Pozvánka za humna

0
Nedaleko od Turnova leží cyklistický ráj. Silničky zde protínají široké pláně, jindy se schovají do hlubokých údolí. Díky omezenému provozu motorových vozidel se cyklista může cítit nadmíru bezpečně. Ano, jedná se o oblast bývalého vojenského prostoru Ralsko.
Mnohým cyklistům však uniká, jak živá bývala tato krajina o několik desetiletí zpět. V oblasti dříve zvané Oberdörfer leželo několik vesniček, z nichž většinou zbyly sporé ruiny. Ač oblast spadala již do Sudet, před 2. světovou válkou i v jejím průběhu zde žilo mnoho Čechů.
Pro občany Turnova může být zajímavé, že katastry některých obcí ležely hned za nejzápadnější hranicí bývalého turnovského okresu (obec Křída dokonce chvíli spadala pod okresní hejtmanství Turnov). Rozdílná politická správa však nebránila tomu, aby mnohé rodiny z obou národností byly navzájem příbuzné. Po vzniku vojenského prostoru se noví i staří usedlíci často stěhovali k Mnichovu Hradišti, Turnovu či Liberci.
Zajímá-li vás historie dané oblasti, můžete se zúčastnit nejbližší vycházky. Tato se koná v sobotu 10. listopadu do prostoru bývalých obcí Křída (Kridai), Olšina (Wolschen) a Proseč (Proschwitz). Více se můžete dozvědět na stránkách spolku: http://www.historiemimone.cz/
Za Společenství historie Mimoně, Ralska a okolí V. Tomek, tomek.viktor@seznam.cz
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.