U DVACÍTKY POMNÍKŮ A POMNÍČKŮ LEŽÍ ČERSTVÉ KVĚTINY

0

Na pátek 8. května byla v Turnově připravena velká vzpomínková akce k 75. výročí konce II. světové války. Ze známých důvodů musela být odvolána. Přesto byly oběti nejničivější války v dějinách důstojně připomenuty, i když bez společně zpívané hymny, ozvučení, trubačů, bojové techniky a desítek či stovek lidí. Ve čtvrtek 7. května přesně v poledne se sešlo vedení radnice, zástupci Sokola a hasičů společně se starostou Malé Skály u pomníku ve Skálově ulici.

Společné setkání u pomníku ve Skálově ulici

„Výročí konce války je nutné stále připomínat, vidíme na Ukrajině, v Sýrii a jiných místech Země, jak málo stačí, aby se klidný život proměnil v násilí,“ uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke. Jak dodal, naše poděkování by mělo směřovat nejen k těm, kteří bojovali na frontách, ale i k těm v domácím odboji a také dalším, kteří museli následně čelit komunistické perzekuci. Ti všichni bojovali za naši svobodu. „Nyní máme před sebou také boj, boj s koronavirem, ale ten myslím, že díky moderním technologiím a naší disciplíně můžeme vyhrát. Budeme se s tím ale muset naučit částečně žít.“

Starosta Malé Skály Michal Rezler připomněl hrdiny této obce. Narodili se zde váleční hrdinové – armádní generál Alois Liška, noční stíhač RAF Ladislav Bobek a Čestmír Šikola, radista paraskupiny Clay.
Starosta Sokola Milan Hejduk připomněl, že v těžkých dobách naší země byli sokolové vždy ti, kteří se nevzdávali. Bylo to v minulosti a je to tak i nyní…

Poté se starosta s oběma místostarostkami vydali napříč katastrem města ke zhruba dvacítce větších či menších pomníků a pomníčků, které připomínají II. světovou válku. Například před „hotelovkou“ je to pomníček Otakara Jaroše, pamětní deska je při vstupu do gymnázia, další najdete na budově spořitelny na náměstí, na Mariánském hřbitově je symbolický pomník rudoarmějce, další pomníčky a pamětní desky jsou na Výšince, v Mašově na škole a na kapli na návsi, na kapičce v Daliměřicích, v Mokřinách, na Malém Rohozci, na nádraží, v sokolovně, na zimním stadionu.
Co pomník či pamětní deska, to příběh z naší historie…

U pomníčku na Výšince…

U Koškova stadionu…

Kaple v Mašově…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.