MACKIE MESSER KLEZMER BAND: TURNOVSKÁ KAPELA, KTERÁ NAHLÉDLA HODNĚ DALEKO ZA HUMNA

0

Jedno z prvních veřejných vystoupení uskupení kolem Jaroslava Kotka hrajícího židovskou muziku se konalo u příležitosti otevření turnovské synagogy v listopadu 2008. Deset let poté je Mackie Messer Klezmer Band republikově uznávanou skupinou, která vystupuje na festivalech židovské hudby u nás i v blízkém zahraničí. V oboru klezmer muziky jsou bráni jako jedna z nejlepších kapel ve střední Evropě. O tom konečně svědčí výčet vystoupení.

„Z poslední doby bych asi nejvýše vyzvedla Chanukovou benefici v Národní galerii v Praze pro Nadační fond obětem holocaustu a akci Kulturou proti antisemitismu ve Valdštejnské zahradě v Praze. A pak několik vystoupení v Českém rozhlasu. Několikrát jsme se objevili také v České televizi,“ přibližuje zpěvačka kapely Veronika Mireková. Skupina nemá nouzi o pozvánky, někdy je těžké kalendář vystoupení skloubit se zaměstnáním jednotlivých členů. Ideální by samozřejmě byla profesionalizace, ale to je v tomto žánru velmi obtížné.

Skupina Mackie Messer Klezmer Band se zaměřuje na volnou interpretaci židovských písní ze střední a východní Evropy. Způsob jejího hraní je naprosto originální, netradiční a jedinečný. Tomu odpovídá i nástrojové složení: akordeon, basa, banjo, housle, saxofon, bicí, to vše doplněné skvělým altem zpěvačky. V repertoáru najdete kromě klezmerových písní i další melodie z oblasti world music. Kapela vydala již dvě CD s tímto repertoárem, první v roce 2013 s názvem SHA SHTIL a druhé v roce 2018 s názvem SHEIN.

Kapela hraje nejen v synagogách či židovských festivalech, ale také na svatbách, různých oslavách, vernisážích (mj. vernisáže výstav Adolfa Borna, Jana Kanyzy ad.) a při dalších příležitostech v rámci České republiky, ale také v zahraničí – na Slovensku (Festival židovské kultury v Šale), v Polsku (Festival židovské kultury v Jelení Hoře atd.), v Rakousku a Německu.
Vystupují také v Turnově. Zde se nejbližší koncert uskuteční 6. prosince v Turnoff Cafe od 20.00 hodin.
Aktuálně skupina vystupuje v tomto složení: Jaroslav Kotek – kontrabas, baskytara, Petr Kostka – banjo, kytara, Veronika Mireková – zpěv, Jan Paulik – bicí, Lenka Součková – housle, Kateřina Vlastová – saxofon, Ondřej Zlevor – akordeon.

Pro skupinu hrající židovskou muziku je velkou metou zahrát si na největším a zřejmě i nejstarším festivalu židovské kultury v polském Krakově a samozřejmě největší výzvou by bylo koncertování přímo v Izraeli. „Tak nám držte pěsti, třeba se to podaří,“ uzavřela Veronika Mireková.

Vystoupení ve Valdštejnské zahradě v Praze

Jen namátkou uvádíme ta nejzajímavější vystoupení za poslední dva roky:
– premiéra divadelní hry „Šumař na střeše“ v divadle Mladá Boleslav, listopad 2019
– koncert v Liberci, Památník obětem Šoa, 2019
– Dny židovské kultury, Horní synagoga Mikulov, 2019
– Oživené židovské město, Třebíč, 2019
– Kulturou proti antisemitismu, Valdštejnská zahrada Praha, 2019
– Chanuková benefice 2018, Národní galerie, Praha
– premiéra divadelní hry „Tajemství“ v divadle Mladá Boleslav – hru režírovala Hadar Galron, která si skupinu vybrala na svou premiéru, červen 2018
– koncert v rámci konference European Union for Progressive Judaism v Praze, 2018 – byli vybráni z několika kapel londýnskou agenturou
– koncert v rámci projektu Shabat společně – Praha 2017
– koncerty pro Židovskou obec Praha, Nadační fond obětem holocaustu, pro Libereckou židovskou obec, Brněnskou židovskou obec atd.
– vystoupení a celovečerní koncert v Třebíči – kapela hrála již na osmi ročnících akce Oživené židovské město v
Třebíči a také na svátku Shamajim (kapela nahrála i reklamní spot pro propagaci židovské čtvrti Třebíč)
– hudba k dokumentárnímu filmu Židovské památky ČR a okolí, který byl již několikrát uveden v ČT

Mackie Messer Klezmer Band byli hosty v živém vysílání Českého rozhlasu – Vltava:
https://vltava.rozhlas.cz/mirekova-kostka-kotek-klezmer-je-hudba-pri-niz-nevydrzite-sedet-na-miste-7964508.
Objevili se také v pořadech ČT, jedním z nich např. pořad Sousedé:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11690334848-sousede/419236100111008/obsah/711218-ozivle-zidovske-mesto-trebic.
Další informace najdete na https://bandzone.cz/mackiemesserklezmerband.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.