HRADOZÁMECKÁ NOC ZAKONČILA LETNÍ SEZONU NA VALDŠTEJNĚ

0

V sobotu 27. srpna proběhla na Valdštejně Hradozámecká noc, představující vrchol letošní návštěvnické sezony na památkách. Akci, probíhající od roku 2010, zastřešuje Národní památkový ústav a smyslem je představit zapojené památky v netradiční době a s netradičním programem.

Hrad Valdštejn k této příležitosti připravil scénické kostýmové prohlídky, doplněné doprovodnou hudbou. Tématem byl významný rod Markvarticů, který patřil mezi zakladatele města Turnova i hradu Valdštejna. Návštěvníci se tak mohli pomyslně přenést do 13. století a seznámit se s některými významnými členy rodu. Na toto téma byly po celé léto – v rámci výročí první písemné zmínky o Turnovu – zaměřeny i noční prohlídky.

Hradozámecká noc však přinesla jedno velké překvapení v podobě sňatku Havla z Lemberka se Zdislavou z Křižanova (později sv. Zdislavou z Lemberka), který proběhl na závěr programu v hradní kapli. Ta byla k této příležitosti slavnostně vyzdobena a nechyběly ani svatební koláče či oznámení. Hudební kulisu vytvořil dvorní valdštejnský varhaník Radek Rejšek. Závěrečnou akci sezony si nenechalo ujít více než 120 návštěvníků.

Hradozámecká noc pomyslně uzavřela kulturou nabité léto na Valdštejně, které přineslo i několik novinek. Tou hlavní byla výstava kostýmů z Barrandova k pohádkám „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“ a „S čerty nejsou žerty“, která u návštěvníků zaznamenala velký ohlas (zhlédnout ji můžete ještě do 31. srpna). Zájem vzbudila i nová akce Pohádková neděle na Valdštejně, probíhající ve spolupráci s turnovskou knihovnou. Příznivci šermu si užili vícedenní akce Rytíři na Valdštejně a Středověký víkend, které celkem navštívilo přes tři tisíce lidí.

I když prázdniny končí, Valdštejn své brány nezavírá. V září bude hrad otevřen denně od 9.30 do 16.30 hodin, přičemž v sobotu 10. září proběhnou od 18.00 hodin podvečerní prohlídky v rámci Dnů evropského dědictví (nutná předchozí rezervace).
Více najdete na www.hrad-valdstejn.cz.
Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.
Foto: TvA

Snímky ze soboty 27. srpna na Valdštejně…

..

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.