Starostové Semil a Turnova splnili usnesení svých zastupitelstev a hlasovali v rámci Rady Vodohospodářského sdružení Turnov proti meziročnímu zvýšení ceny vodného a stočného. V roce 2014 je tento nárůst ve výši 5,65 %, cena vodného a stočného včetně započítání DPH je stanovena na 95,98 Kč za kubík vody. Vodné a stočné v našem regionu je dlouhodobě jedno z nejvyšších v republice. „Snažili jsme se starosty především menších obcí přesvědčit, že zdražovat o takovou částku není rozumné. Po několika jednáních, kde jsme se společně se Semily a Chuchelnou snažili prosazovat názor o nezdražování vodného a stočného, jsem pochopil, že sympatie nejsou na naší straně. Proto jsem se na posledním jednání snažil navrhnout i kompromisních 3,9 % (navýšení, které akceptovali v sousední SVS, a to mají vodné a stočné ještě o trochu levnější než u VHS), ale ani to se nepodařilo prosadit. Je mně velmi líto, že někteří starostové na tyto návrhy neslyší,“ uvádí Tomáš Hocke, starosta Turnova.
Jak laicky každoroční navyšování zdůvodnit? Podle turnovského starosty je to na jedné straně tím, že se neustále zdražují jednotlivé vstupy, a na druhé straně požadovaným nájmem, který se ve formě investic vrací do zanedbaných kanalizačních a vodovodních sítí, které jsou vesměs dlouhodobě podfinancované a je dobré je obnovovat. Už proto, že nyní jsou k dispozici poměrně vysoké státní dotace. „Jsem toho názoru, že nemůžeme zvedat vodné a stočné, když se nehýbá naše ekonomika. Opravdu velmi těžko se to lidem vysvětluje, proč zrovna v našem regionu platíme nejvíc v celé zemi. Z pohledu komunálního politika a blížících se voleb je to ještě horší. Já bych ale velmi rád od tohoto tématu právě politiku oprostil,“ vysvětluje starosta Turnova. Jak dodává, je škoda, že tohle starostové obcí, kde se platí pouze vodné, odmítají chápat. „Oni to mají v tomto případě trochu jednodušší. Obyvatelé jejich obcí platí pouze polovinu částky obyvatel Turnova a dalších větších míst, kde je kanalizace. Navíc jim VHS zásadně pomáhá se správou majetku, což by pro ně ve vlastní režii bylo neúnosné.“
„Podle mého současný stav povede k zásadním reformám ve VHS. Vůbec neříkám, že tady nemá být nějaká míra solidarity větších obcí k menším. Nesmí to ale být tak, že města a jejich obyvatelé budou jen platit a jejich reprezentace nebude mít možnost prosadit v rámci vodohospodářské společnosti svůj pohled. Netěší mě to, ale změny budou nutné. Podle mého není sporu o podpoře staveb a oprav vodovodních řadů, přivaděčů a úpraven vody. Hůř už ale vidím obrovské náklady na kanalizační řady. Například v příštím roce bude zahájena výstavba vodovodu a kanalizace ve velkém rozsahu v Rovensku pod Troskami. Město se tím zadluží, jako kdyby si Turnov vzal úvěr na nějakou stavbu v řádu řekněme 600 milionů. To opravdu nevím, jestli je správné. Proto v příštím roce očekávám hlubší diskuzi v rámci VHS,“ uzavřel Hocke.