STŘÍPKY Z RÁJE

0

Na začátku června se v městském divadle konala netradiční akce s názvem Multižánrový den v divadle. Tuto specifickou aktivitu pořádala turnovská knihovna v rámci Mezinárodního dne dětí a také u příležitosti slavnostního vyhlášení výsledků literární soutěže „Střípky z Ráje“. Nejprve vystoupil divadelní soubor Rendez-vous z Gymnázia Turnov s představením Poslední vlak. Po nich přišel na řadu Dětský pěvecký soubor Carmina Turnov se sbormistrem Martinem Hyblerem. Následně se uskutečnil křest sborníku literárních prací „Střípky z Ráje“, který tak završil první ročník literární soutěže vyhlášené vloni v říjnu.

Sborník Střípky z Ráje

Literární soutěž „Střípky z Ráje“ uspořádaly Městská knihovna Antonína Marka Turnov a Tiskárna Apromotion Turnov. Soutěž byla zaměřena na autory starší patnácti let. Název soutěže odkazuje k našemu regionu – Českému ráji, protože dílčím cílem bylo i zviditelnění našeho kraje. Soutěžit se dalo ve dvou žánrech: poezie a próza. Téma zůstalo volné. Podmínkou bylo, že zaslané texty musely být napsané česky a muselo se jednat o původní díla, která ještě nebyla knižně tištěná. Uzávěrka soutěže byla 28. února 2017. Do soutěže dorazilo neuvěřitelných 272 textů (138 poezie, 134 próza). Z každého kraje přišlo několik prací; nejvíce z Prahy, Středočeského a Libereckého kraje. „Střípky z Ráje“ se tak staly celonárodní literární soutěží! Každá sekce měla čtyři porotce. Předsedkyní v žánru prózy byla známá spisovatelka Iva Pekárková, kterou doplnili čeští spisovatelé Václav Kahuda, Ondřej Hník a začínající regionální autorka Lenka Vydrová. Předsedou v žánru poezie byl významný básník a spisovatel Jiří Žáček, kmotr turnovské knihovny. Dalšími porotci byli básníci z Libereckého kraje: Pavlína Skálová, Marek Sekyra a Vladimír Vacátko. Na vydání sborníku vítězných prací se finančně podílelo město Turnov v rámci projektu Zdravé město Turnov a MA21.

Sborník pokřtili: místostarostka Petra Houšková, básník a spisovatel Jiří Žáček, Roman Košek, jednatel Tiskárny Apromotion, a ředitel knihovny. Každý oceněný přečetl či zarecitoval ukázku své práce. Většina oceněných přijela z poměrně veliké dálky (Brno, Tulešice na Moravě, Ústí nad Labem, Vlašim…).

Autor textu s básníkem J. Žáčkem

Na závěr setkání vystoupila turnovská rocková kapela Snap Call s akustickým setem. V turnovském divadle tak došlo k zajímavému propojení hudby, divadla a literatury. Sborník „Střípky z Ráje“ si můžete zapůjčit v turnovské knihovně.

Jaroslav Kříž, ředitel Knihovny A. Marka, Turnov, reditel@knihovna.turnov.cz
foto: Jirka Lode

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.