EXTRÉMNÍ SUCHO PŘINÁŠÍ BEZPEČNOSTNÍ A ZDRAVOTNÍ RIZIKA

0

Spočítat kolikrát za poslední dva měsíce na Turnovsku pršelo, na to stačí prsty jedné ruky. Nebývale teplé a hlavně suché počasí panuje již od května a ani na příští dny meteorologové nehlásí žádnou změnu. O nadcházejícím víkendu můžeme očekávat tropické teploty nad 30 stupňů Celsia a výrazně se neochladí ani v noci, kdy teploty zůstávají stabilně na dvaceti stupních.

Bezpečnostní rada Libereckého kraje na svém mimořádném jednání ve čtvrtek 26. července doporučila stanovit podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Nejhorší situace v Libereckém kraji je na Českolipsku, kde platí zákaz rozdělávání ohňů, pálení klestí, zákaz jízd parních vlaků, nebudou se konat ani oblíbené letní ohňostroje, zakázáno je vypouštění balónků štěstí apod. Opatření se mohou rozšířit na další území kraje. V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru také platí zvláštní podmínky k zabezpečení požární ochrany při sklizni obilovin. „Dejte pozor i na odhozené nedopalky cigaret. Vyhněte se také rozdělávání ohňů na zahradách a dohlédněte na dohasínající grily a ohniště,“ apeluje na obyvatele náměstkyně hejtmana Jitka Volfová s tím, že za volnou přírodu může být za určitých okolností považována i zahrada. Přestože je opatření zatím vyhlášeno pouze pro Českolipsko, vyzývá statutární náměstkyně hejtmana všechny obyvatele Libereckého kraje k maximální obezřetnosti při zacházení s ohněm. Stejný režim jako na Českolipsku panuje ve Středočeském a Královéhradeckém kraji a v Praze.

V Turnově nyní pravidelně kropí ulice

V okolí Turnova byl zaznamenán lesní požár o minulém víkendu, kdy hasiči zasahovali nedaleko Valdštejna. Riziko vzniku dalších požárů je enormní, lidé by měli být obezřetní.

V tropických vedrech se také není radno pohybovat v ulicích, zvlášť opatrní by měli být senioři, astmatici či kardiaci. Rozpálené ulice v těchto dnech pravidelně projíždí kropicí vůz technických služeb. Cisterna pojme osm tisíc litrů vody čerpané z Jizery, což stačí zhruba na půlhodinu intenzivního kropení ulic. Několikrát denně kropicí vůz projede okolí náměstí, zajede k Výšince a k dopravnímu terminálu u nádraží. Vzduch se alespoň na krátkou dobu osvěží.

Samozřejmě živo je i na koupališti v Maškově zahradě, kde se často tvoří fronty i před vstupem, parkoviště nestačí, návštěvníci musí vzít k parkování zavděk i zelenými plochami. „V posledních dnech přivítáme vždy kolem dvou tisíc lidí, zatím největší letošní návštěvnost máme zaznamenanou v úterý 23. července, kdy přišlo dva a půl tisíce lidí. Jak je teplo v delším období, tak si i lidé návštěvu více naplánují, za což jsme docela rádi, protože loňské třítisícové návštěvy, když bylo teplo a pěkně vždy jen pár dnů, to je na náš areál už opravdu hodně,“ konstatuje manažer Maškovy zahrady Tomáš Špinka.

(TvA s využitím TZ Libereckého kraje)

Areál Maškovky s přilehlými parkovišti

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.