JEŽÍŠ HLÍDÁ VESECKO

0

Za poslední půlstoletí moc soch svatých nevzniklo. Komunisté víru jako takovou popírali a vcelku se jim Čechy z kostelů a od víry vyhnat podařilo. Když sochy svatých, tak maximálně péče o cenné historické kusy, byť P. Marie na turnovské kašně, která skoro skončila jako původní kašna v základech letního kina, by mohla vyprávět. A tak ani moc nepřekvapí, že mnoho soch svatých patronů nevzniklo ani za poslední čtvrtstoletí.

Socha stojí pod suchým poldrem na Vesecku

Čestné výjimky se ale najdou. Nelze zapomenout třeba na 28. říjen 2008, kdy byla v Karlovicích – Svatoňovicích, v místě zvaném Posvátnice, veřejnosti slavnostně předána pozoruhodná plastika. „Před mnoha lety se ke mně dostala časem a nepřízní osudu poznamenaná socha Piety, se kterou již nešlo nic udělat. Ulámané ruce, hlava, nevratně poškozené další části. Napadlo mě, že by vlastně mohla být symbolem prolínání různých epoch,“ přiblížil tehdy akademický sochař Jiří Novák (ZDE). Umělec sochu umístil na nový podstavec a kolem ní instaloval tři mohutné pískovcové „věže“, které Pietu chrání a současně vzhlížejí k nebi. A protože plastika stojí na místě, kde snad dříve bývala malá kaplička, propojuje svoji novou existenci se vzkazy předků…

Jaromír Pekař s Ježíšem na Vesecku

Od letoška stojí nová socha také na okraji lesních pozemků na Vesecku. Ty zrestituovala rodina bývalého místostarosty Turnova Jaromíra Pekaře. „Lesy České republiky na sousedním pozemku vybudovaly suchý poldr, který má chránit a už také ochránil před povodní především Přepeřskou ulici, a pod valem zůstal stát osamělý dub. Ten postupně odumíral, přesto nám ho bylo líto porazit,“ přibližuje Jaromír Pekař. Ten požádal řezbáře, pana France, aby se pokusil ze stojícího kmene vyřezat sochu svatého. Ježíše Krista v létě posvětil páter Maňásek z Českého Dubu.

Socha je vysoká sedm metrů, Ježíš je asi třímetrový. Pod jeho ochranou je nejen les na Vesecku, ale i nedaleký psí hřbitov, který zde vznikl spontánně a je úřady i vlastníky tolerován. Nyní na něm hoří svíčky jako na hřbitově u Mariánského kostela.

A tak to má být, každý živý tvor teď na Vánoce zaslouží vzpomínku!

Psí hřbitov na Vesecku

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.