V Semilech zahájí činnost mobilní hospic, pomůže i lidem z Turnovska

0

Při vyslovení pojmu hospic si většina z nás představí místo, kam se chodí umřít. Lékařka Marie Svatošová, zakladatelka hospicové péče v Čechách, naproti tomu dle svých slov hospic vnímá jako místo, kde se žije naplno, do poslední minuty. O tom, co všechno hospicová péče obnáší, hovořila s hosty setkání v kině Jitřenka v Semilech, na němž se veřejnosti představil právě vznikající Domácí hospic 14 pomocníků.

Projekt domácí hospicové péče svým vystoupením na slavnostním večeru podpořila sopranistka Jana Stehr.
Pozvání na slavnostní večer přijali a svojí účastí vznik mobilního hospice podpořili Lena Mlejnková, starostka města Semily, Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje a právě Marie Svatošová, lékařka, spisovatelka a zakladatelka českého hospicového hnutí. Hospici v průběhu večera požehnal vzácný host, litoměřický biskup Jan Baxant.
Posláním Domácího hospice 14 pomocníků, který zahájí své fungování na počátku roku 2021, je všestranná podpora a pomoc nevyléčitelně nemocným a umírajícím jednotlivcům a jejich rodinám a blízkým, kteří se rozhodli pečovat o nemocného doma. Hospic nabídne potřebným kromě odborné péče lékařů a zdravotních sester 24 hodin denně sedm dnů v týdnu také zapůjčení zdravotních a kompenzačních pomůcek a v případě zájmu zajistí kontakt s duchovním. Součástí nabízené pomoci je doprovázení pečujících v ošetřování nemocného a v neposlední řadě i podpora a pomoc pozůstalým.
„Domácí hospic bude sloužit potřebám pacientů ze širokého okolí,“ říká jeho ředitelka Marie Zahrádková. „Obrátit se na nás mohou rodiny ze Semilska, Lomnicka, Rokytnicka a z části Tanvaldska a Turnovska. Naše péče však není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale jsme odkázáni na individuální a firemní dárce, granty od státních i nestátních organizací a sbírek. Přivítáme proto s velikým vděkem jakoukoli podporu, které se nám dostane. Všechny dary zodpovědně a s velkou vděčností využijeme na péči o naše klienty.“
(Zdroj: TZ města Semily)

Domácí hospic 14 pomocníků
hospic@hospic-semily.cz
číslo účtu pro možnost darování: 2001803998/2010

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.