NECELÁ TISÍCOVKA LIDÍ SE PŘIŠLA ROZLOUČIT SE SEZONOU NA DLASKOVĚ STATKU

0

Tradiční Svatováclavské posvícení – letos spojené s loutkářskou poutí a oslavami čtyřicetiletí turnovského souboru Na Židli, to byl závěr sezony na Dlaskově statku v Dolánkách. „Sezona byla úspěšná, o expozice i o akce na statku byl letos opravdu velký zájem. Už na Velikonoce jsme tu měli hodně přes tisíc lidí, další tisíce návštěvníků jsme přivítali na Letnice, které letos nahradily Staročeské trhy pořádané jinak v parku u letního kina. Můžeme být spokojeni a návštěvníkům poděkovat a slíbit, že tady pro ně budeme i v příštím roce,“ zhodnotila Vladimíra Jakouběová, ředitelka pořádajícího Muzea Českého ráje. V závěru roku se na statku uskuteční ještě vánoční výstava.

Dožínková slavnost v podání folklorního souboru Šafrán z Jablonce nad Nisou

V pátek 28. září byl na statku připraven opravdu pestrý program. Dožínková slavnost v podání folklorního souboru Šafrán z Jablonce nad Nisou přiblížila významnou událost v životě našich předků, připraveny byly hry a tvořivé dílny pro děti, v areálu probíhal i řemeslný trh.

K 40. výročí založení souboru Na Židli na statek přijely poblahopřát a zahrát soubory z okolí – Loutkářský soubor Srdíčko z Jičína, soubory: Vozichet z Jablonce nad Nisou (Ruda Hancvencl), Šíro z Lázní Bělohradu, Maminy z Jaroměře a domácí Čmukaři. O přestávkách mezi pohádkami zahrála kapela Mackie Messer Klezmer Band.

Necelá tisícovka návštěvníků prošla 28. září Dlaskovým statkem

Za hojnou účast a podporu poděkoval principál souboru Na Židli Petr Záruba, který ho vede již od roku 1993. V současné době jeho členové sehrají mezi padesáti a šedesáti představeními ročně, nejhranější pohádkou je O slepičce kropenaté, která je na repertoáru od roku 1983. Na akci zavítalo také několik bývalých členů souboru, mj. třeba Jana Salabová (za svobodna Vávrová), která byla v roce 1978 zakládající členkou souboru. Připomněla také, odkud se vzal název. Hráli tehdy nejvíce pohádku Princezna mušlička, a protože soubor neměl žádné kulisy asi scénu, musel vzít zavděk židlemi, ze kterých vzniklo improvizované jeviště. Od té doby je to tedy soubor Na Židli Turnov.

Pro děti byly připraveny hry a tvůrčí dílny

Mackie Messer Klezmer Band

Petr Záruba zpovídá Janu Salabovou

Záruba s Rudou Hancvenclem

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.