Zima se blíží, rady motoristům

0

Před nastávající zimou je vhodné nechat si vozidlo zkontrolovat. Doplnit zimní směsi některých druhů provozních kapalin, provést kontrolu akumulátoru, připravit se na montáž zimních pneumatik, provést kontrolu osvětlení vozidla, kontrolu stěračů a další.
Kdy „přezout“ z letních na zimní pneumatiky? §40a zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu, ukládá řidičům za povinnost, mít v období od 1. listopadu do 31. března, pokud v odst. 1 písm. a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo v odst. 1 písm. b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, že lze užít k jízdě v provozu na pozemních komunikacích motorové vozidlo kategorie M nebo N, pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.
Zimní pneumatiky, podle věty prvé, musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm. (TZ PČR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.