ROK S KORONAVIREM ANEB TĚŠÍME SE NA LETOŠNÍ FUNKIN´ TURNOV

0

Když se dnes dívám na úvodník k výroční zprávě za rok 2019, mám pocit, jako bych četl zprávu z jiného světa – informace o tisíci akcí a sto tisíci návštěvníků tak skutečně působí. Rok 2020 byl totiž v důsledku krize způsobené pandemií nemoci covid-19 ve všech ohledech úplně jiný, než všechny roky předchozí…
Již v polovině března 2020, tedy v době, kdy byla sezona na svém vrcholu, na Střelnici se přes dva měsíce střídal ples za plesem, měli jsme za sebou Modrého kocoura, v divadle i v kině „jely“ abonentní řady divadla, klasické hudby, cestovatelských přednášek a kinopřenosů oper a baletů a tak dále, jsme byli donuceni celý provoz uzavřít. V podstatě ze dne na den. Byl to šok. Poté se ještě sice podařilo zrealizovat festival Turnovský drahokam, ovšem již bez diváků, a tedy jen pro porotce. A pak už konec.

Stejně jako řada jiných kulturních organizací jsme se po čase i my vrhli plně do virtuálních sfér a publiku odříznutému od kultury zprostředkovali několik virtuálních koncertů a též možnost online kina atp., ale to byly jen velmi malé náplasti na hluboké rány způsobené první vlnou koronavirové krize. O to víc jsme doufali v léto, vyhlíželi jsme plné letní kino a těšili se na akce pod širým nebem. A skutečně vše začalo nadějně hudebním festivalem Funkin´ Turnov, který jsme zorganizovali již v tradičním termínu na konci června (viz titulní snímek). Přestože tento festival doprovázela řada restrikcí v podobě hygienických nařízení, byla to skutečně plnohodnotná hudební akce, která nám vlila novou energii do žil. O to větší zklamání nám přineslo nadcházející léto, které se neslo ve znamení enormně nestálého počasí a navíc bylo ovlivněno omezenou filmovou nabídkou.

Funkin´ Turnov 2020

A pak přišlo září 2020 a my začali tušit, že druhá vlna je blízko a je jen otázka, kdy a v jaké míře na nás dopadne. Dnes již víme, že dopadla silou strašlivou a dopady zdaleka nejen na kulturní život naší společnosti budou mít vážné a dlouhodobé následky. Od poloviny října jsme tak byli již podruhé donuceni uzavřít všechny budovy Kulturního centra Turnov. Opět jsme se více soustředili na komunikaci prostřednictvím internetu a sociálních sítí (s malou výjimkou v podobě plakátů s básněmi) a do této chvíle tak stále činíme.

Abonentní řady, vlajková loď našeho kulturního programu, byly rozprášeny v samotném začátku sezony. Vůbec nic nezbylo ani z plesové sezony. Neuskutečnily se tradiční akce jako Majáles, Neformální jazzový festival, Dvořákův Turnov a Sychrov, Básníci ticha, Kulturnov. Ve městě jsme nemohli uspořádat adventní koncerty, ani kulturní program v rámci Vánočních řemeslnických trhů. Zkrátka nic.

Čas, který jsme nemohli věnovat kulturním akcím a našim divákům a návštěvníkům, jsme věnovali mimo jiné drobným opravám a úpravám. V tuto chvíli například probíhají práce na redesignu webu kina Sféra, chystáme změny v gastroprovozu, od září bychom chtěli vydávat nový tištěný kulturní program, už tohle léto bychom rádi zrealizovali jednu velkou novinku v kulturní nabídce. Také jsme investovali do jevištní a audio-video techniky a teď na jaře (snad) konečně klapne dlouho chystaná stavební akce na zvýšení požární bezpečnosti KC Střelnice.

Funkin´ Turnov 2020, kapela Funk Corporation

Je to divný čas, který na nás doléhá čím dál intenzivněji. O to víc mě těší, že si moji kolegové stále ještě udržují tolik potřebný nadhled a přese všechno se nám i teď daří přicházet s dalšími nápady na zajímavé akce. Jsem si tudíž jist, že až celá tahle nešťastná doba skončí, rozjede se KCT rychle na plné obrátky a celé turnovské veřejnosti brzy poskytne řadu příležitostí, jak na ni co možná nejrychleji zapomenout.

Tou první by mohl být právě Funkin´ Turnov, který, pevně věříme, proběhne v pátek 25. června 2021.

David Pešek, jednatel Kulturního centra Turnov, david.pesek@kcturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.