MINISTR VNITRA V TURNOVĚ PODĚKOVAL DOBROVOLNÝM HASIČŮM

0

Na stanici Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Turnově v pondělí 7. listopadu zástupci jednotek sborů dobrovolných hasičů společně se starosty obcí Libereckého kraje převzali věcné dary. Ty dostali jako poděkování za společný zásah u požáru lesa v Národním parku České Švýcarsko.

Od 24. července zasahoval HZS Libereckého kraje v rámci mezikrajské pomoci u rozsáhlého požáru lesa v NP České Švýcarsko. Povoláni byli profesionální hasiči společně s dobrovolnými hasiči. Jednotky požární ochrany z Libereckého kraje na místě události zasahovaly až do 12. srpna.

Do zásahu se zapojilo celkem 50 jednotek sborů dobrovolných hasičů následujících obcí:
Cvikov, Česká Lípa, Český Dub, Desná, Dubá, Frýdlant, Hejnice, Heřmanice, Hrádek nad Nisou, Hrádek nad Nisou – Dolní Sedlo, Jablonec nad Jizerou, Jablonec nad Nisou – Paseky, Jablonné v Podještědí, Jablonné v Podještědí – Postřelná, Janov nad Nisou, Karlovice, Kravaře, Krompach, Kryštofovo Údolí, Kunratice u Cvikova, Lázně Libverda, Liberec – Krásná Studánka, Liberec – Machnín, Liberec – Růžodol I, Liberec – Vratislavice nad Nisou, Lomnice nad Popelkou, Nové Město pod Smrkem, Nový Bor, Nový Oldřichov, Oldřichov v Hájích, Pěnčín – Huť, Příšovice, Raspenava, Rokytnice nad Jizerou, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Rynoltice, Skalice u České Lípy, Sloup v Čechách, Slunečná, Stráž pod Ralskem, Stružnice (Jezvé), Studenec, Světlá pod Ještědem – Rozstání, Turnov, Velenice, Višňová, Vysoké nad Jizerou, Zákupy, Žandov, Železný Brod.

Jednotkám dobrovolných hasičů bylo předáno 50 batohů s vybavením zejména pro hašení lesních požárů nebo na likvidaci požárů ve špatně přístupném terénu (cena jednoho batohu s vybavením je 22.650,72 korun včetně DPH). Batohy pořídil Liberecký kraj a společně je předali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec za přítomnosti vzácných hostů – ministra vnitra Víta Rakušana a generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky Vladimíra Vlčka.

Ve svých projevech hosté ocenili práci dobrovolných hasičů. „Když jsem byl v Hřensku v terénu, kde dobrovolní a profesionální hasiči působili, tak jsem nebyl schopen rozlišit – co se týká profesionality zásahu – kdo je dobrovolným hasičem a kdo je profesionálem,“ uvedl mj. ministr vnitra Vít Rakušan. K poděkování se přidal i generální ředitel HZS České republiky Vladimír Vlček: „Práce v Hřensku byla obtížná a co se týká nasazení sil a prostředků, za svou bezmála čtyřicetiletou éru u hasičů nic takového nepamatuji. Na místě se vystřídalo celkem šest a půl tisíce hasičů v průběhu tří týdnů. Myslím, že profesionální i dobrovolní hasiči ukázali, že dokáží táhnout za jeden provaz. Chtěl bych poděkovat starostům měst a obcí za to, jak se o dobrovolné hasiče starají.“
(TvA s využitím TZ HZS LK. Na titulním snímku je spolu s ministrem vnitra starosta Karlovic Ondřej Havrda, na dalších snímcích jsou také zástupci Turnova a Příšovic.)

SETKÁNÍ NA RADNICI
Před akcí na stanici profesionálních hasičů Na Lukách se na turnovské radnici uskutečnila schůzka, které se kromě starosty Tomáše Hockeho a hejtmana Martina Půty zúčastnili také ministr vnitra Vít Rakušan, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Vladimír Vlček, ředitel HZS Libereckého kraje Jan Hadrbolec a další. Hlavním tématem byla výstavba integrovaného výjezdového centra, které by mělo stát na okraji průmyslové zóny Vesecko. Stavba, kde by měli sídlit profesionální i městští hasiči, policisté a záchranáři, se intenzivně připravuje již delší dobu.
„S ministrem vnitra jsme hovořili o bezpečnostní situaci v naší zemi, situaci na hranicích s běženci ze Sýrie, dotkli jsme se pomoci Ukrajině a pomoci lidem, kteří u nás našli útočiště před válkou. Hlavním bodem setkání ale byla příprava integrovaného centra na Vesecku a způsob financování jeho výstavby. Počítáme s dotací z Evropských fondů, počítáno je se spoluúčastí kraje, státu a případně i města, protože by tam mělo být i sídlo městské jednotky poloprofesionálních hasičů. Zatímco policisté a zdravotní záchranáři mají o podobě nového sídla jasno, profesionální hasiči ještě ověřují potřebu velikosti svého objektu,“ uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.