NOVÝ SYSTÉM PŘEPRAVY CESTUJÍCÍCH V LIBERECKÉM KRAJI

0

V současné době funguje na Turnovsku, Českodubsku a Liberecku zkušební provoz nového systému přepravy cestujících v hromadné dopravě (vlaky, autobusy, tramvaje, městská doprava). Od 1. července bude integrovaný dopravní systém IDOL prostřednictvím elektronické karty Opuscard spuštěn v ostrém provozu na území celého Libereckého kraje. Cílem je umožnit zájemcům cestovat na jeden doklad různými veřejnými dopravními prostředky a sjednotit tarify v městské, příměstské a vlakové dopravě.

Co systém přinese konkrétně? Nejlépe je to vidět na příkladu. Pojedete-li z Turnova do Liberce, tak s kartou Opuscard zaplatíte 36 Kč. Můžete jet vlakem či autobusem a v časovém pásmu do tří hodin ještě můžete použít městskou dopravu v Liberci či v Turnově, která už je zahrnuta v ceně! Ještě výhodněji lze cestovat, zaplatíte-li si sedmidenní nebo třicetidenní předplatné. U týdenního prakticky zaplatíte za osm cest a u měsíčního za třicet jízd.

Zatímco tedy pro stálé cestujícící, kteří navíc při cestě do zaměstnání kombinují více dopravních prostředků, se nový systém vyplatí, pro ty, kteří jezdí nepravidelně a třeba jen na jedné trase, cena jednotlivého jízdného podražila. S nelibostí to například nesou cestující oblíbeného turnovského „Plusáku“, tedy autobusu, který částečně nahrazuje městskou dopravu a objíždí celé město. Zatímco dříve lidé platili 5 Kč za jednu jízdu (s kartou ČSAD, bez ní se platilo 7 Kč), nyní je to 8 Kč bez slevy. Pro seniory nad 65 lety, kteří jezdí městskou dopravou pravidelně, je zde ale možnost zvýhodněného týdenního jízdného v ceně 48 Kč, mladší lidé si mohou zakoupit zvýhodněné týdenní a měsíční jízdné.

 

Karta Opuscard stojí 140 Kč, zakoupit ji můžete v Turnově pouze na autobusovém nádraží Na Lukách. Otevřeno je ve všední dny od 7.00 do 11.00 a od 11.30 do 14.00 – v pondělí a ve středu do 16.00 hodin (tel. 481 368 621).

K podání žádosti potřebujete platný občanský průkaz, jednu svoji fotografii typu legitimační podobenky a vyplněný tiskopis, který si vyzvednete přímo v kontaktním místě, popřípadě u některých řidičů.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.