TURNOVSKÁ STOPA: KASTELÁN ZÁMKU HRÁDEK U NECHANIC

0

Se začátkem léta přichází období cestování za hranice všedních dnů, objevování tajemství a čas pro dobrodružství. Místa, která takové zážitky nabízí, nemusí být nutně tisíce kilometrů vzdálená od domova, naopak, často jsou blíž, než by člověk čekal. Asi hodinu cesty autem od Turnova se uprostřed hlubokých lesů, kde stále žijí divocí daňci, otevírá brána do Anglie, a přitom člověk zůstává na území vlasti, ve východních Čechách. Pro znalce historie je to jeden z mála zástupců anglické gotiky u nás, pro filmové fanoušky pak romantická stavba, která ozdobila například pohádku Princ a Večernice nebo film Tmavomodrý svět. Zámek, který byl vybudován v polovině 19. století a je charakteristický svým typickým cimbuřím a rozsáhlým parkem, Hrádek u Nechanic.

Autorka textu s Martinem Rejmanem

Reprezentativní sídlo hraběcího rodu Harrachů v sobě ale nyní ukrývá i kousek Turnova. Od roku 2016 zde totiž jako kastelán působí Mgr. Martin Rejman, rodák ze srdce Českého ráje. Hrdý absolvent turnovské „obchodky“ svá vysokoškolská léta strávil na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice, kde vystudoval nejprve bakalářský obor historicko-literárních studií a následně navázal studiem kulturních dějin. Lovecký zámeček, který jako letní sídlo nechal vybudovat František Arnošt hrabě z Harrachu, ho natolik okouzlil, že se vlastně symbolicky vrátil do východních Čech, tedy míst svých studií, aby zde mohl jít za svým snem.

* Zkusme se ohlédnout pár let zpět. Jak se stane, že kluka, který závodně tancuje, věnuje se divadlu a moderování, začne zajímat historie?
Musí na střední škole splnit povinnou praxi, zvolí si pro ni hrad Karlštejn a už je v tom až po uši. Tohle rozhodnutí, které padlo v roce 2007, vlastně ovlivnilo celou moji další cestu životem. Karlštejn mě nadchnul a vydržel jsem tam při škole provázet tři roky, další tři jsem pak strávil na státním zámku Žleby a provázel jsem také na zámku Hrubý Rohozec.

* Kam směřovaly tvoje kroky dál?
Když jsem dokončil školu, nastoupil jsem na Územní památkovou správu na Sychrově jako kurátor mobiliárních sbírek. Díky tomu jsem poznal mnoho objektů a taky kolegů. Když se pak uvolnilo místo kastelána na Hrádku u Nechanic, řekl jsem si, že to zkusím, a vyšlo to.

* Dokázal sis představit, co tato práce obnáší?
Částečně ano, ale každé začátky jsou těžké, to nebudu lhát, že ne. Musel jsem se spoustu věcí naučit a stále se učím. Kastelán je tak trochu manažer, zahradník, údržbář, PR pracovník, moderátor… Vlastně to snoubí všechna odvětví, která mě baví. Na začátku mi tady neskutečně pomohla celá místní „zámecká posádka“, ten můj tým, kterému patří velký dík. Velmi pomáhá i UPS Sychrov, pod kterou Hrádek spadá, a také ostatní kolegové kasteláni z jiných objektů, za kterými se mohu přijít kdykoliv poradit. To je neskutečná výhoda.

Zámecký interiér

* Přirostl ti Hrádek k srdci?
Byla to láska na první pohled, bez nadsázky. Tohle místo má úžasnou atmosféru – genius loci. Byl bych rád, kdyby zámek objevilo co nejvíc lidí a mělo z něj stejně dobrý pocit jako já. Člověk chce v životě bojovat za něco, co má smysl, a tenhle zámek smysl má.

* V čem dalším, kromě skvělé atmosféry?
Hrádek je mezi zámky označován za takového „juniora“. Já bych ho ale rád prezentoval jako velmi promyšlený objekt, který byl na svoji dobu neskutečně inteligentně a moderně řešen. Například systém vytápění, který zde máme, je pro letní lovecké sídlo naprosto nadčasový. Pak jsou zde různé maličkosti, jako třeba důmyslné světlíky, ale i dispozice zámku a jeho zasazení do krajiny, které není jen tak nahodilé. Vše zde má svoji logiku a důvod. Z věží jsou krásné výhledy. Když se mi zasteskne po domově, vylezu na Hodinovou věž a koukám na Trosky.

