Vánoční Valdštejn se líbil

0

Téměř dva tisíce lidí vidělo během sedmi dnů vánoční výzdobu venkovních prostor hradu Valdštejna. Od 23. do 30. prosince (kromě prvního vánočního svátku) si zájemci mohli volně prohlédnout vánoční výzdobu v přízemí klasicistního paláce a na druhém nádvoří se dozvědět tradice a zvyky adventu a Vánoc. Před oltářem ve vyzdobené kapli sv. Jana Nepomuckého byl k vidění betlém z kukuřičného šustí, který je tvořen více jak 150 figurkami. Ve dnech 23. a 24. prosince si z hradu mohli lidé odnést do svých domovů i Betlémské světlo, které zde pro ně bylo k dispozici v kapličce sv. Jana Křtitele na prvním nádvoří. Betlémské světlo bylo rozdáváno ve spolupráci s turnovskými skauty.
Lidé obdivovali nejen vánoční stromečky bohatě ozdobené mašlemi, ale i slavnostní tabuli, které dominoval prvorepublikový rybí servis a secesní nápojová souprava. Zajímavostí rybího servisu pro šest osob je, že se ani jeden motiv na talířích neopakuje a na každém z 12 talířů je vyobrazení různých skupinek ryb. „Potěšilo mě, že se lidem vánoční výzdoba líbila a že je nazdobené stromečky či slavností tabule šlechtického rodu Aehrenthalů bude inspirovat pro výzdobu jejich domácností. Obdivovány byly i plesové šaty prezentující druhorokokovou módu druhé poloviny devatenáctého století, kterými byl interiér doplněn,“ shrnula Eliška Gruberová, ředitelka příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch. „Velký vítr shodil jeden nazdobený stromeček a rozbilo se několik kouliček. Střepy ale znamenají štěstí,“ dodala. Nejvíce lidí, a to 412, přišlo na hrad ve středu 30. prosince.
Poděkování patří všem návštěvníkům za dodržování všech potřebných pravidel.

Vytvoření vánoční výzdoby bylo součástí projektu „Valdštejn umění a tradic“ v rámci získaného grantu z Libereckého kraje, který tento projekt finančně podpořil.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.