BANDA Z ROUDNÝHO SLAVÍ 35 LET

0

Pořekadlo, že pachatel se vrací na místo činu, neplatí pouze pro kriminální živly. Svým způsobem se jím řídí i hudební uskupení, které jako jedno z mála ustálo věčné odcházení a přicházení a svým posluchačům dělá radost už hezkých pár let. V sále obecního úřadu v Přáslavicích kapela ROUDEN BAND vystoupila poprvé před 35 lety, na přelomu března a dubna se výročním koncertem vrátila na místo činu.

Ale popořádku. Na počátku všeho byla skupina DENS, resp. jeden z jejích členů Jirka Pařízek, který vše zpunktoval a nasměroval své kámoše k hudební kariéře. Po dvou letech společného hraní kamarádů Jardy Dvořáka a Radka Špíny na akustické kytary se snímači byl osloven ještě Jára Brodský a po kytarových rošádách a experimentech s děravými hrnci a igelitem ze smetiště se v srpnu roku 1982 na české bigbítové scéně počala rodit další kapela. „Po zvládnutí tří skladeb Katapultu jsme plynule přešli k Olympicu, a naši sestavu posílil ještě Jirka Nejedlo, jenž dnes hraje s Prorockem. V tomhle složení jsme hráli asi tak rok, než přišlo první veřejné vystoupení,“ vzpomínají jubilanti.

Na pódiu v Přáslavicích při výročním koncertu

V přáslavickém kulturáčku šlo tehdy o výroční schůzi místního sboru dobrovolných požárníků (dnes hasičů), který se stal tzv. zřizovatelem této hudební skupiny. V té době vojáka Brodského střídá Jarda Šírek z Rovenska z kapely PROSTOR. Novopečení muzikanti jsou poté pozváni spolu s dechovkou na posezení pořádaném hasiči, kde to rozbalují ve skladbě „Bouřlivák“ od tehdy frčící východoněmecké skupiny PUHDYS. A jestliže mladá generace to nadšeně kvituje a hromadným potleskem oceňuje, starší „kvůli rámusu“ odcházejí… Po domluvě hlavního pořadatele musí být decibely staženy na polovic a éterem zní píseň „Muž, který se podobá odvrácené straně měsíce.“ Po dlouhých 35 letech se mohla tahle skladba hrát znovu a hlavně s plným nasazením!

Po příchodu zvukaře Milana Brodského se konečně řeší název kapely a z několika návrhů vzniká po odvození od populárního OK Bandu ROUDEN BAND! Ten v červnu 1984 absolvuje první přehrávky a získává I. kvalifikační stupeň, který jeho členy opravňuje k pobírání „neuvěřitelných“ 10 až 15 korun na hodinu, tedy nějakých 60 až 90 korun za odehraný večer!

Jenomže do fungování stále výrazněji promlouvají vojenské povinnosti, a i přes příchod J. Pařízka si tenhle hudební mančaft musí dát v roce 1985 roční „herní“ pauzu! Činnost se znovu rozbíhá po příchodu civilistů, takže po vojně hrají Roudeni v kytarovém složení Jirkové Pařízek s Nejedlem a Jarda Šírek, baskytaru třímá v rukách další Jarda Dvořák a za bicími je uveleben Radek Špína. „Bedny jsme tehdy stavěli vlastními silami a postupem času dokupovali nové,“ vzpomíná věčný lídr.

Radek Špína

S rokem 1988 jsou na Hrubé Skále na pořadu třetí přehrávky. Ty vedle zvýšení odměn až na 32 korun umožňují kapele hrát také mimo hranice okresu i kraje! Za odešlého Kohoutka se na místo zvukaře posouvá Richtr, který přenechává starost o světla Fandovi Kukeněmu. Protože jedinými konkurenty jsou skupiny ADAPTACE a FARAD, kapela hraje ostošest a fandové utěšeně přibývají.
V sobotu 15. dubna 2017 na staré dobré časy zavzpomínají Roudeni v Rovensku pod Troskami v sále radnice Velikonoční zábavou právě s Adaptací!

Po sametovém cinkání klíčemi odchází Šírek, kterého nahrazuje Mirek Hron z tehdy velmi oblíbeného uskupení HUJAVO. Jiří Pařízek začíná souběžně hrát také na klávesy a odcházejícího Jardu Dvořáka nahrazuje baskytarista Martin Hráský z DRAGONU. „V té době jsme jezdili po koncertech třemi Škodovkami 1203,“ připomíná bubeník a zpěvák Radek Špína.

