JÍZDY HISTORICKÝCH VLAKŮ ČESKÝM RÁJEM BAVÍ JIŽ DRUHOU GENERACI (VIDEO)

0

Málokteré město se může pochlubit tím, že má svoji parní lokomotivu. Turnov díky Klubu přátel železnic Českého ráje ano. „Lokomotiva řady 310.0134 byla vyrobena v roce 1913, tenkrát s označením Litovel, protože byla vyrobena pro železniční trať Senice na Hané – Litovel. V roce 1925 dostala označení 310,“ přibližuje předseda klubu Josef Semecký.

Lokomotiva byla dlouhé roky v provozu na Olomoucku, dojezdila na vlečce v Bedihošti u Prostějova. Poté byla vystavena v železničním muzeu v Kořenově. „V roce 1993 jsme se domluvili a jako nepojízdnou ji převezli do turnovského lokomotivního depa. Opravy probíhaly postupně vždy podle finančních možností a trvaly dlouhých 10 let. Do Českého ráje jsme poprvé na letní pravidelné jízdy vyjeli v roce 2003. Od té doby jezdíme každý rok a zájem ze strany veřejnosti neupadá. Naopak. Už s námi se svými dětmi jezdí ti, co při zahájení provozu byli sami dětmi,“ přibližuje Josef Semecký.

Ten je předsedou klubu od založení v roce 1993, sám pracuje jako strojvedoucí, a jak dodává, motivací pro práci v klubu je pro něho právě ohlas veřejnosti, ale i dobrá atmosféra mezi členy klubu, kterých je kolem dvacítky. Velkou zásluhu Klub přátel železnic Českého ráje má na záchraně turnovského lokomotivního depa, které bylo nedávno vyhlášeno národní kulturní památkou.

Lidé kolem parní lokomotivy se začínají připravovat na jubilejní rok 2023, kdy budou slavit výročí klubu, parní lokomotiva bude mít 110 let od vyrobení a železniční trať Jičín – Turnov bude slavit 120 let. „Rádi bychom se nějak připomněli už v příštím roce, na který město Turnov připravuje oslavy 750 let od první písemné zmínky o městě,“ dodal Semecký.

HISTORICKÝM VLAKEM ČESKÝM RÁJEM 2021
* Jízdy historickým vlakem na trati Turnov – Semily a Turnov – Rychnov u Jablonce nad Nisou se konají ve dnech 17. 7., 24. 7., 31. 7. a 7. 8. (Z Turnova do Semil vlak vyjíždí v 9.50 hodin, do Rychnova ve 13.47 hodin.)
Na trati Turnov – Semily a Turnov – Rovensko pod Troskami vlaky jedou ve dnech 14. 8., 21. 8. a 28. 8. (Z Turnova do Semil vlak vyjíždí v 9.50 hodin, do Rovenska ve 13.52 hodin.)
– Vlaky tažené historickou PARNÍ LOKOMOTIVOU pojedou ve dnech 24. 7., 7. 8. a 28. 8. Ve stanicích Turnov, Semily, Rychnov u Jablonce n. N. a Rovensko pod Troskami budou pro děti v divadelním voze soupravy probíhat loutková představení LS Na Židli.
– Vlaky tažené HISTORICKOU MOTOROVOU LOKOMOTIVOU pojedou ve dnech 17. 7., 31. 7.,
14. 8. a 21. 8. Ve stanicích Turnov, Semily, Rychnov u Jablonce n. N. a Rovensko pod Troskami budou na motorové vlaky navazovat jízdy historických autobusů.
– Novinkou letos budou vlaky s motorovým vozem řady M152, které pojedou ve dnech 7. 8., 14. 8., 21. 8. a 28. 8. na trati Turnov – Libuň – Lomnice n. Popelkou.
Bližší informace najdete na www.vlakemrajem.cz. Pořádají Klub přátel Železnic Českého ráje, Kolej-klub a loutkářský soubor Na Židli a železniční stanice Turnov.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.