* Vracíš se do Českého ráje rád?
Miluju přírodu i památky, které moje rodiště obklopují. Turnov je pro mě nejhezčím městem, tam jsem vyrostl a tam se cítím doma, takže ano, velmi rád.

* Na Hrádku působíš dva roky, přišel jsi s nějakou novinkou?
Ano, zpřístupnili jsme sklepy. Ty návštěvníci nikdy předtím neměli možnost vidět. Mám obecně tendence otevřít toho co nejvíce, a to i věci, které třeba nejsou úplně dokonalé a dodělané, protože můžou být zajímavé. Vyklízení sklepů byl docela adrenalin a pomohl každý, kdo měl ruce a nohy, ale stálo to za to. Můžeme teď lidem ukázat starou kanalizaci, původní kotle, a dokonce i elektrickou rozvodnu z roku 1914!

* Oblíbené jsou na historických objektech různé jarmarky nebo koncerty. Pořádáte zde také něco podobného?
Letos poprvé jsme uspořádali úspěšnou květinovou výstavu Květiny pro kamenného motýla. A jinak je celé léto plné různých akcí. Mám radost, že se nám už loni povedlo obnovit tradici Zámeckých slavností, které se budou konat i tento rok, v červenci a srpnu. Bude zde spousta řemeslných stánků, divadla, kapely, kostýmované prohlídky… Rodiny tady mohou strávit celý den a bavit se bude určitě každý.

* Jak se tyto akce rodí?
Všechno plánujeme s mým týmem společně a radíme se, co je dobré a co ne. Dost také záleží na financích, ale to je všude. Kromě akcí, které vymýšlíme my, jsem rád i za spolupráci zvenku. Například poslední sobotu v červnu proběhl už druhý ročník Medových slavností. S tímto nápadem přišli loni místní včelaři a já jsem to nadšeně podpořil. Za taková spojení s místními jsem moc rád.

Hrádek u Nechanic, tip na příjemný odpolední výlet…

* Prohlídková trasa dozná také nějakých dalších inovací?
Letos v září plánujeme zpřístupnit průchod ze sklepů do kuchyně tak, jak to tady dříve opravdu bylo, aby lidé měli možnost vidět, jak se jídlo reálně dostávalo k přípravě. Doteď se zámecká kuchyně otevírala jenom na Vánoce a Velikonoce, ale já bych ji rád začlenil tak, aby měli návštěvníci možnost vidět každodennost v praxi. Také bych byl rád, aby návštěvníci zase objevili místní park, takže zvelebujeme i tato místa a zákoutí.

* Čekají Hrádek nějaké větší opravy?
Na konci minulého roku byla dokončena oprava oken a fasády, takže Hrádek už je celý v červeném. Letos nás čekají opravy nadzemních teras. V současné době upínám svou pozornost k možnosti dotace v rámci programu ITI hradecko-pardubické aglomerace. Tato dotace by nám mohla pomoct s rekonstrukcí úžasného objektu jízdárny, kde by se v budoucnu mohly konat kulturní akce.

* Jaké jsou tvoje plány pro příští sezonu, tedy na léto 2019?
Chystáme takovou specialitku, řekl bych fakt chuťovku pro „fajnšmekry“. Pracovně tomu zatím říkáme „kastelánské prohlídky – můj dům, můj Hrádek“. Půjde o prohlídku celého zámku od sklepů až po půdu, plus nahlédnutí do míst, kam se normálně návštěvníci nemohou podívat. Bude k vidění třeba osobní schodiště paní hraběnky, kterým se dostávala z jídelny do svého salonu, nebo například výtah, takzvané vytahovadlo ve věži Kardinálce, i další prostory.

* Jak budou tyto prohlídky koncipované?
Bude to procházka celým zámkem, která bude odhadem trvat přes dvě hodiny, aby měl každý možnost si vše prohlédnout a také se na cokoliv zeptat. Proto také bude omezena kapacita na maximální počet deset lidí ve skupině. Jde nám o to, aby lidi měli možnost poznat, jak se tady žilo a jak to zde fungovalo v běžném životě šlechty.

* Děkuji za rozhovor a přeji všechno dobré.
Také děkuji, přeji krásné léto a budeme rádi, když se čtenáři přijedou podívat. Podrobnosti najdete na našem webu nebo na Facebooku.

Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

https://www.zamek-hradekunechanic.cz/cs
https://www.facebook.com/hradekunechanic/

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.