Díky kontaktům Milana Richtra se ROUDEN BAND v roce 2000 prezentuje společně se známou skupinou KEKS z Benešova. Spojení se líbí a rok nato se v Rovensku p. Tr. koná společná zábava. „Vzhledem k množství hraných písní této kapely nás její člen Štěpán Kujan v jednom z rozhovorů pro rádio Presston označil jako Keks revival, a to bylo pro nás velkým vyznamenáním,“ jsou hrdí Roudeni. Ti pak od roku 2002 rozjíždějí také veleúspěšný projekt Odyssea revival, v jehož rámci vystupují prakticky po celém území České republiky. Od té doby skupina eviduje svá vystoupení, takže se lze dozvědět, že Rouden Band hrál mj. na vyhlášeném Staročeském jarmarku v Železném Brodu, v karlovické Šťastné zemi, několikrát v Pěnčíně, na minifestivalu v Klokočí a dokonce na Truckfestu na královéhradeckém letišti.

„Jako vyloženě tancovačková skupina jsme nikdy neměli potřebu komplikovat si život zpěvačkou, obzvlášť když zpíváme prakticky všichni. Zahraniční ambice jsme nikdy neměli, zato si velmi považujeme několikeré pozvání do Pole u Lnář, kde se na dvoře statku Václava Běhavého (Odyssea) sejde klidně i tisícovka lidí,“ vytasí další hrdou vzpomínku Radek Špína. Jak dál připomíná, z hraných šlágrů se po celou dobu působení skupiny nejvíc hrálo a dosud stále ještě hraje hlavně „Schizoregee“. Není určitě bez zajímavosti, že Špína a spol. nahráli fotbalistům TJ Sokol Pěnčín hymnu „Vzhůůůru…!“, kteří v té době s ní v zádech zamířili z okresu až do divize! Koncem roku 2007 opět odchází věčný cestovatel Šírek, a také Pařízek. Na postu kytary proto nastupuje David Kábrt z Lomnice n. Pop., a za klávesy Tonda Nič z Jablonce n. N. Hned v následujícím roce se rozjíždí spolupráce s Petrem Čejkou z KARAMELU (Sauna…) a později také s Mírou Imrichem a Slávkem Jandou z legendární skupiny ABRAXAS, který se stejně jako KEKS dvakrát představil také v městečku pod Troskami na společné zábavě.

Rock oslav

Sestavu Rouden bandu, který mívá až dvacet vystoupení do roka, posiluje ještě druhý lomnický kytarista Richard Kmínek. V závěru roku 2009 opouští klávesy Nič a přebírá je talentovaný Vláďa Dlouhý. Spolu s ním současné složení tvoří bubeník Radek Špína, kytarista Jirka Pařízek a baskytarista Jarda Dvořák. A právě tahle „banda“ na přelomu března a dubna ve zcela zaplněném přáslavickém sálku oslavila neskutečných 35 let, co svým posluchačům hraje k tanci i poslechu vedle již zmíněných skupin také hlavně písničky skupin KERN, VITACIT či HARLEJ. „Jsme potěšeni, že přišla spousta lidí a hlavně hostů, takže jsme si to všichni společně před parádně osvícenou scénou užili. S klukama, co prošli naší kapelou, jsme si dali panáčka a na památku si odnesli trika s jubilejním logem. To bylo vypískováno též na pamětních pivních půllitrech,“ přibližuje spokojený Radek Špína.

Kapelu čeká letos náročný rok. V červenci hrají se skupinou GORALE (revival Čechomor) v Holenicích, na besedickém Kalichu potom s Adaptací a tradičně na rovenském hřišti po fotbalovém Memoriálu Ládi Brodského. Tam je se spřáteleným Bigbítkem čeká ještě srpnový SEJŠN, když předtím zahrají s VAŤÁKEM (revival Kabát) v areálu Pivovaru Rohozec. Konec roku se jako vždy ponese ve znamení rovenské radnice, v jejímž sále se v září pořádá Pouťová zábava a 26. prosince každoroční Štěpánská. A jak prozradil Radek Špína, právě mezi tyto dvě události chystá kapela velké překvapení, ale tom až někdy příště…

Atmosféru výročního koncertu v Přáslavicích a pocity téměř dvou stovek účastníků asi nejlépe shrnul bývalý zvukař téhle bandy Jirka Kohoutek: „Na stará rocková kolena mě to dojalo a přinutilo vrátit se zpátky v čase téměř až na samý začátek. Upřímně, ono se toho moc nezměnilo. Kluci nějakým zázrakem vůbec nezestárli, a když jsem zavřel oči, tak jsem pořád viděl ty mladíky v prvních riflích a keckách. Dokonale připravené písničky, ostatně stejně jako celý program, a hrálo se totéž, co před více než třiceti lety, takže od úplného návratu do mládí mě do reality vracela snad jen diodová a počítačem řízená světelná show v oblacích umělé mlhy. To jediné jsme tenkrát neměli.“

Připravil Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Viz také www.roudenband.wz.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.