TREVOS PŘIVÍTAL LETOS UŽ DRUHÉHO PREZIDENTA

0

Poslední říjnový den turnovský závod firmy Trevos přivítal v krátké době již druhého prezidenta (ZDE). Nyní se jednalo o prezidenta Hospodářské komory ČR, veřejnosti dobře známého Vladimíra Dlouhého. Ten dorazil na setkání vedení města Turnova s místními podnikateli, resp. na pozvání Okresní hospodářské komory, která v poslední době po útlumu oživuje své fungování.

Setkání se zúčastnily asi tři desítky pozvaných podnikatelů a zástupců firem z regionu. Ti nejdříve vyslechli představení domácí firmy Trevos, která je v současné době největší výrobce průmyslových svítidel v republice, exportuje do 63 zemí světa, export tvoří 70 % obratu společnosti.

S aktualitami z města přítomné seznámil starosta Tomáš Hocke. Ten připomněl dlouhotrvající kauzu restitučního nároku Walderode, který komplikuje rozvoj průmyslové zóny na Vesecku, postěžoval si také na neochotu státu něco dělat s kamionovou dopravou. Kamiony nemají pořádně kde parkovat a stát namísto vytvoření odstavných parkovišť u dálnic vše přehazuje na obce. „Turnov má ideální dopravní napojení na Liberec a Prahu. Přestože se o tom nyní moc nemluví, tak se stále pracuje i na přípravě výstavby rychlostní komunikace směrem na Hradec Králové. Pro Liberecký kraj je toto prioritou, protože si od této rychlostní silnice slibuje lepší napojení průmyslových center v Semilech a Jilemnici. Turnovem by tato komunikace s označením S5 měla projít jako střídavý trojpruh, dřív než kolem roku 2030 ale silnice nebude,“ přiblížil Hocke. Ten představil i projekty, které s sebou ponesou další omezení v dopravě, jako jsou rekonstrukce Nádražní ulice a položení tzv. tichého asfaltu v Palackého ulici, hovořilo se o budoucnosti městského úřadu, který po opravě domu ve Skálově ulici již bude fungovat pouze na dvou místech.
„Myslím, že tato setkání jsou potřebná, rád jsem si vyslechl novinky z města i představení práce hospodářské komory. Setkání podnikatelů z regionu je také velmi dobrou platformou, abychom se nejen vzájemně seznámili, ale také navázali osobní kontakty,“ hodnotil akci v Trevosu ředitel Šroubárny Jaroslav Vávra.

Setkání v Trevosu

VZKAZY NOVÉ VLÁDĚ
Větší část setkání patřila zástupci hospodářské komory Vladimíru Dlouhému. Ten ve svém vystoupení do několika bodů shrnul hlavní náměty a připomínky hospodářské komory směrem k nové vládě.
„Jsme v dobré ekonomické kondici, máme jeden z nejrychlejších hospodářských růstů v celé Evropské unii, máme i nejnižší nezaměstnanost, máme celkovou makroekonomickou stabilitu a jeden z nejnižších dluhů v EU,“ charakterizoval Dlouhý naši ekonomickou současnost.

Podle něho je potřeba více takových firem, jako je Trevos, kde je vysoký podíl vědy a výzkumu, vysoká přidaná hodnota daná vlastním vývojem a zpracováním výrobků.

„Mám-li krátce hodnotit povolební situaci, bohužel se do našeho parlamentu dostaly síly, které si kladou za cíl vystoupení naší republiky z EU. My, jako hospodářská komora, si nepřejeme vůbec jen připustit diskuzi o možnosti odchodu z EU! I přes všechny problémy, vysokou byrokracii a další pro nás EU znamená ekonomické i politické zakotvení, jaké nikde jinde nenajdeme. 86 procent našeho loňského vývozu šlo do zemí EU. Rezervovanější jsme ale k euru, z 15 tisíc členů hospodářské komory jen 24 % by si přálo rychlý přechod na euro,“ doplnil Vladimír Dlouhý.

Vladimír Dlouhý

Naše ekonomika by podle něho měla zůstat co nejotevřenější, strašení migranty není na místě. Chybějící pracovní sílu bychom měli dovézt z Ukrajiny. „Hospodářská komora bude tlačit na politiku otevřenosti, EU by si měla umět ochránit vnější hranice jako celek,“ řekl Dlouhý. Komora od nové vlády požaduje snížení byrokracie, větší průhlednost právního systému, pomoc podnikatelům, udržení nízké zadluženosti a nízké inflace. Nová vláda by se měla polepšit v budování infrastruktury, je tristní, že končící vláda postavila jen 23 kilometrů dálnic. Též by se mělo přikročit k reformě vzdělávání, ke změnám v energetické politice, abychom se z vývozce elektrické energie již brzo nestali dovozci. Nutná je také reforma penzijního systému, hospodářská komora je proti zvyšování minimální mzdy. „Nesmíme připustit, aby se růst mezd odtrhl od růstu produktivity práce. Odborové svazy mají kolem 320 tisíc členů, zaměstnanců je ale několik milionů. V posledních dvou letech jsme svědky agresivního chování odborů, kterým vláda neúměrně ustupovala,“ uzavřel Dlouhý.

Setkání podnikatelů Turnovska s vedením města ve firmě Trevos

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.