VÁNOČNÍ INSPIRACE NA DLASKOVĚ STATKU

0

Desítky lidí zavítaly o třetím adventním víkendu na Dlaskův statek v Dolánkách. Zájemci sem přicházeli do posledního předvánočního týdnu nabrat klid a inspiraci pro svůj sváteční stůl a seznámit se se zvyky našich předků.

Od Martina do Tří králů. Tak se jmenuje nová expozice na Dlaskově statku, která představuje toto období, jak jej prožívali naši předkové na venkově na počátku 19. století. V zimě se dostalo na činnosti, na které během roku nebyl kvůli polním pracím čas. Ve stodole na mlatu se mlátilo obilí, vázaly se došky a povřísla, štípaly se šindele, z půdy se snesl i tkalcovský stav. Dny byly krátké, počasí nevlídné, a tak se lidé scházeli po večerech ke společným besedám, kdy se povídalo, zpívalo, dralo peří nebo předlo na kolovrátku.

Figuríny představují pracovní činnosti našich předků

Nová expozice na Dlaskově statku představuje zvyky nejkrásnějšího období v roce. Najděte v předvánočním čase chvilku na návštěvu Dlaskova statku, načerpáte poklid a sváteční atmosféru v jeho kouzelném prostředí.

Otevřeno je v prosinci denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hod. Otevírací doba o vánočních svátcích – Muzeum Českého ráje a Dlaskův statek: 24. – 25. 12. zavřeno / 26. – 30. 12. otevřeno / 31. 12. zavřeno.

Vánoční stromeček měli naši předkové zavěšený nad svátečním stolem

…vánoční čas byl pro mě především vhodný pro vzájemné setkávání – ostatně jako i pro nás…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.