VÝJIMEČNÁ VÝSTAVA, VÝJIMEČNÝ PROJEKT

0

Akcí a pořadů ke stému výročí naší republiky je letos pořádáno poměrně hodně. Nyní mají lidé v Turnově jednu unikátní příležitost, která nebývá běžně k vidění: Přijel Legiovlak.

Jak při slavnostním otevření výstavy v úterý 12. června dopoledne přiblížil Jiří Charfreitag z Československé obce legionářské, projekt vlaku, který by připomínal hrdinství našich legionářů v Rusku, byl připravován postupně od roku 2009. „Chtěli jsme odkaz našich dědů a pradědů lidem přiblížit novou formou, která by zaujala všechny generace. Původně měl Legiovlak mít šest vagonů, nakonec je jich třináct. Jsou zde speciální vozy, jako je sanitní vůz či vozy sloužící k obraně vlaku vyzbrojené dělem a kulomety, vozy s kovářskými či krejčovskými dílnami, jsou zde vozy upravené podle dobových fotografií k ubytování mužstva i důstojníků. Ve speciálním vagonu promítáme i krátký film ze života legionářů. Legiovlak je ukázkou, jak se naši vojáci daleko od domova dokázali úspěšně postarat sami o sebe. Vlak postupně křižuje republikou, v Turnově ho můžete navštívit až do neděle 17. června,“ řekl tajemník projektu.

…ze slavnostního zahájení

Odkaz našich legionářů a jejich zásadní podíl na vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918 zmínil i starosta města Tomáš Hocke. „Legionáři byli ve složitém postavení. Narukovali do rakouské armády a v koutku duše doufali, že vznikne nový stát Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků, že má cenu za takový stát bojovat, i když ještě neexistuje. Mnozí prožili na frontě a cestou Ruskem a potom lodí kolem celého světa šest let života, což je z našeho pohledu nepředstavitelné. To množství útrap, které museli překonat. Za aktivitu Československé obce legionářské je třeba velmi poděkovat, přibližuje nám historii, která nesmí být zapomenuta.“

Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích – můžete na nádražní v Turnově navštívit do neděle 17. června. Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma od 9.00 do 19.00 hodin o víkendu a od 8.00 do 18.00 hodin ve všedních dnech. Komentované prohlídky s průvodcem začínají každou hodinu ve všedních dnech od 14.00 hodin, o víkendu od 10.00 hodin. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Další informace najdete na www.legiovlak.cz.

Posádka v Plukovním voze může nahlédnout do databáze, jestli mezi vašimi předky není legionář

…obrněný vůz

Loutkové divadlo. I takhle se naši legionáři v Rusku bavili.

…v Plukovním voze můžete zakoupit knihy, fotografie a další zboží s tematikou legionářů

…polní kuchyně

…sanitní vagon

…dobový tisk

…vagon pro ubytování mužstva

…vlak v Turnově stojí u rampy za poštou

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.