Přejde Mnichovohradišťsko do Libereckého kraje?

0

Téma odtržení Mnichova Hradiště od Středočeského kraje a jeho začlenění pod Liberecký kraj není ve veřejném prostoru nové. O teoretické možnosti se v několika uplynulých letech opakovaně zmiňoval starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, a to v souvislosti s vlastním negativním hodnocením práce Krajského úřadu Středočeského kraje.
Je taková změna ale vůbec možná? Jaké ekonomické důsledky by pro město a případně pro celou ORP čítající 22 obcí měla? A jaké další plusy a mínusy by přinesla? Právě na tyto otázky chtějí nyní znát odpovědi mnichovohradišťští zastupitelé.
Do roku 1960 byl tehdejší mnichovohradišťský okres součástí Libereckého kraje. Jeho spojením s okresem Mladá Boleslav vznikl jeden region čítající později dvě obce s rozšířenou působností, přičemž tou hlavní se stala Mladá Boleslav. Mnichovohradišťsko na nejsevernějším okraji Středočeského kraje se tak dostalo do stínu okresního města a začalo se na něj zapomínat.
Na komplikovaný vztah se středočeským hejtmanstvím mnichovohradišťský starosta Ondřej Lochman už několik let poukazuje. Výrazněji však nyní po jarní koronakrizi, kdy se rychlé pomoci dostalo městu ze severu a nikoliv z jeho vlastního kraje. „Středočeský kraj musíme změnit, nebo opustit,“ míní Lochman a dodává, že od případné správní změny si slibuje mnohem snazší komunikaci s úřady. „Zatímco ve středních Čechách je přes 1 100 obcí, které krajské orgány potřebují dnes a denně, v Libereckém kraji jich je pouze 215. Mnichovo Hradiště by se tak opět mohlo stát jedním z důležitějších sídel. V tuto chvíli většinou končí zájem středočeského krajského úřadu Mladou Boleslaví,“ dodává.
Starostu Mnichova Hradiště zastupitelé města většinou hlasů podpořili v tom smyslu, aby byla zpracována analýza, jež má být východiskem pro další věcné jednání. Analýza má přiblížit proveditelnost případné změny i popsat dopady a procesní postup, a to pro varianty, kdy by se součástí Libereckého kraje stalo pouze město, město a některé obce v rámci ORP i celá ORP Mnichovo Hradiště.
(Zdroj: TZ města Mnichovo Hradiště)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.