, jeden dětský zábavní a dva adrenalinové. Vznikla nová „opičí“ dráha na Žluté plovárně na Malé Skále, také v Čertoryji jsou nové lezecké prvky, dalším vylepšením prošel areál Šťastné země v Radvánovicích, zejména zdejší vzduchové trampolíny byly atrakcí letošní letní sezony v Českém ráji.

n200710190829_zap_267_07_sezonaMožná zajímavější než subjektivní (pocitové) hodnocení sezony jsou statistická čísla. To jsou údaje, na které se dá spolehnout a ze kterých lze odvodit hodně věcí. Tak například návštěvnost turnovského infocentra na náměstí letos v sezoně klesla ve sledovaných měsících červen až září na 16 801 příchozích, když rok před tím sem přišlo 17 422 lidí. Není to tedy nijak významný pokles (v roce 2005 to bylo 13 715 turistů). Jde pořád o slušný nápor na pracovnice íčka, když zvážíme, že v červenci a srpnu přišlo každý měsíc v průměru 6 400 lidí. Otevřeno tu mají sedm dnů v týdnu. Podle vedoucí odboru cestovního ruchu turnovské radnice Elišky Gruberové letos íčkem prošlo také 3397 cizinců, tedy asi dvacet procent z celkového počtu návštěvníků, když zbytek tvořili Češi. „Nejčastěji přicházejí Holanďané, Němci a Poláci, letos jsme zaznamenali také nárůst návštěvníků především z Ruska, Velké Británie a USA,“ uvedla Gruberová. Celkově turnovské infocentrum podle ní navštívili turisté ze 40 zemí světa. Zastavili se tu občané Jihoafrické republiky, Taiwanu, Nového Zélandu, Brazílie či Mongolska.

n200710190830_zap_268_07_sezona„Zajímavým postřehem je nárůst movitějších zahraničních turistů, kteří vyžadují kvalitnější služby, jako je občerstvení na zajímavých luxusních místech, nocleh na hradě nebo na zámku, jak je to běžné v zahraničí,“ řekla Eliška Gruberová. Těmto požadavkům ale současný Český ráj nemá moc co nabídnout. Snad jen na jaře otevřený luxusní hotel na Sychrově by mohl splnit přání části movitější klientely.

Tradičně úspěšná byla letní nabídka turnovského infocentra v podobě prohlídek zdejších kostelů s průvodcem v dobovém kostýmu nebo exkurze do dílen šperkařů a kamenářů, spojená s návštěvou Muzea Českého ráje. „V porovnání s loňským rokem došlo k více než stoprocentnímu nárůstu zájmu o kamenářské prohlídky. Bohužel v Turnově není dostatek řemeslníků, kteří by měli zájem svoji dílnu, dovednost a um předvést turistům,“ posteskla si vedoucí infocentra. A tak zájemci stejně jako vloni putovali mezi návštěvnickým centrem DUV Granát na náměstí, dílnou Petra Šťastného na Trávnicích a muzeem. Na kamenářské centrum, které se chce vyrovnat vyhlášenému německému Idar-Obersteinu, je to opravdu na pováženou…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.